Akcja honorowego krwiodawstwa.

Monitor Polski

M.P.1969.36.276

Akt utracił moc
Wersja od: 23 sierpnia 1969 r.

UCHWAŁA Nr 148
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 sierpnia 1969 r.
w sprawie akcji honorowego krwiodawstwa.

W celu stworzenia bodźców do udziału w akcji honorowego krwiodawstwa oraz organizowania tej akcji - Rada Ministrów uchwala, co następuje:
Honorowym dawcą krwi jest osoba, która bezpłatnie oddaje swoją krew na potrzeby służby zdrowia.
Honorowym dawcom krwi przysługuje:
1)
posiłek w dniu oddania krwi,
2)
świadczenia zakładów opieki zdrowotnej otwartej poza kolejnością,
3)
legitymacja "Honorowego Dawcy Krwi" według wzoru ustalonego przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej .
1.
Honorowym dawcom krwi mogą być przyznawane wyróżnienia w postaci brązowej, srebrnej i złotej odznaki "Honorowego Dawcy Krwi" oraz odznaki "Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi".
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, po zasięgnięciu opinii Zarządu Głównego Polskiego Czerwonego Krzyża, ustala wzór odznak określonych w ust. 1 oraz szczegółowe zasady ich przyznawania.
Honorowy dawca krwi będący pracownikiem powinien być zwolniony od pracy w dniu, w którym oddaje krew, na zasadach ustalonych w piśmie okólnym nr 188 Prezesa Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1951 r. w sprawie zwolnień od pracy krwiodawców (Monitor Polski Nr A-103, poz. 1509).
1.
Kredyty przeznaczone na wydatki na akcję honorowego krwiodawstwa ustala się w planach finansowych stacji krwiodawstwa oraz Instytutu Hematologii.
2.
Szczegółowe przepisy o wysokości kosztów związanych z uzyskaniem, pobieraniem i przetwarzaniem krwi w ramach honorowego krwiodawstwa, pokrywaniem wydatków na posiłki oraz na nagrody rzeczowe dla honorowych dawców krwi, organizowaniem, popularyzacją i prowadzeniem akcji honorowego krwiodawstwa wyda Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrami Finansów, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Komunikacji oraz w uzgodnieniu z Zarządem Głównym Polskiego Czerwonego Krzyża i Zarządem Głównym Związku Zawodowego Pracowników Służby Zdrowia.
Z kredytów określonych w § 5 ust. 1 mogą być wypłacane nagrody dla pracowników zakładów służby zdrowia, zatrudnionych przy pobieraniu krwi, jej konserwacji i przetwarzaniu, oraz dla innych osób, które się wyróżniły w werbowaniu honorowych dawców krwi.
Wykonanie uchwały porucza się Ministrom: Zdrowia i Opieki Społecznej, Finansów, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych oraz Komunikacji.
Uchwała wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.