§ 14. - Dalszy rozwój i działalność ochotniczych hufców pracy Związku Młodzieży Socjalistycznej i Związku Młodzieży Wiejskiej.

Monitor Polski

M.P.1966.11.75

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.
§  14.
1.
Przewodniczący Komitetu Pracy i Płac:
1)
ustali na wniosek zainteresowanych resortów, zgłoszony w porozumieniu z Komendą Główną OHP, plan udziału OHP w realizacji narodowego planu gospodarczego, w szczególności prac w okresie letnim dla szkolnych i studenckich OHP, oraz udzieli pomocy resortom zatrudniającym OHP w ustalaniu planów bazy kwaterunkowej przeznaczonej dla OHP; resorty przedstawiają wnioski Komitetowi Pracy i Płac w ostatnim kwartale roku kalendarzowego poprzedzającego rok objęty planem zatrudnienia OHP,
2)
udzieli OHP pomocy w rekrutacji uczestników do OHP przez wydziały zatrudnienia prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) oraz prezydiów powiatowych i miejskich rad narodowych,
3)
zobowiąże wydziały zatrudnienia prezydiów właściwych rad narodowych do wydawania uczestnikom OHP biletów kredytowanych na przejazdy z miejsca ich stałego zamieszkania do miejsca zakwaterowania hufca.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej:
1)
ustali zasady przeprowadzania badań stanu zdrowia kandydatów na uczestników OHP,
2)
zapewni OHP właściwą opiekę lekarską, zaopatrzenie w leki oraz nadzór sanitarny w miejscach ich zakwaterowania i na terenie pracy.
3.
Minister Handlu Wewnętrznego zapewni OHP zaopatrzenie w środki żywnościowe w miejscach ich zakwaterowania zgodnie z normami ich wyżywienia.
4.
Minister Przemysłu Lekkiego zapewni OHP możliwość zaopatrzenia się w odpowiednią ilość materiałów na ubiory służbowe dla pracowników oraz uczestników OHP, według ustalonych norm i wzorów.
5.
Minister Oświaty zapewni Komendzie Głównej OHP pomoc w organizowaniu szkolnych OHP oraz otoczy OHP bezpośrednią opieką w dziedzinie szkoleniowo-zawodowej, oświatowo-wychowawczej i kulturalnej przez kuratoria okręgów szkolnych oraz inne organy do spraw oświaty prezydiów rad narodowych.
6.
Minister Obrony Narodowej skieruje dla potrzeb OHP odpowiednią kadrę wojskową, jak również wyda wytyczne w sprawie szkolenia wojskowego uczestników OHP, zapewnienia im materiałów i pomocy szkoleniowych oraz broni ćwiczebnej w ramach obrony terytorialnej kraju.
7.
Ministrowie (kierownicy urzędów centralnych) nie wymienieni w ust. 1-6 oraz przewodniczący prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) udzielą OHP pomocy w zakresie swojej działalności.