§ 1. - Zwolnienie od podatku dochodowego osób w wieku starczym oraz inwalidów wykonujących usługi.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.13.76

Akt utracił moc
Wersja od: 4 kwietnia 1964 r.
§  1.
1.
Zwalnia się od podatku dochodowego przychody osób, które ukończyły: kobiety 60 lat, a mężczyźni 65 lat życia bądź zostały zaliczone do I lub II grupy inwalidów, jeżeli osoby te wykonują:
1)
w zakresie rzemiosła - świadczenia usług dla ludności lub usług dla rolnictwa,
2)
inne świadczenia usług dla ludności, polegające na naprawie lub konserwacji przedmiotów gospodarstwa domowego lub przedmiotów osobistego użytku, praniu bielizny, pomocy domowej oraz ważeniu osób.
2.
Jeżeli osoby określone w ust. 1 opłacają podatki obrotowy i dochodowy w formie ryczałtu lub w formie opłaty za kartę podatkową, zwolnienie obejmuje 50% kwoty ryczałtu bądź opłaty za kartę podatkową. W tych przypadkach nie stosuje się przepisów o ulgach z tytułu starczego wieku oraz z tytułu inwalidztwa, przewidzianych w przepisach o poborze podatków obrotowego i dochodowego w formie ryczałtu oraz w formie opłaty za kartę podatkową.
3.
Zwolnienie stosuje się, jeżeli osoby określone w ust. 1:
1)
zgłosiły obowiązek podatkowy, osiągają obrót roczny nie przekraczający 40.000 zł i w związku z wykonywanymi świadczeniami nie zatrudniają pracowników ani członków rodziny, ani też nie korzystają z usług chałupników,
2)
nie posiadają, poza wymienionymi w ust. 1, innych źródeł przychodów, podlegających opodatkowaniu podatkiem obrotowym; zastrzeżenie to dotyczy również członków rodziny, których dochody z mocy przepisów o podatku dochodowym podlegają łącznemu opodatkowaniu z dochodem tych osób.
4.
W zakresie rzemiosła uważa się za spełniony warunek wykonywania usług określonych w ust. 1 pkt 1, jeżeli obrót z wykonywania tych usług wynosi w miejscowościach do 10.000 mieszkańców - co najmniej 50%, a w pozostałych miejscowościach - co najmniej 60% ogólnego obrotu.
5.
Nie stanowi przeszkody w stosowaniu przepisów rozporządzenia:
1)
zatrudnienie w zakładzie rzemieślniczym na podstawie pisemnej umowy o naukę, zarejestrowanej w izbie rzemieślniczej, jednego ucznia, jak również osiągnięcie w związku z tym zatrudnieniem wyższego obrotu od określonego w ust. 3 pkt 1, nie więcej jednak niż o 10.000 zł rocznie,
2)
pomoc małżonka, w razie gdy usługi wykonywane są przez osobę zaliczoną do I lub II grupy inwalidów.