Bilansowanie i zbyt oraz przewozy kruszywa naturalnego.

Monitor Polski

M.P.1958.13.82

Akt utracił moc
Wersja od: 1 marca 1958 r.

ZARZĄDZENIE
MINISTRA BUDOWNICTWA I PRZEMYSŁU MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH
z dnia 8 lutego 1958 r.
w sprawie bilansowania i zbytu oraz przewozów kruszywa naturalnego.

Na podstawie art. 3 dekretu z dnia 23 października 1952 r. o gospodarowaniu artykułami obrotu towarowego i zaopatrzenia (Dz. U. z 1952 r. Nr 44, poz. 301 i z 1956 r. Nr 54, poz. 244), § 4 ust. 1 uchwały nr 269 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym (Monitor Polski Nr 68, poz. 412) i § 1 zarządzenia nr 253 Prezesa Rady Ministrów z dnia 21 listopada 1957 r. w sprawie przekazania Ministrowi Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych niektórych uprawnień Prezesa Rady Ministrów (Monitor Polski Nr 91, poz. 539) zarządza się, co następuje:
Zarządzenie dotyczy kruszywa naturalnego określonego w § 1 uchwały nr 269 Rady Ministrów z dnia 29 lipca 1957 r. w sprawie usprawnienia gospodarki kruszywem naturalnym (Monitor Polski Nr 68, poz. 412), pochodzącego z produkcji wszystkich przedsiębiorstw (państwowych, spółdzielczych i nie uspołecznionych).
Ilekroć w zarządzeniu jest mowa o:
1)
Ministerstwie - rozumieć przez to należy Ministerstwo Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych,
2)
hurtowniach - rozumieć przez to należy terenowo właściwe wojewódzkie hurtownie materiałów budowlanych podległe Ministerstwu.
Terenowo właściwą hurtownią jest:
1)
dla dostawców - hurtownia tego województwa, na którego terenie odbywa się eksploatacja kruszywa naturalnego,
2)
dla odbiorców - hurtownia tego województwa, na którego terenie następuje zużycie zapotrzebowanego kruszywa naturalnego.
Wprowadza się bilansowanie kruszywa naturalnego w postaci rocznych i kwartalnych bilansów terenowych (wojewódzkich) oraz krajowych.
Bilanse terenowe opracowują hurtownie, a bilanse krajowe Ministerstwo.
1.
Bilanse roczne sporządza się w terminach wynikających z przepisów o opracowaniu projektu Narodowego Planu Gospodarczego, z uwzględnieniem orientacyjnego podziału na kwartały i podstawowe asortymenty (żwir, pospółka i piasek).
2.
Bilanse kwartalne sporządza się na 40 dni przed kwartałem z uwzględnieniem szczegółowych asortymentów, granulacji i marek.
1.
Podstawę do opracowania rocznych bilansów terenowych stanowią:
1)
dane o planowanej produkcji rocznej i przewidywanych zapasach kruszywa naturalnego w przedsiębiorstwach państwowych i spółdzielczych,
2)
dane o zapotrzebowaniu i zapasach u głównych odbiorców kruszywa naturalnego,
3)
szacunkowe wielkości produkcji i potrzeb innych dostawców i odbiorców kruszywa naturalnego.
2.
Dane wymienione w ust. 1 pkt 1 i 2 dostawcy i odbiorcy zobowiązani są podawać terenowo właściwym hurtowniom nie później niż na 15 dni przed terminem sporządzenia terenowego bilansu rocznego kruszywa naturalnego (§ 6 ust. 1).
1.
Podstawę do opracowania kwartalnych bilansów terenowych stanowią:
1)
operatywne kwartalno-miesięczne plany produkcji i zbytu kruszywa naturalnego przedsiębiorstw państwowych,
2)
przewidywana kwartalna produkcja kruszywa naturalnego przedsiębiorstw spółdzielczych i nie uspołecznionych,
3)
zapotrzebowania odbiorców.
2.
Dane wymienione w ust. 1 dostawcy i odbiorcy zobowiązani są podawać terenowo właściwym hurtowniom nie później niż na 45 dni przed kwartałem objętym planem.
