Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z siedzibą w Warszawie.

Monitor Polski

M.P.1992.16.118

Akt utracił moc
Wersja od: 11 czerwca 1992 r.

UCHWAŁA Nr 62
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 czerwca 1992 r.
w sprawie Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z siedzibą w Warszawie.

Nawiązując do postanowień Paryskiej Karty dla Nowej Europy z dnia 21 listopada 1990 r. dotyczących utworzenia w Warszawie Biura Wolnych Wyborów Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w wykonaniu decyzji Rady Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, podjętej w Pradze dnia 31 stycznia 1992 r., dotyczącej rozszerzenia mandatu Biura Wolnych Wyborów Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie i zmiany jego nazwy, Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Przyjmuje się do wiadomości, że nazwę Biura Wolnych Wyborów Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie działającego w Warszawie, zwanego dalej "Biurem", zmienia się na "Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie". Potwierdza się zgodę na dalsze działanie tego Biura.
1.
Biuro korzysta z przywilejów i immunitetów, o których mowa w Konwencji o przywilejach i immunitetach Narodów Zjednoczonych, sporządzonej w Nowym Jorku dnia 13 lutego 1946 r. (Dz. U. z 1948 r. Nr 39, poz. 286 i 289).
2.
Pracownikom Biura zostaną przyznane przywileje i immunitety przewidziane w Konwencji, o której mowa w ust. 1, zgodnie z działaniami podjętymi lub które mają być podjęte przez kompetentne władze polskie.
3.
Pracownikom merytorycznym delegowanym do pracy w Biurze przez państwa uczestniczące w Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, inne niż Rzeczpospolita Polska, oraz członkom ich rodzin pozostającym z nimi we wspólnocie domowej zostaną przyznane przywileje i immunitety przewidziane w Konwencji o stosunkach dyplomatycznych, sporządzonej w Wiedniu dnia 18 kwietnia 1961 r. (Dz. U. z 1965 r. Nr 37, poz. 232 i 233).
Członkowie delegacji biorący udział w spotkaniach organizowanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez Biuro, jak również członkowie personelu Sekretariatu oraz Centrum Zapobiegania Konfliktom Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, przybywający do Polski w celach służbowych, korzystają w czasie trwania ich misji urzędowych w Polsce z przywilejów i immunitetów przewidzianych w konwencji wymienionej w § 2 ust. 1.
Traci moc uchwała nr 65 Rady Ministrów z dnia 2 maja 1991 r. w sprawie działania Biura Wolnych Wyborów Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z siedzibą w Warszawie (Monitor Polski Nr 16, poz. 106).
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.