Bezpłatne urlopy dla matek opiekujących się małymi dziećmi, zatrudnionych w charakterze nauczycielek i nauczycielek akademickich.

Monitor Polski

M.P.1974.42.249

Akt utracił moc
Wersja od: 31 grudnia 1974 r.

UCHWAŁA Nr 293
RADY MINISTRÓW
z dnia 13 grudnia 1974 r.
w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek opiekujących się małymi dziećmi, zatrudnionych w charakterze nauczycielek i nauczycielek akademickich.

W celu dostosowania terminów urlopów bezpłatnych dla matek opiekujących się małymi dziećmi, zatrudnionych w charakterze nauczycielek i nauczycielek akademickich, do cyklu organizacyjnego roku szkolnego Rada Ministrów po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych uchwala, co następuje:
Do nauczycielek zatrudnionych w szkołach, w których organizacja pracy przewiduje ferie szkolne, oraz do nauczycielek akademickich objętych przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89), zwanych dalej "nauczycielkami", mają zastosowanie przepisy uchwały nr 13 Rady Ministrów z dnia 14 stycznia 1972 r. w sprawie bezpłatnych urlopów dla matek pracujących opiekujących się małymi dziećmi (Monitor Polski Nr 5, poz. 26), zwanej dalej "uchwałą nr 13 Rady Ministrów", ze zmianami przewidzianymi niniejszą uchwałą.
1.
Nauczycielka może wystąpić z wnioskiem o udzielenie jej po zakończeniu urlopu macierzyńskiego nieprzerwanego urlopu bezpłatnego w wymiarze do 3 lat, w celu umożliwienia jej sprawowania opieki nad dzieckiem, najdłużej jednak do ukończenia przez nie 4 lat życia.
2.
Z wnioskiem o udzielenie urlopu, o którym mowa w ust. 1, nauczycielka występuje do organu, który mianował nauczycielkę lub który zawarł z nią umowę o pracę.
3.
Termin zakończenia urlopu bezpłatnego powinien być ustalony na dzień poprzedzający rozpoczęcie roku szkolnego.
4.
Jeżeli jest to uzasadnione terminem zakończenia urlopu bezpłatnego, wymiar urlopu bezpłatnego oraz okres, w jakim urlop ten może być udzielony, przewidziane w § 1 uchwały nr 13 Rady Ministrów, ulegają odpowiedniemu skróceniu, a na wniosek nauczycielki odpowiedniemu przedłużeniu.
5.
Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien być zgłoszony przez nauczycielkę na piśmie co najmniej na miesiąc przed wskazanym terminem rozpoczęcia urlopu.
6.
Jeżeli nie stoją temu na przeszkodzie ważne względy służbowe, można udzielić urlopu bezpłatnego w terminie wskazanym przez nauczycielkę mimo krótszego terminu niż przewidziany w ust. 5.
7.
Zasady dotyczące terminu zakończenia urlopu bezpłatnego określone w ust. 3 i 4 nie mają zastosowania, jeżeli urlop bezpłatny został udzielony nauczycielce w wymiarze nie przekraczającym 1 miesiąca.
Jeżeli nauczycielce został na jej wniosek udzielony urlop bezpłatny w wymiarze niższym niż przewidziany w § 1 uchwały nr 13 Rady Ministrów, można udzielić jej dalszego urlopu bezpłatnego, z uwzględnieniem zasad określonych w § 2.
Nauczycielka może zrezygnować z udzielonego jej urlopu bezpłatnego:
1)
w każdym czasie - za zgodą organu określonego w § 2 ust. 2,
2)
z początkiem roku szkolnego - po uprzednim zawiadomieniu organu określonego w § 2 ust. 2 co najmniej na 3 miesiące przed zamierzonym podjęciem pracy.
Nauczycielka, która korzysta z urlopu bezpłatnego, nabywa prawo do urlopu wypoczynkowego z dniem rozpoczęcia ferii szkolnych (czasu wolnego od zajęć dydaktycznych) przypadających po zakończeniu urlopu bezpłatnego.
Przepisy § 4 i § 5 stosuje się także do nauczycielek, które korzystały z urlopu bezpłatnego udzielonego na podstawie uchwały nr 13 Rady Ministrów w dniu wejścia w życie niniejszej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.