Opracowane przez hurtownie terenowe kwartalne bilanse kruszywa naturalnego podlegają zatwierdzeniu przez Ministerstwo.
Podstawę do opracowania rocznych i kwartalnych bilansów krajowych stanowią roczne i kwartalne bilanse terenowe.
1.
Na podstawie terenowych kwartalnych bilansów kruszywa naturalnego Ministerstwo ustala województwa nadwyżkowe oraz deficytowe i opracowuje plan przerzutów międzywojewódzkich, określający wielkość przewozów kruszywa naturalnego między województwami.
2.
Plan przerzutów, o których mowa w ust. 1, Ministerstwo przekazuje Ministerstwu Komunikacji do wiadomości i wykorzystania.
3.
W razie konieczności dokonania przerzutu kruszywa naturalnego transportem wodnym śródlądowym Ministerstwo przekazuje plan przerzutów Ministerstwu Żeglugi i Gospodarki Wodnej do wiadomości i wykorzystania.
Kruszywo naturalne może być wywożone drogą kolejową poza granice województwa wyłącznie w ramach planu przerzutów międzywojewódzkich (§ 11) na podstawie wydawanych przez Ministerstwo poszczególnym dostawcom zezwoleń w formie akceptacji sprzedaży.
1.
Hurtownie mają obowiązek w ramach zatwierdzonych przez Ministerstwo terenowych kwartalnych bilansów:
1)
organizować uzgadnianie dostaw kruszywa naturalnego pomiędzy odbiorcami i dostawcami lub ich jednostkami nadrzędnymi, jeżeli chodzi o dostawy z własnego województwa,
2)
ustalać w porozumieniu z odbiorcami lub ich jednostkami nadrzędnymi ilości kruszywa naturalnego przewidziane do dostawy z innych województw.
2.
Czynności, o których mowa w ust. 1, powinny być dokonywane nie później niż na 25 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa.
3.
Uzgodnienia dostaw (ust. 1 pkt 1) oraz ustalenia (ust. 1 pkt 2) nie obejmują:
1)
tej części kruszywa naturalnego produkowanego przez poszczególne przedsiębiorstwa, która przewidziana jest na pokrycie ich własnych potrzeb na terenie danego województwa,
2)
ilości kruszywa naturalnego przewidzianych do wywozu poza granice województwa (na pokrycie potrzeb innych województw lub eksportu),
3)
żwiru sortowanego o granulacji do 20 mm marki od 250 wzwyż.
Odbiorcy powinni składać zamówienia:
1)
na ilości kruszywa naturalnego przewidziane w uzgodnieniach dostaw - bezpośrednio dostawcom, w terminach określonych w tych uzgodnieniach,
2)
na ilości kruszywa naturalnego przewidziane do dostawy z terenu innych województw oraz na żwir sortowany o granulacji do 20 mm marki od 250 wzwyż - do Biura Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki - na 20 dni przed kwartałem, w którym ma nastąpić dostawa.
1.
Hurtownie wyznaczają, w uzgodnieniu z Biurem Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki, dostawców i ustalają z nimi ilości kruszywa naturalnego, przewidziane w kwartalnym bilansie terenowym do wywozu drogą kolejową poza granice województwa.
2.
Ilości kruszywa, o których mowa w ust. 1, powinny być dostarczone wskazanym przez Biuro Zbytu Surowców Mineralnych i Kamionki odbiorcom z terenu innych województw niezależnie od stopnia wykonania dostaw dla odbiorców z własnego województwa.
Dostawcy obowiązani są składać terenowo właściwym hurtowniom sprawozdania ze zbytu produkcji kruszywa naturalnego w trybie ustalanym corocznie instrukcjami Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie sprawozdawczości statystycznej z zaopatrzenia materiałowo-technicznego.
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.