Art. 4. - Bułgaria-Polska. Program współpracy między Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego Rzeczypospolitej Polskiej a Ministerstwem Edukacji i Nauki Republiki Bułgarii w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego na lata 2018-2022. Warszawa.2019.06.27.

Monitor Polski

M.P.2019.974

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 2019 r.
Artykuł  4.
1. 
Strony będą popierać badania naukowe w zakresie filologii polskiej i bułgarskiej oraz wspierać rozwój nauczania, odpowiednio, języka bułgarskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego w Rzeczypospolitej Polskiej i języka polskiego w instytucjach szkolnictwa wyższego w Republice Bułgarii.
2. 
W tym celu będzie kontynuowane przyjmowanie lektorów - specjalistów w zakresie języka bułgarskiego i literatury bułgarskiej w:
-
Uniwersytecie Warszawskim w Warszawie,
-
Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie,
-
Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu,
-
Uniwersytecie Marii Skłodowskiej-Curie w Lublinie,
-
Uniwersytecie Łódzkim w Łodzi,

oraz języka polskiego i literatury polskiej w:

-
Uniwersytecie Sofijskim im. św. Klemensa Ochrydzkiego w Sofii,
-
Uniwersytecie im. św. Cyryla i Metodego w Wielkim Tymowie,
-
Uniwersytecie im. Paisija Chilendarskiego w Płowdiwie,
-
Uniwersytecie im. św. Konstantyna Presławskiego w Szumen.
3. 
Strony nie wykluczają możliwości udzielenia wsparcia lektorom na wniosek innych uczelni niż wymienione w ustępie 2, jak również współdziałania na rzecz otwierania za granicą, w ramach swych możliwości, nowych lektoratów.
4. 
Instytucja szkolnictwa wyższego za pośrednictwem Strony zwraca się z wnioskiem o skierowanie lektora z Państwa drugiej Strony.
5. 
Dokumenty kandydatów na lektorów lub wnioski o przedłużenie działalności dydaktycznej już skierowanych lektorów w Państwie drugiej Strony Strony będą przekazywać niezwłocznie, nie później jednak niż do dnia 31 maja każdego roku.
6. 
Potwierdzenie przyjęcia lektorów lub przedłużenia ich działalności dydaktycznej na rok następny Strony będą przekazywać niezwłocznie, nie później jednak niż do dnia 30 czerwca każdego roku.
7. 
Lektorzy będą kierowani co roku za zgodą obu Stron oraz przyjmującej instytucji szkolnictwa wyższego. Maksymalny okres ich pobytu określają przepisy prawne Strony wysyłającej lektora.
8. 
Strony zapewnią swoim lektorom, w ramach możliwości, pomoce dydaktyczne, podręczniki i literaturę specjalistyczną potrzebną do nauczania.