Rozdział 3 - Tryb sprzedaży. - Ceny, warunki i tryb sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.

Monitor Polski

M.P.1962.72.335

Akt utracił moc
Wersja od: 2 sierpnia 1965 r.

3.

Tryb sprzedaży.

§  14.
1.
Prezydia powiatowych rad narodowych przeznaczają do sprzedaży wyłącznie nieruchomości stanowiące Państwowy Fundusz Ziemi, które nie będą mogły być w najbliższych latach wykorzystane przez jednostki gospodarki uspołecznionej albo przekazane na cele społeczne.
2.
Wykazy państwowych nieruchomości rolnych, przeznaczonych do sprzedaży, sporządzają organy administracji rolnej prezydiów powiatowych rad narodowych i przekazują je Bankowi Rolnemu z oznaczeniem obiektów, dla których są aktualne dowody pomiarowe i klasyfikacyjne.
3.
W razie braku aktualnych dowodów pomiarowo-klasyfikacyjnych Bank Rolny ustala kolejność sporządzenia tych dowodów dla poszczególnych obiektów, uwzględniając pierwszeństwo wykonania dowodów dla obiektów już użytkowanych przez nabywców.
4.
Wykazy określone w ust. 1 oraz warunki sprzedaży nieruchomości i terminy, w jakich powinny być złożone zgłoszenia o nabycie gruntów, Bank Rolny podaje do wiadomości publicznej za pośrednictwem biur prezydiów gromadzkich rad narodowych, właściwych ze względu na położenie nieruchomości.
§  15. 1
1.
Kandydatów na nabywców państwowych nieruchomości rolnych ustala w drodze decyzji organ administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek Banku Rolnego po zasięgnięciu opinii czynnika społecznego (komisji rolnictwa i zaopatrzenia ludności gromadzkiej rady narodowej, kółka rolniczego).
2.
Tryb zasięgania opinii czynnika społecznego ustala prezydium powiatowej rady narodowej.
3.
Rolnicy nie posiadający własnych nieruchomości rolnych mogą być ustaleni jako kandydaci na nabywców państwowych nieruchomości rolnych o obszarze użytków rolnych nie mniejszym niż 8 ha, a o obszarze wszystkich gruntów nie większym niż 15 ha; jeżeli nieruchomość ma charakter gospodarstwa hodowlanego, ogólny obszar nie może przekroczyć 20 ha.
4.
Jako kandydat na nabywcę nieruchomości rolnej obejmującej mniej niż 8 ha użytków rolnych może być ustalony rolnik, który:
1)
wraz z nieruchomością stanowiącą już jego własność lub wraz z obszarem odpowiadającym jego udziałowi we współwłasności będzie posiadał gospodarstwo rolne o obszarze co najmniej 8 ha użytków rolnych,
2)
jest właścicielem nieruchomości rolnej odpowiadającej minimalnej normie obszarowej na danym terenie,
3)
jest długoletnim użytkownikiem państwowej nieruchomości rolnej odpowiadającej minimalnej normie obszarowej, a w danej miejscowości nie ma możliwości utworzenia samodzielnego gospodarstwa rolnego o obszarze co najmniej 8 ha użytków rolnych.
5.
Przy obliczaniu obszaru stosownie do przepisów ust. 4 pkt 1 i 2 uwzględnia się nieruchomości należące do małżonka kandydata, jak i nieruchomości należące do odrębnego majątku każdego z nich.
6.
Jeżeli w skład gospodarstwa rolnego wchodzą dwie lub więcej nieruchomości, normy obszarowe dotyczą wszystkich tych nieruchomości.
7.
Minimalne normy obszarowe oraz okoliczność, że nieruchomość ma charakter gospodarstwa hodowlanego, ustala się na zasadach określonych w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 28 listopada 1964 r. w sprawie przenoszenia własności nieruchomości rolnych, znoszenia współwłasności takich nieruchomości oraz dziedziczenia gospodarstw rolnych (Dz. U. Nr 45, poz. 304).
§  16.
1.
Wytyczne do projektu podziału gruntów objętych wykazem opracowuje Bank Rolny i przedstawia do akceptacji organowi administracji rolnej prezydium powiatowej rady narodowej.
2.
Techniczne projekty podziału gruntów sporządza służba geodezyjna organów administracji rolnej prezydiów rad narodowych.
3.
Techniczne projekty podziału gruntów zatwierdzają prezydia powiatowych rad narodowych.
§  17.
1.
Umowy notarialne sprzedaży nieruchomości zawiera w imieniu i na rzecz Skarbu Państwa Bank Rolny.
2.
W umowie sprzedaży nieruchomości powinna być określona wysokość ceny sprzedaży, sposób jej spłaty, wysokość oprocentowania oraz sposób zabezpieczenia nie spłaconej części ceny.
3.
Cenę sprzedaży nabywca wpłaca na rachunek Banku Rolnego.
§  18.
1.
W razie braku dokumentacji pomiarowo-klasyfikacyjnej i prawnej Bank Rolny może zawierać z nabywcami umowy przyrzeczenia kupna-sprzedaży, upoważniające nabywców do objęcia gruntów w użytkowanie przed zawarciem umowy notarialnej.
2.
Zawieranie umów przyrzeczenia kupna-sprzedaży może być stosowane, gdy został opracowany techniczny projekt podziału nieruchomości bądź gdy przy sprzedaży drobnych obiektów Bank Rolny uzyska materiały umożliwiające dokonanie orientacyjnego oszacowania nieruchomości.
1 § 15 zmieniony przez § 1 zarządzenia z dnia 15 czerwca 1965 r. (M.P.65.39.219) zmieniającego nin. zarządzenie z dniem 2 sierpnia 1965 r.