25. rocznica strajków i protestów 1988 r.

Monitor Polski

M.P.2013.440

Akt nienormatywny
Wersja od: 24 maja 2013 r.

UCHWAŁA
SENATU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
z dnia 16 maja 2013 r.
w 25. rocznicę strajków i protestów 1988 r.

W 25. rocznicę wydarzeń, które w konsekwencji doprowadziły do upadku komunizmu w naszym kraju oraz innych państwach bloku wschodniego, wspominamy strajki i akcje protestacyjne: 21 kwietnia 1988 r. - wiec w Hucie "Stalowa Wola", 25 kwietnia 1988 r. - strajk kierowców autobusów w Bydgoszczy, od 26 kwietnia 1988 r. - strajki: w Hucie im. Lenina w Nowej Hucie (spacyfikowany siłą), we wrocławskim Dolmelu i Pafawagu oraz w filii Huty im. Lenina w Bochni, 2 maja 1988 r. - strajk w Gdańsku w Stoczni im. Lenina poparty przez studentów Uniwersytetu Gdańskiego oraz próba strajku w Stoczni Północnej i w warszawskim Ursusie. Po trzech miesiącach rozpoczęła się kolejna, silniejsza fala strajków zapoczątkowana 15 sierpnia 1988 r. w kopalni "Manifest Lipcowy" w Jastrzębiu-Zdroju. Dołączyły do niej kopalnie: "Moszczenica", "Jastrzębie", "XXX-lecia PRL", "Borynia", "ZMP", "Krupiński", "Andaluzja", "1 Maja", "Morcinek", "Brzeszcze", "Jaworzno". W dniu 17 sierpnia 1988 r. stanęła Stocznia im. Warskiego w Szczecinie, a 22 sierpnia 1988 r. ponownie Stocznia Gdańska i Huta "Stalowa Wola", do których dołączyły stocznie: Północna, Remontowa, "Wisła", "Radunia", oraz Morski Port Handlowy i kopalnia "Bełchatów". Strajki te doprowadziły do okrągłego stołu, do wolnych wyborów do Senatu i wyborów do kontraktowego Sejmu.
Dwadzieścia pięć lat temu Polacy metodą pokojową zmusili do ustąpienia komunistyczną władzę. W 1988 r. rozpoczęta została pokojowa rewolucja w duchu uchwał I Krajowego Zjazdu Delegatów NSZZ "Solidarność". Przemiany zapoczątkowane w Polsce objęły w 1989 r. wszystkie kraje Europy Wschodniej, zgodnie z ideą, która legła u podstaw "Posłania do ludzi pracy Europy Wschodniej" przyjętego na I Zjeździe NSZZ "Solidarność". Popierał je Jan Paweł II i Episkopat Polski. Fundamentem zwycięstwa sprzed dwudziestu pięciu laty było nauczanie Jana Pawia II.

W rocznicę strajków i protestów 1988 r. w Polsce Senat Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd tym wszystkim, którzy czynem dowiedli, że marzenia o wolności mogą się spełniać. Oddajemy sprawiedliwość tym, którzy w niedemokratycznym państwie, ignorując realia geopolityki i dysproporcję sił, nie bacząc na osobiste zagrożenie, walczyli o spełnienie aspiracji milionów.

Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".