§ 9. - Zwolnienie funkcjonarjuszy związków komunalnych, tudzież ich zakładów i przedsiębiorstw od obowiązku ubezpieczenia pensyjnego funkcjonarjuszy w służbie prywatnej i niektórych funkcjonarjuszy w służbie publicznej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1923.10.61

Akt utracił moc
Wersja od: 31 stycznia 1923 r.
§  9.
Statut emerytalny, względnie uchwała winna również zawierać postanowienia o sposobie użycia rezerwy premjowej, przekazanej za poszczególnego funkcjonarjusza przez zakład ubezpieczający na podstawie § 68 ustawy pensyjnej i tak:

Jeżeli przekazana rezerwa premjowa jest wystarczająca, nabywa ubezpieczony u nowego służbodawcy, u którego korzysta ze zwolnienia od ubezpieczenia po myśli § 1 niniejszego rozporządzania, takie prawa do zaopatrzenia emerytalnego, jakie na podstawie przepisów statutu odpowiadają zaliczonemu dotychczas okresowi wkładkowemu danego funkcjonarjusza.

Jeżeli suma przekracza wymaganą do tego celu rezerwę premjowa należy nadwyżką oprocentować na rzecz funkcjonariusza zwolnionego w wysokości 4% i razem z odsetkami przekazać przy ponownem przejściu właściwemu podmiotowi ubezpieczającemu, względnie innemu służbodawcy (§ 1 nin. rozporządzenia), a w razie wypłaty świadczeń wypłacić ubezpieczonemu lub uprawnionym do poboru.

Jeżeli suma przekazana nie dosięga wymaganej rezerwy premjowej, to należy odpowiednio zmniejszyć prawa do zaopatrzenia emerytalnego, względnie policzalny czas służby.

Jednakże do czasu wyczekiwania, wymaganego statutem danego służbodawcy, musi być zaliczony cały czas, policzony funkcjonarjuszowi do ubezpieczenia przez podmiot ubezpieczający, który przekazał za niego rezerwę premjowa.