§ 5. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1961.80.333

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1961 r.
§  5.
1.
Pomoc finansową Państwa na realizację czynów społecznych jest przydzielana przez prezydia rad narodowych ze środków przeznaczonych na ten cel, a mianowicie:
1)
środków budżetowych ustalonych w rocznych terenowych planach gospodarczych i budżetach,
2)
środków przydzielonych dodatkowo przez rady narodowe z wygospodarowanych nadwyżek budżetów terenowych,
3)
środków z budżetów ministerstw lub innych organów centralnych, przekazywanych do budżetów rad narodowych,
4)
innych środków przekazanych z różnych funduszów społecznych oraz funduszów celowych pozostających w dyspozycji organów i instytucji centralnych bądź terenowych, zgodnie z przepisami o zasadach gospodarowania tymi funduszami.
2.
Do środków funduszów społecznych, o których mowa w ust. 1 pkt 4, traktowanych jako środki pomocy Państwa, zalicza się środki organizacji (funduszów) o zasięgu wojewódzkim lub krajowym (np. środki totalizatora sportowego, Państwowego Zakładu Ubezpieczeń).
3.
Zaleca się, aby prezydia gromadzkich rad narodowych przeznaczały na pomoc w realizacji czynów społecznych, podejmowanych przez zebrania wiejskie lub organizacje społeczne działające na terenie gromady, tę część funduszu gromadzkiego, która pozostaje po zaspokojeniu innych potrzeb określonych w art. 5 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 12 marca 1958 r. o funduszu gromadzkim na niektóre cele miejscowe (Dz. U. Nr 17, poz. 73). To samo dotyczy funduszów osiedli, miast i dzielnic o charakterze rolniczym.