§ 14. - Czyny społeczne oraz pomoc Państwa w ich organizowaniu i realizacji.

Monitor Polski

M.P.1961.80.333

Akt utracił moc
Wersja od: 23 października 1961 r.
§  14.
1.
Czyny społeczne powinny być również organizowane przy realizacji zadań wykonywanych ze środków państwowych w ramach limitów nakładów planów inwestycyjnych oraz planów remontów właściwych rad narodowych, zwłaszcza w zakresie zadań, o których mowa w § 8 ust. 3. Zadania inwestycyjne objęte limitem nakładów planu inwestycyjnego nie mogą być wyłączone z limitu tych nakładów w przypadku, gdy część tego zadania jest realizowana w ramach czynu społecznego.
2.
Zagadnienia związane z ustaleniem form uczestnictwa miejscowej ludności (rozmiary i rodzaj środków - robocizna, materiały, środki finansowe) w realizacji zadań, o których mowa wyżej, powinny być w poszczególnych przypadkach uzgadniane w drodze umowy pomiędzy inwestorem a organem reprezentującym miejscową ludność podejmującą czyn społeczny (prezydium właściwej rady narodowej, komitet społeczny itp.). Uzgodnienia te powinny być przeprowadzone w ciągu roku poprzedzającego rok realizacji danego zadania.
3.
Prezydia powiatowych rad narodowych decydują o przeznaczeniu zwolnionych limitów i środków w wyniku udziału czynu społecznego w realizacji zadań objętych planem inwestycyjnym, o których mowa w ust. 1. W pierwszym rzędzie zwolnione limity i środki należy kierować na przyspieszenie realizacji innych zadań planowych. W przypadkach uzasadnionych, zwłaszcza z punktu widzenia możliwości zaopatrzenia materiałowego i wykonawstwa, zwolnione limity mogą być również przeznaczone na dodatkowe zadania inwestycyjne danej rady narodowej, przy zachowaniu obowiązujących w tym zakresie przepisów.
4.
Przepis ust. 3 dotyczy również budowy szkół Tysiąclecia ze środków Społecznego Funduszu Budowy Szkół, z tym że zwolnione środki mogą być przeznaczone wyłącznie na realizacje innych zadań przewidzianych w przepisach o Społecznym Funduszu Budowy Szkół.