Coroczny konkurs małych miast pod nazwą "Mistrz Gospodarności".

Monitor Polski

M.P.1973.14.87

Akt utracił moc
Wersja od: 30 marca 1973 r.

UCHWAŁA Nr 61
RADY MINISTRÓW
z dnia 22 marca 1973 r.
w sprawie corocznego konkursu małych miast pod nazwą "Mistrz Gospodarności".

W celu pobudzenia aktywności społecznej służącej najlepszemu zaspokajaniu potrzeb ludzi pracy oraz służącej rozwojowi małych miast, przy optymalnie efektywnym wykorzystaniu środków materiałowych, finansowych i miejscowych rezerw, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
1.
Ustanawia się coroczny konkurs efektywności gospodarowania, w którym mogą brać udział małe miasta, w tym również miasta będące siedzibą rady narodowej miasta i gminy.
2.
W rozumieniu niniejszej uchwały małymi miastami są miasta o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 15 tysięcy. Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu może dopuścić do udziału w konkursie miast miasto o liczbie mieszkańców nie przekraczającej 20 tysięcy.
W konkursie przyznaje się tytuły "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrzów Gospodarności". Uzyskanie tytułu jest połączone z przyznaniem nagrody pieniężnej. Nagrody pieniężne przyznawane będą również miastom, które uzyskają czołowe miejsca w skali poszczególnych województw.
Przy ocenie wyników konkursu należy brać pod uwagę zwłaszcza inicjatywę właściwej rady narodowej w realizacji wszystkich zadań społeczno-gospodarczych, realizację budżetu rady, funduszów miejskiego oraz gminnego i terenowego funduszu aktywizacji gospodarczej, jak również rozwój czynów społecznych, w tym udział środków własnych ludności.
1.
Zasady i tryb konkursu, a zwłaszcza kryteria oceny jego wyników, ilość i wysokość nagród oraz organy przyznające nagrody zostaną szczegółowo określone w regulaminie konkursu.
2.
Regulamin konkursu może przewidywać podział miast biorących udział w konkursie na jednorodne grupy i przyznanie tytułów "Mistrza Gospodarności" i "Wicemistrzów Gospodarności" zwycięzcom poszczególnych grup.
3.
Regulamin konkursu ustala Ogólnopolski Komitet Frontu Jedności Narodu.
1.
Corocznie w budżecie centralnym będzie zamieszczona kwota 100 mln zł na nagrody konkursowe przewidziane w uchwale.
2.
Dysponentem głównym kredytów budżetowych na nagrody konkursowe jest Kancelaria Rady Państwa, wykonująca w tym zakresie zlecenia Ogólnopolskiego Komitetu Frontu Jedności Narodu.
Przyznane w konkursie nagrody będą przekazywane bezpośrednio właściwym prezydiom rad narodowych (naczelnikom miast i gmin) na rachunek funduszu miejskiego lub funduszu gminnego.
O przeznaczeniu środków pochodzących z nagrody decyduje właściwa rada narodowa.
Organizacje gospodarcze mogą ustanawiać dla miast - zdobywców poszczególnych nagród konkursu dodatkowe nagrody ze środków własnych, przy czym wykorzystywanie nagród może być uzależnione od spełnienia warunków ustalonych przez te organizacje.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.