Bezpłatne urlopy dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi.

Monitor Polski

M.P.1972.5.26

Akt utracił moc
Wersja od: 28 stycznia 1972 r.

UCHWAŁA Nr 13
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 stycznia 1972 r.
w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi.

Rada Ministrów w porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
1.
Pracownica, która jest zatrudniona w danym zakładzie pracy co najmniej 12 miesięcy, może wystąpić do zakładu o udzielenie jej po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nieprzerwanego urlopu bezpłatnego w wymiarze do 3 lat, w celu umożliwienia jej sprawowania opieki nad dzieckiem, najdłużej jednak do ukończenia przez nie 4 lat życia.
2.
Jeżeli pracownicy został na jej wniosek udzielony urlop bezpłatny w mniejszym wymiarze niż wynikający z przepisu ust. 1, pracownica może uzyskać za zgodą zakładu pracy dalszy bezpłatny urlop, jednak w wymiarze nie przekraczającym łącznie norm określonych w ust. 1.
1.
Zakład pracy obowiązany jest udzielić pracownicy urlopu bezpłatnego (§ 1 ust. 1) w terminie przez nią wskazanym, a po zakończeniu tego urlopu zatrudnić ją na stanowisku równorzędnym pod względem wynagrodzenia.
2.
Pracownica powinna wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej urlopu bezpłatnego co najmniej na dwa tygodnie przed wskazanym przez siebie terminem rozpoczęcia urlopu. Z wnioskiem takim pracownica może wystąpić jeszcze przed zakończeniem urlopu macierzyńskiego.
W czasie urlopu bezpłatnego pracownica zachowuje dla siebie i członków rodziny prawo do świadczeń społecznej służby zdrowia oraz prawo do zasiłków rodzinnych na warunkach ogólnie obowiązujących.
Pracownica może zrezygnować z udzielonego jej urlopu bezpłatnego:
1)
w każdym czasie - za zgodą zakładu pracy,
2)
po uprzednim zawiadomieniu zakładu pracy najpóźniej na 30 dni przed zamierzonym podjęciem pracy.
Zakład pracy nie może rozwiązać stosunku pracy z pracownicą w czasie urlopu bezpłatnego, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownicy lub zakład pracy ulega likwidacji.
1.
Pracownica korzystająca z urlopu bezpłatnego zachowuje po powrocie do pracy ciągłość pracy, to jest okres pracy przed urlopem bezpłatnym podlega wliczeniu do okresu pracy po zakończeniu tego urlopu w zakresie wszelkich uprawnień uzależnionych od ciągłości pracy w danym zawodzie lub służbie bądź w szczególnych warunkach, od których zależy nabycie tych uprawnień.
2.
Okresy urlopu bezpłatnego w wymiarze nie przekraczającym 6 lat uważa się za okres zatrudnienia w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach.
3.
Okres urlopu bezpłatnego wlicza się do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Pracownica, która korzystała z urlopu bezpłatnego nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem 1 stycznia roku kalendarzowego następującego po roku, w którym podjęła zatrudnienie po zakończeniu urlopu bezpłatnego.
Traci moc uchwała nr 158 Rady Ministrów z dnia 24 maja 1968 r. w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących, opiekujących się małymi dziećmi (Monitor Polski Nr 24, poz. 154).
Pracownicom, które korzystały lub korzystają w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały z bezpłatnego urlopu na podstawie uchwały, o której mowa w § 7, przysługuje prawo do bezpłatnego urlopu w wymiarze określonym w § 1, nie dłużej jednak niż do ukończenia przez dziecko 4 lat życia. Na poczet tego urlopu zalicza się urlop wykorzystany na podstawie przepisów dotychczasowych.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.