Art. 35. - [Naruszanie wolności związkowej] - Związki zawodowe.
Dziennik Ustaw
Dz.U.2022.854 t.j.
Akt obowiązujący Wersja od: 20 kwietnia 2022 r.
Art. 35. [Naruszanie wolności związkowej]
1.
Kto w związku z zajmowanym stanowiskiem lub pełnioną funkcją:1)
przeszkadza w utworzeniu zgodnie z prawem organizacji związkowej,2)
utrudnia wykonywanie działalności związkowej prowadzonej zgodnie z przepisami ustawy,3)
dyskryminuje, wbrew zakazowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, z powodu przynależności do związku zawodowego, pozostawania poza związkiem zawodowym lub wykonywania funkcji związkowej,4)
nie dopełnia w terminie obowiązku informacyjnego, o którym mowa w art. 261 ust. 1,5)
nie dopełnia w terminie obowiązku podjęcia negocjacji z zakładowymi organizacjami związkowymi, o którym mowa w art. 261 ust. 3,6)
nie dopełnia obowiązku pobrania z wynagrodzenia danej osoby składki związkowej w zadeklarowanej przez tę osobę wysokości lub obowiązku niezwłocznego przekazania kwoty pobranych składek związkowych, o których mowa w art. 331 na rachunek bankowy lub rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej wskazany przez zakładową organizację związkową,7)
nie dopełnia obowiązku ponoszenia kosztów, o którym mowa w art. 341 ust. 1, w odpowiedniej proporcji wskazanej w art. 341 ust. 1 z uwzględnieniem art. 341 ust. 4- podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.
2.
(utracił moc).21.
Kto w związku z pełnioną funkcją związkową:1)
wbrew obowiązkowi nie zawiadamia w terminie właściwego sądu o zmianie statutu, o której mowa w art. 16,2)
niezgodnie z przepisem art. 24 ust. 1, przeznacza dochód z działalności gospodarczej prowadzonej przez związek zawodowy na cele niesłużące realizacji zadań statutowych związku lub dzieli go pomiędzy członków związku,3)
w celu uzyskania uprawnień zakładowej organizacji związkowej, reprezentatywnej zakładowej organizacji związkowej, międzyzakładowej organizacji związkowej lub reprezentatywnej ponadzakładowej organizacji związkowej w informacji, o której mowa w art. 251 ust. 2 lub 3 lub w art. 341 ust. 2 lub we wniosku, o którym mowa w art. 252 ust. 2, podaje lub na podstawie art. 342 ust. 1 wskazuje liczbę członków organizacji związkowej wyższą niż wynikająca ze stanu faktycznego- podlega grzywnie.
3.
Odpowiedzialność za kierowanie nielegalnym strajkiem określa ustawa o rozwiązywaniu sporów zbiorowych.Dokumenty powiązane
Jeżeli chcesz mieć dostęp do wszystkich dokumentów powiązanych, zaloguj się do LEX-a Nie korzystasz jeszcze z programów LEX? Zamów dostęp testowy »
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
Pytania i odpowiedzi liczba obiektów na liście: (25)
- Czy jeżeli nauczycielka wchodzi w skład zarządu międzyzakładowej organizacji związkowej to jest uprawniona do skorzystania ze zwolnienia od pracy w wymiarze 40 godzin w miesiącu?
- Jak wyliczyć pensum tygodniowe nauczyciela związkowca, który ma przydzielone 26 godzin tygodniowo i będzie miał przydzielone godziny ponadwymiarowe?
- Jaką zniżkę godzin przydzielić nauczycielowi, który został prezesem międzyzakładowej organizacji związkowej zrzeszającej 28 członków ze wszystkich szkół w gminie?
Akty prawne liczba obiektów na liście: (1)
Akty interpretujące liczba obiektów na liście: (1)
Orzeczenia i pisma urzędowe liczba obiektów na liście: (16)
Orzeczenia sądów liczba obiektów na liście: (16)
- 31163/13, Prawo do stowarzyszania się. Tymczasowa odmowa przyjęcia nowych członków do związku. Reprezentacja interesów związku zawodowego przez przedstawiciela oddziału, VLAHOV v. CHORWACJA - Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka
- II K 275/21 - Wyrok Sądu Rejonowego w Kętrzynie
- II PSKP 10/21, Charakter prawny statutów osób prawnych - Wyrok Sądu Najwyższego