Rozdział 3 - Przepisy dodatkowe. - Ceny zbytu artykułów wykonywanych przez jednostki gospodarki uspołecznionej w ramach kooperacji przemysłowej.

Monitor Polski

M.P.1971.17.121

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1973 r.

3.

Przepisy dodatkowe.

§  14.
1.
Jeżeli stawka zysku faktycznie osiągniętego na produkcji artykułu kooperacyjnego przewyższa więcej niż o 1/3 stawkę zysku uwzględnioną w kalkulacji (§ 4 ust. 1 i § 5 ust. 1), to różnicę między zyskiem faktycznie osiągniętym a zyskiem obliczonym według stawki uwzględnionej w kalkulacji zwiększonym o 1/3 uważa się za zysk nadmierny, podlegający odprowadzeniu do budżetu na zasadach i w trybie określonych przez Ministra Finansów.
2. 1
Jeżeli zysk nadmierny ujawniony zostanie przez zjednoczenie lub przez organy kontroli zewnętrznej (np. bank, wydział finansowy prezydium rady narodowej, organy kontroli cen), to - w odniesieniu do państwowych przedsiębiorstw przemysłowych objętych planowaniem terenowym i spółdzielni - zysk nadmierny podlega odprowadzeniu do budżetu według tych samych zasad, jakie w tym względzie obowiązują na podstawie odrębnych przepisów państwowe przedsiębiorstwa przemysłowe objęte planowaniem centralnym.
3.
Zysku nadmiernego nie ustala się, jeżeli wartość dostaw kooperacyjnych objętych umową w ciągu roku jest niższa od 50.000 zł.
§  15.
1.
Jeżeli artykuł kooperacyjny, którego produkcja prowadzona jest w oparciu o cenę uzgodnioną, ma być dostarczony również innym odbiorcom zaopatrzeniowym, należy stosować cenę nie wyższą od ceny stosowanej dla odbiorcy, z którym cena została uzgodniona.
2.
W razie gdy artykuły kooperacyjne stają się przedmiotem stałych dostaw dla wielu odbiorców lub gdy wyroby te produkowane są przez wielu dostawców, Państwowa Komisja Cen może na wniosek zainteresowanych ministrów lub z urzędu włączyć je do obowiązujących cenników.
§  16.
1.
Jeżeli artykuł kooperacyjny ma być zbywany jednostkom handlowym (zbyt, hurt, detal) na zaopatrzenie ludności, cenę detaliczną ustala właściwy organ w trybie obowiązujących przepisów na wniosek dostawcy uzgodniony z właściwą jednostką handlową. Na pokrycie dodatkowych kosztów związanych z przygotowaniem dostaw rynkowych (metkowanie itp.) można ustalić w obowiązującym trybie narzut lub prowizję dla dostawcy.
2.
Narzut lub prowizję, o których mowa w ust. 1, ustala Państwowa Komisja Cen na wniosek jednostki nadrzędnej dostawcy.
§  17.
W razie gdy decyzją organów zwierzchnich produkcja artykułu kooperacyjnego przekazana została innemu producentowi, zgodnie z przepisami uchwały nr 164 Rady Ministrów z dnia 9 października 1970 r. w sprawie zapewnienia ciągłości zaspokojenia zapotrzebowania na wyroby przemysłu uspołecznionego (Monitor Polski Nr 37, poz. 278), cena uzgodniona przez dotychczasowego producenta obowiązuje również nowego producenta, bez względu na wykazywany przez niego poziom kosztów. Cena ta obowiązuje w okresie ustalonym w umowie przez dotychczasowego producenta.
§  18.
Zmiany cen dokonywane przez zainteresowane strony po upływie dwóch lat wykonywania danej produkcji kooperacyjnej uważa się za urzędowe zmiany cen, upoważniające do korygowania finansowych wskaźników przedsiębiorstwa.
1 Z dniem 1 stycznia 1973 r. § 14 ust. 2 traci moc w zakresie uregulowanym uchwałą nr 53 z dnia 9 marca 1973 r. w sprawie gospodarki finansowej objętych planowaniem terenowym państwowych przedsiębiorstw przemysłowych, budowlanych, usług rolniczych i gospodarki komunalnej oraz ich zjednoczeń (M.P.73.14.85).