Akcja pomocy społecznej w 1952 r. do prac żniwnych w państwowych gospodarstwach rolnych.

Monitor Polski

M.P.1952.A-58.890

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lipca 1952 r.

UCHWAŁA NR 526
PREZYDIUM RZĄDU
z dnia 1 lipca 1952 r.
w sprawie akcji pomocy społecznej w 1952 r. do prac żniwnych w państwowych gospodarstwach rolnych.

W celu zapewnienia sprawnego i terminowego wykonania akcji żniwnej i zebrania bez strat plonów, przychylając się do uchwały Centralnej Rady Związków Zawodowych - Prezydium Rządu uchwala, co następuje:
1.
Akcja żniwna w 1952 r. przeprowadzona będzie w państwowych gospodarstwach rolnych (PGR) przy zastosowaniu w szerokim rozmiarze pomocy społecznej pracowników innych instytucji, członków związków zawodowych.
2.
Akcja obejmuje:
1)
pracowników administracji centralnej i terenowej,
2)
pracowników administracyjno-biurowych zakładów pracy,
3)
pracowników obsługi w produkcyjnych zakładach pracy -

do wysokości 10% zatrudnienia.

Zobowiązuje się kierowników instytucji, urzędów i zakładów pracy do zwolnienia od pracy pracowników, biorących udział w akcji pomocy społecznej dla PGR, zgodnie z listą przedstawioną przez zakładową organizację związkową na okres 7 dni w terminach określonych przez powiatowe lub okręgowe rady związków zawodowych.
1.
Upoważnia się kierowników instytucji, urzędów i zakładów pracy do zrewidowania ustalonego planu urlopu w okresie żniw tak, aby zapewnić możliwość wykonania zadań, ustalonych przez związki zawodowe bez uszczerbku dla pracy zakładu.
2.
Okresów zwolnień do prac żniwnych nie należy zaliczać na poczet urlopów wypoczynkowych.
1.
Pracownicy zwolnieni do prac żniwnych w PGR w ramach pomocy społecznej z instytucji, urzędów i zakładów pracy za okres zwolnienia zachowują wszystkie prawa do wynagrodzenia w macierzystych instytucjach, urzędach i zakładach pracy, tak jak w okresie pracy.
2.
Ponadto za pracę wykonaną w PGR pracownicy ci otrzymywać będą wynagrodzenie w zależności od ilości i jakości wykonanej pracy na warunkach robotników sezonowych miejscowych, zgodnie z obowiązującym układem zbiorowym pracy w PGR.
1.
Zobowiązuje się prezydia wojewódzkich rad narodowych do ścisłej współpracy z okręgowymi radami związków zawodowych przy ustalaniu rozdziału zadań w skali wojewódzkiej w zakresie akcji pomocy społecznej dla PGR i ustalaniu liczby pracowników - członków związków zawodowych, potrzebnych dla realizacji tych zadań.
2.
Analogicznie współpracować będą prezydia powiatowych rad narodowych z powiatowymi radami związków zawodowych w skali powiatu.
Zobowiązuje się Ministra PGR do wydania niezbędnych zarządzeń dla zabezpieczenia właściwego zorganizowania pracy i warunków bytowych pracowników biorących udział w akcji pomocy społecznej przy pracach żniwnych w PGR, a w szczególności:
1)
opracowania przez okręgowe zarządy PGR szczegółowego ilościowego planu zatrudnienia tych pracowników w poszczególnych zespołach, zespoły zaś - do opracowania planów zatrudnienia w poszczególnych gospodarstwach,
2)
zapewnienia przez zespoły i gospodarstwa PGR pełnego wykorzystania czasu pracy pracowników, przybywających w ramach akcji pomocy społecznej,
3)
zorganizowania bezpłatnego zakwaterowania oraz pełnego wyżywienia na zasadach odpłatności, tak jak dla pracowników sezonowych w PGR,
4)
zorganizowania dowozu w granicach powiatu bądź od najbliższej stacji kolejowej.
Zobowiązuje się Ministra Kolei oraz Ministra Transportu Drogowego i Lotniczego do zapewnienia sprawnego przewozu pracowników, biorących udział w akcji pomocy społecznej dla PGR, Ministra Pracy i Opieki Społecznej zaś - do kredytowania przejazdów kolejowych na rachunek Ministerstwa Państwowych Gospodarstw Rolnych.
Zobowiązuje się właściwych ministrów do wydania zarządzeń niezbędnych do wykonania niniejszej uchwały.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 lipca 1952 r.