Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1956.4.31

Akt utracił moc
Wersja od: 23 stycznia 1956 r.

UCHWAŁA NR 1021
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 17 grudnia 1955 r.
w sprawie czynów społecznych oraz pomocy Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

W celu stworzenia sprzyjających warunków dla twórczej inicjatywy społeczeństwa, zmierzającego - przez wykorzystanie wszelkiego rodzaju rezerw gospodarczych w ramach dobrowolnie podejmowanych czynów społecznych - do przyśpieszenia tempa rozwoju gospodarczego i kulturalnego kraju, Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
Prezydia rad narodowych powinny udzielać wszechstronnej pomocy w organizowaniu i realizacji dobrowolnie podejmowanych czynów społecznych, dotyczących w szczególności:
1)
robót w zakresie dróg publicznych (czyny drogowe),
2)
robót w zakresie melioracji (czyny melioracyjne),
3)
remontów budynków mieszkalnych, porządkowania ulic, placów, parków, zadrzewienia w miastach i osiedlach, robót w zakresie urządzeń sanitarnych itp.,
4)
robót w zakresie urządzeń socjalnych i kulturalnych, zwłaszcza dotyczących szkół, żłobków, ośrodków zdrowia, świetlic i trwałych urządzeń budownictwa sportowego.
1.
Prezydia rad narodowych organizują akcję czynów społecznych, prowadzą działalność uświadamiającą i propagandową wśród społeczeństwa, popularyzują współzawodnictwo między gromadami, powiatami oraz komitetami blokowymi, koordynują i kierują akcją podejmowania czynów społecznych dla celów jak najbardziej gospodarczo uzasadnionych oraz udzielają pomocy technicznej i materiałowej przy realizacji tych czynów.
2.
Prezydia rad narodowych powinny zwrócić szczególną uwagę na zachowanie zasady dobrowolności w podejmowaniu czynów społecznych oraz maksymalnie uwzględniać oddolną inicjatywę i życzenia społeczeństwa, zwłaszcza komitetów społecznych.
1.
Czyny społeczne w zasadzie powinny być realizowane własnymi siłami społeczeństwa, przy czym niezbędne środki finansowe mogą być pokrywane między innymi z wpływów osiąganych z samoopodatkowania się ludności wsi.
2.
Jeżeli okaże się konieczna pomoc Państwa w realizacji czynów społecznych, to Państwo może jej udzielić w szczególności w zakresie całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów: dokumentacji projektowo-kosztorysowej, zakupu materiałów i sprzętu, nadzoru technicznego oraz wykwalifikowanej robocizny. Wysokość tej pomocy będzie uzależniona od wysokości wkładu społeczeństwa. Wysokość i zakres pomocy Państwa ustala budżet Państwa. Wnioski w tym zakresie przedstawia Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego w porozumieniu z Ministrem Finansów.
3.
Na realizację szczególnie ważnych robót o charakterze inwestycyjnym, wykonywanych w ramach czynów społecznych, niezbędne uzupełniające środki finansowe mogą być czerpane z rezerwy budżetu centralnego i z rezerw budżetów terenowych, na które mogą być przenoszone kredyty z resortowych i wojewódzkich rezerw inwestycyjnych.
4.
Prezydia wojewódzkich rad narodowych (WRN), dokonując podziału środków finansowych i materiałowych przeznaczonych na pomoc w realizacji czynów społecznych, powinny mieć na uwadze zachowanie pewnej rezerwy na zaspokojenie potrzeb czynów społecznych, które zostaną podjęte w okresie realizacji planu terenowego.
Podstawowym źródłem zaopatrzenia materiałowego dla realizacji czynów społecznych powinny być materiały miejscowego pochodzenia. Zaopatrzenie ze źródeł centralnych może mieć miejsce w wyjątkowych przypadkach.
1.
Czyny drogowe, wykonywane na drogach lokalnych, powinny czerpać zaopatrzenie materiałowe w zasadzie w oparciu o materiały miejscowego pochodzenia. Jednakże dla dróg stanowiących połączenie z siedzibą powiatu lub gromady - w razie braku materiałów miejscowego pochodzenia - można wyjątkowo przewidzieć zaopatrzenie materiałowe ze źródeł centralnych.
2.
Roboty wykonywane w ramach czynów drogowych na drogach państwowych lub na drogach stanowiących ważne bezpośrednie połączenie dróg państwowych otrzymują ze strony Państwa pełne zaopatrzenie materiałowe, dokumentację projektowo-kosztorysową, pomoc w sprzęcie technicznym i nadzór techniczny.
1.
Prezydia WRN w zestawieniach dotyczących czynów społecznych określą przewidywaną działalność w tym zakresie i ustalą zakres rzeczowy i wartość tych czynów. W razie gdy przy realizacji czynów społecznych potrzebna jest pomoc Państwa, należy w zestawieniach odrębnie określić zakres i wysokość nakładów tej pomocy. Zestawienia powinny być sporządzane z zachowaniem podziału czynów społecznych określonego w § 1, z tym że czyny społeczne nie wymienione w § 1 należy ująć odrębnym zestawieniem jako "inne czyny społeczne".
2.
Zestawienia prezydiów WRN w odpowiednich wycinkach są przesyłane właściwym ministrom dla uzgodnienia zakresu i wysokości pomocy Państwa.
3.
Prezydia WRN całość zestawień przesyłają do Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i Ministerstwa Finansów.
Czyny społeczne o charakterze inwestycyjnym, jak również pomoc Państwa w realizacji tych czynów powinny być realizowane w ramach przepisów o inwestycjach pozalimitowych.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do udzielania pomocy w przygotowaniu i realizacji czynów społecznych dotyczących działalności gospodarczej objętej ich zakresem działania. W szczególności pomocą tą powinny być objęte czyny drogowe, melioracyjne, czyny społeczne w zakresie budowy i remontów szkół, świetlic, urządzeń sportowych, budynków mieszkalnych, żłobków i zakładów służby zdrowia.
1.
Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda ramowe przepisy regulujące:
1)
tryb i zakres udzielania przez Państwo pomocy w organizowaniu i realizacji czynów społecznych,
2)
tryb i zasady finansowania czynów społecznych,
3)
przygotowanie dokumentacji dla potrzeb czynów społecznych z uwzględnieniem jak najdalej idących ulg, zwolnień i uproszczeń,
4)
kontrolę realizacji czynów społecznych.

Przepisy, o których mowa w pkt 2, Przewodniczący Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego wyda łącznie z Ministrem Finansów.

2.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego w porozumieniu z Przewodniczącym Państwowej Komisji Planowania Gospodarczego i zainteresowanymi ministrami wyda przepisy, wprowadzające uproszczoną ewidencję realizacji czynów społecznych.
Prezydia rad narodowych powinny dopilnować, aby realizacja czynów społecznych nie wpływała ujemnie na pełną realizację obowiązkowych świadczeń ludności w naturze.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.