Zwolnienie od obowiązku świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne: zespołów uprawowych, utworzonych z mało- i średniorolnych chłopów w celu zagospodarowania odłogów i innych nie zagospodarowanych użytków rolnych, oraz osób objętych państwową akcją osiedleńczą w roku 1952.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.32.220

Akt utracił moc
Wersja od: 21 lipca 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 lipca 1952 r.
w sprawie zwolnienia od obowiązku świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne: zespołów uprawowych, utworzonych z mało- i średniorolnych chłopów w celu zagospodarowania odłogów i innych nie zagospodarowanych użytków rolnych, oraz osób objętych państwową akcją osiedleńczą w roku 1952.

Na podstawie art. 6 ust. 2 dekretu z dnia 30 czerwca 1951 r. o obowiązku świadczeń w naturze na niektóre cele publiczne (Dz. U. R. P. Nr 38, poz. 284) zarządza się, co następuje:
Zwalnia się od obowiązku świadczeń w naturze:
1)
zespoły uprawowe, składające się z mało- i średniorolnych chłopów utworzone w celu zagospodarowania odłogów i innych nie zagospodarowanych użytków rolnych, w stosunku do gruntów objętych zespołową uprawą,
2)
osoby, objęte państwową akcją osiedleńczą w 1952 r.
1.
Ze zwolnienia określonego w § 1 korzystają:
1)
zespoły uprawowe - na czas użytkowania gruntów, przydzielonych im do zagospodarowania,
2)
osoby, objęte państwową akcją osiedleńczą:
a)
w roku objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego oraz
b)
w roku następnym za tyle miesięcy, ile brakuje do pełnego okresu rocznego, liczonego od następnego miesiąca po miesiącu objęcia w posiadanie gospodarstwa rolnego.
2.
Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), następuje przez odliczenie od rocznego wymiaru świadczeń w naturze przypadających od objętego gospodarstwa tej części wymiaru, jaka proporcjonalnie przypada za miesiące brakujące do pełnego okresu rocznego.
Zwolnienia określonego w § 1 udzielają prezydia gminnych (miejskich) rad narodowych:
a)
zespołom uprawowym - na podstawie pisemnej umowy, zawartej z zespołami i określającej obszar przekazanych do zagospodarowania użytków, miejsce ich położenia oraz termin i warunki zagospodarowania,
b)
osiedleńcom - na podstawie przedłożonych przez nich kart osiedleńczych.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.