Dalsza rejestracja rezerw osobowych.

Monitor Polski

M.P.1949.A-64.851

Akt utracił moc
Wersja od: 22 września 1949 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA OBRONY NARODOWEJ
z dnia 14 września 1949 r.
o dalszej rejestracji rezerw osobowych.

W związku z hitlerowską okupacją uległa zniszczeniu przedwojenna wojskowa ewidencja rezerw osobowych.
Również masowa akcja osiedlenia i repatriacji przeprowadzona w latach powojennych spowodowały, że nowa ewidencja tych rezerw wymaga uzupełnienia i uporządkowania.

Wobec powyższego, działając na podstawie art. 22 dekretu z dnia 25 października 1948 roku o odtworzeniu i uporządkowaniu wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Dz. U. R. P. Nr 50, poz. 390) i w związku z moim zarządzeniem z dnia 18 grudnia 1948 roku, wydanym w porozumieniu z Ministrami: Administracji Publicznej, Ziem Odzyskanych, Bezpieczeństwa Publicznego i Zdrowia - w sprawie odtworzenia i uporządkowania wojskowej ewidencji rezerw osobowych (Monitor Polski Nr A-86, poz. 959)

zarządzam:

1.
Przeprowadzenie rejestracji:
a)
mężczyzn, urodzonych w latach 1918-1905, bez względu na ich stosunek do służby wojskowej i ustaloną kategorię zdolności do tej służby, z wyjątkiem:

-

posiadających stopień oficerski i

-

tych którzy ukończyli szkołę wyższą;

b)
mężczyzn i kobiet, urodzonych w latach 1909-1895, posiadających stopień oficerski;
c)
mężczyzn, urodzonych w latach 1918-1900, którzy ukończyli szkołę wyższą, a nie posiadają stopnia oficerskiego;
d)
kobiet-lekarzy (med., dent., wet.) i kobiet-magistrów farmacji, urodzonych w latach 1919-1913, nie posiadających stopnia oficerskiego.
2.
Rejestrację mężczyzn, wymienionych w pkt. 1 połączoną z przeglądem lekarskim (z uwzględnieniem badań antropometrycznych) przeprowadzą ogólne i wojskowe komisje rejestracyjne w czasie od dnia 2 listopada 1949 r. do dnia 31 stycznia 1950 roku.
3.
Rejestrację mężczyzn i kobiet wymienionych w pkt. 1 lit. b), c), d) przeprowadzą wojskowe komisje rejestracyjne dla oficerów.
4.
Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji nie podlegają:
a)
osoby, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, jeżeli udowodnią posiadanie obywatelstwa innego państwa,
b)
obywatele polscy stale zamieszkali za granicą,
c)
żołnierze pełniący czynną służbę wojskową w Wojsku Polskim, Korpusie Bezpieczeństwa i w Wojskach Ochrony Pogranicza,
d)
duchowni i zakonnicy prawnie uznanych wyznań religijnych.
5.
Osoby wymienione w pkt. 1 są obowiązane zgłosić się osobiście do rejestracji we właściwej wojskowej komisji rejestracyjnej w czasie i miejscu oznaczonym przez rejonowego komendanta uzupełnień w planie stawiennictwa, obwieszczonym publicznie.
6.
Osoby wymienione w pkt. 1 lit. a) zgłaszające się do rejestracji, są obowiązane przedłożyć dokumenty stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i jedną fotografię o wymiarach 3×4 cm.
7.
Osoby wymienione w pkt. 1 lit. b), c), d), zgłaszające się do rejestracji są obowiązane przedłożyć dokumenty, stwierdzające ich tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej, posiadane stopnie oraz tytuły wojskowe i 2 (dwie) fotografie o wymiarach 3×4 cm.
8.
Osoby, które z mocy powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku, mogą spełnić obowiązek zgłoszenia się do rejestracji w drodze pisemnej, podejmą w rejonowej komendzie uzupełnień formularz "Pisemnego zgłoszenia się do rejestracji dla podoficerów i szeregowców rezerwy", wypełnią go i prześlą do rejonowej komendy uzupełnień, załączając jedną fotografię o wymiarach 3×4 cm.
9.
W myśl art. 19 powołanego na wstępie dekretu z dnia 26 października 1948 roku - podlega karze więzienia do lat 3 lub aresztu do lat 3 - kto, mając obowiązek zgłoszenia się do rejestracji, nie stawia się osobiście w wyznaczonym czasie przed właściwą władzą wojskową, albo nie zgłasza się pisemnie, jeśli do zgłoszenia się pisemnego jest uprawniony bądź obowiązany.
10.
W myśl art. 20 powołanego na wstępie dekretu z dnia 25 października 1948 roku - podlega karze aresztu do 1 roku i grzywny do 30.000 zł, albo jednej z tych kar - kto wbrew obowiązkom wynikającym z tego dekretu,

-

nie przedstawia właściwej władzy wojskowej posiadanych dokumentów, stwierdzających jego tożsamość, wiek, zawód, wykształcenie, stosunek do służby wojskowej i posiadany stopień oraz tytuł wojskowy lub podaje co do tych okoliczności nieprawdziwe dane,

-

używa innych oszukańczych zabiegów w celu wprowadzenia właściwej władzy wojskowej w błąd,

-

odmawia przyjęcia wojskowych dokumentów osobistych, wydanych w związku z dokonaną rejestracją.