Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych.

Monitor Polski

M.P.1963.13.70

Akt utracił moc
Wersja od: 16 lutego 1963 r.

UCHWAŁA Nr 56
RADY MINISTRÓW
z dnia 29 stycznia 1963 r.
w sprawie badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych.

Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Badanie sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych przeprowadzają, w trybie określonym przepisami uchwały nr 187 Rady Ministrów z dnia 12 maja 1959 r. w sprawie rewizji finansowo-księgowej państwowych jednostek organizacyjnych (Monitor Polski z 1959 r. Nr 58, poz. 278, z 1961 r. Nr 87, poz. 370 i z 1962 r. Nr 61, poz. 290), zwanej dalej uchwałą nr 187:
1)
dyplomowani biegli księgowi bądź
2)
w przypadkach ustalonych przez zainteresowanych ministrów w porozumieniu z Ministrem Finansów - jednostki lub organy sprawujące bezpośredni nadzór nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
1.
Właściwi ministrowie spowodują opracowanie i skoordynowanie planów badania sprawozdań finansowych:
1)
przedsiębiorstw podległych, rozliczających się z budżetem centralnym,
2)
przedsiębiorstw nadzorowanych, rozliczających się z budżetami terenowymi

- mając zwłaszcza na uwadze, aby sprawozdania finansowe przedsiębiorstw szczególnie ważnych badane były w trybie określonym w § 1 pkt. 1.

2.
Plan badania sprawozdań finansowych powinien zapewnić odpowiedni dobór osób przeprowadzających badanie w celu zabezpieczenia obiektywności ich działania, jak również zapewnić taki rozkład zajęć, aby prace, wykonywane przez badającego sprawozdanie finansowe w stałym miejscu zatrudnienia, nie uległy istotnym zakłóceniom.
1.
Dla umożliwienia prawidłowego i terminowego przeprowadzenia badania sprawozdań finansowych przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przez jednostki bezpośrednio nadrzędne (§ 1 pkt. 2) upoważnia się właściwych ministrów do ustalenia wykazów osób, zatrudnionych w resorcie, uprawnionych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru.
2.
W wykazach, o których mowa w ust. 1, mogą być zamieszczone osoby zatrudnione w służbie finansowo-księgowej, których kwalifikacje moralne i zawodowe oraz doświadczenie gwarantują prawidłowe przeprowadzenie badania sprawozdań finansowych.
3.
Osoby objęte wykazem, o którym mowa w ust. 1, mogą być delegowane służbowo do badania w trybie nadzoru sprawozdań finansowych przedsiębiorstw resortu, w którym są zatrudnione.
4.
Kierownik jednostki bezpośrednio nadrzędnej nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie ma być badane w trybie nadzoru, deleguje jedną lub kilka osób objętych wykazem w celu zbadania sprawozdania finansowego zgodnie z planem, o którym mowa w § 2.
5.
Należności w razie pełnienia czynności poza zwykłym miejscem pracy (koszty przejazdu, noclegów, diety) osób delegowanych do badania sprawozdań finansowych w trybie nadzoru pokrywa jednostka bezpośrednio nadrzędna nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
1.
Osobom badającym sprawozdanie finansowe przedsiębiorstw państwowych w trybie nadzoru przysługuje zryczałtowane wynagrodzenie w wysokości 30% wynagrodzenia, przysługującego za badanie sprawozdania finansowego przedsiębiorstwa danej kategorii dyplomowanemu biegłemu księgowemu.
2.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń dotyczących wypłacania wynagrodzeń określonych w ust. 1.
3.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 pokrywa jednostka bezpośrednio nadrzędna nad przedsiębiorstwem, którego sprawozdanie jest badane.
4.
Wynagrodzenie określone w ust. 1 wypłaca się tylko w przypadku, gdy badanie sprawozdania finansowego przeprowadzone było w siedzibie badanego przedsiębiorstwa oraz po ustaleniu przez jednostkę bezpośrednio nadrzędną nad przedsiębiorstwem, że protokół przewidziany w § 33 ust. 6 uchwały nr 187 został sporządzony w sposób prawidłowy.
Przedsiębiorstwo jest obowiązane zwrócić jednostce nadrzędnej wydatki na opłacenie kosztów przejazdów, noclegów i diet oraz wynagrodzenia, o których mowa w § 3 ust. 5 oraz w § 4 ust. 3, poniesione przez nią w związku z badanym sprawozdaniem finansowym tego przedsiębiorstwa.
Przepisy niniejszej uchwały dotyczą odpowiednio sprawdzania wyniku roku poprzedzającego porównywalnego do wyniku planowanego na dany rok w państwowych przedsiębiorstwach, czyli tzw. "bazy", stanowiącej podstawę do obliczania odpisów na fundusz zakładowy i inne fundusze specjalne.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.