50. rocznica utworzenia Rady Europy.

Monitor Polski

M.P.1999.18.241

Akt nienormatywny
Wersja od: 26 maja 1999 r.

UCHWAŁA
SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 21 maja 1999 r.
w 50 rocznicę utworzenia Rady Europy.

Polski parlament obchodzi 50 rocznicę utworzenia Rady Europy w poczuciu współodpowiedzialności za losy kontynentu.

Rada Europy stała się zaczynem rozwoju dążeń integracyjnych, którego dzisiaj jesteśmy uczestnikami i świadkami. Doniosły i niekwestionowany jest dorobek tej organizacji w dziele promocji i obrony demokracji oraz praw człowieka.

Po załamaniu się ustroju komunistycznego Rada Europy pierwsza otworzyła swoje struktury dla krajów Europy Środkowej i Wschodniej i tym samym stała się dziś organizacją reprezentującą niemal wszystkie kraje europejskie.

Dokonania Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy w zakresie tworzenia zasad ustrojowych oraz podstaw polityki prawnej, gospodarczej, społecznej i kulturalnej stanowią cenny czynnik jedności politycznej, do której zmierza Europa. Wzmocnienie statusu Zgromadzenia i jego kompetencji stanowi ważną szansę zwiększenia wpływu Rady Europy na przyszłość kontynentu.

Ścisłe współdziałanie Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy i parlamentów narodowych tworzy gwarancję wpływu obywateli państw członkowskich na urzeczywistnienie głównych idei Rady Europy: umocnienie demokracji, poszanowanie praw człowieka, rozwój międzynarodowej współpracy.

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 50 rocznicę utworzenia Rady Europy udziela pełnego poparcia jej działaniom.