Art. 13. - Czechy-Polska. Porozumienie o współpracy w dziedzinie lotnictwa wojskowego. Warszawa.2019.08.28.

Monitor Polski

M.P.2020.395

Akt obowiązujący
Wersja od: 16 lutego 2020 r.
Artykuł  13.

Porozumienie finansowe

1. 
Zgodnie z dokumentami księgowymi organy właściwe Stron wzajemnie rozliczają się za świadczone usługi i materialne wsparcie przewidziane w niniejszym Porozumieniem.
2. 
Koszty związane z wojskowym transportem powietrznym (wymienione w Artykule 11) obejmują w szczególności opłaty za użytkowanie lotnisk, służbę żeglugi powietrznej i poniesionych wydatków na zapewnienie operacji statku powietrznego oraz zabezpieczenie pokładowego (np. koszty zużytego paliwa), a także koszty zabezpieczenia przewidzianego dla załogi lotniczej (np. posiłki, wynagrodzenie, zakwaterowanie). Jeśli personel i ładunek obydwu Stron jest przewożony jednocześnie przez ten sam wojskowy transport powietrzny, koszty realizacji takiego transportu są płacone przez organy właściwe Stron proporcjonalnie, w zależności od ilości personelu oraz przesyłanych materiałów każdej Strony.
3. 
Kwoty, należne za paliwo, olej i smary oraz inny używany materiał, powinny być opłacane przez organy właściwe Stron zgodnie z faktycznie poniesionymi kosztami, w oparciu o odpowiednie przepisy NATO SOFA. Zwolnienie podatkowe, przyznane w artykule XI NATO SOFA, jest realizowane zgodnie z prawem krajowym Państw Stron.
4. 
Usługi żeglugi powietrznej udostępniane przez cywilnych organizatorów żeglugi powietrznej i usługi cywilnych portów lotniczych są opłacane zgodnie z warunkami obowiązującymi w tych instytucjach oraz zgodnie z prawem Unii Europejskiej, prawem międzynarodowym i prawem krajowym Państw Stron.