Zwolnienie od podatków i opłat publicznych, państwowych i samorządowych osób, korzystających z prawa eksterytorjalności, oraz szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1924.112.993

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1926 r.

USTAWA
z dnia 3 grudnia 1924 r.
o zwolnieniu od podatków i opłat publicznych, państwowych i samorządowych osób, korzystających z prawa eksterytorjalności, oraz szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce.

Na mocy art. 44 Konstytucji ogłaszam ustawą następującej treści:

Nie naruszając postanowień odrębnych ustaw i umów międzypaństwowych oraz z zastrzeżeniem wzajemności, zwalnia się od przypadających podatków oraz opłat publicznych, państwowych i samorządowych:

1)
Państwa obce odnośnie do ich majątku nieruchomego i ruchomego, znajdującego się na obszarze Państwa Polskiego i służącego wyłącznie dla celów urzędowania ich przedstawicielstw dyplomatycznych, akredytowanych przy Rządzie Polskim lub ich przedstawicielstw konsularnych, dopuszczonych do urzędowania w Polsce, jako też odnośnie do wszelkich czynności, związanych z urzędowaniem tychże.

O ile chodzi o opłatą stemplową od umowy o przeniesienie własności, kontrahent drugi, jeśli nie jest zwolniony na mocy innego przepisu prawnego, obowiązany jest uiścić połowę opłaty.

2)
Szefów oraz funkcjonarjuszów, wchodzących w skład akredytowanych przy Rządzie Polskim przedstawicielstw dyplomatycznych obcych państw i prowadzących z niemi wspólne gospodarstwo członków ich rodzin, o ile wymienieni są obywatelami państwa wysyłającego i należą do uznanego personelu eksterytorjalnego danego przedstawicielstwa dyplomatycznego, odnośnie do:
a)
majątku ruchomego, w szczególności uposażeń służbowych i innych dochodów, związanych ze stanowiskiem służbowem, oraz wszelkich dochodów, pochodzących ze źródeł, pozostających poza granicami Państwa Polskiego;
b)
lokali, zajętych wyłącznie na ich mieszkanie w obrębie Państwa Polskiego oraz służby osobistej, zajętej w tych lokalach;
c)
urzędowych poświadczeń wydarzeń, zaszłych w ich stanie osobistym.

Powyższe zwolnienia stosowane będą analogicznie do szefów zawodowych przedstawicielstw konsularnych państw obcych w Polsce, którzy są obywatelami państwa wysyłającego.

Minister Skarbu w porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych może stosować postanowienia art. 1 do zagranicznych misyj i ich personelu, działających przejściowo w Polsce.

Upoważnia się Ministra Skarbu do wydawania W porozumieniu z Ministrem Spraw Zagranicznych rozporządzeń, regulujących sprawę zwolnienia od opłat celnych przedmiotów, przeznaczonych dla osób, korzystających 2 prawa eksterytorjalności, jak również przeznaczonych do użytku służbowego przedstawicielstw dyplomatycznych państw obcych, misyj zagranicznych oraz obcych zawodowych urzędów konsularnych

Wykonanie niniejszej ustawy należy do Ministra Skarbu.

Ustawa niniejsza wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 3 zmieniony przez art. 1 ustawy z dnia 3 marca 1926 r. (Dz.U.26.30.183) zmieniającej nin. ustawę z dniem 31 marca 1926 r.