Rozdział 2 - Tryb tworzenia związku metropolitalnego, ustalania i zmiany jego obszaru i granic - Związek metropolitalny w województwie śląskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.2578 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 12 grudnia 2022 r.

Rozdział  2

Tryb tworzenia związku metropolitalnego, ustalania i zmiany jego obszaru i granic

1. 
Rada Ministrów może, w drodze rozporządzenia:
1)
utworzyć w województwie śląskim związek metropolitalny, ustalić jego nazwę i siedzibę jego władz oraz ustalić jego obszar i granice przez wskazanie gmin wchodzących w skład tego związku,
2)
zmieniać obszar i granice związku metropolitalnego przez wskazanie gmin wchodzących w skład tego związku

- mając na względzie istniejące formy współpracy gmin wchodzących w skład związku metropolitalnego, powiązania funkcjonalne i zaawansowanie procesów urbanizacyjnych oraz układ osadniczy i przestrzenny uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe na tym obszarze.

2. 
Zmieniając obszar i granice związku metropolitalnego, Rada Ministrów ustala nowe granice istniejącego związku metropolitalnego, z tym że obszar związku metropolitalnego w nowych granicach obejmuje co najmniej obszar gmin, które wchodzą w skład związku metropolitalnego w jego dotychczasowych granicach.
1. 
Rozporządzenie, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, jest wydawane na wniosek ministra właściwego do spraw administracji publicznej.
2. 
Minister właściwy do spraw administracji publicznej sporządza wniosek, o którym mowa w ust. 1, na podstawie wniosku rady miasta Katowice o utworzenie związku metropolitalnego.
3. 
Rada miasta Katowice składa wniosek o utworzenie związku metropolitalnego do ministra właściwego do spraw administracji publicznej, za pośrednictwem wojewody śląskiego.
4. 
Wniosek o utworzenie związku metropolitalnego zawiera:
1)
nazwę związku metropolitalnego, wskazanie siedziby jego władz oraz określenie jego obszaru i granic;
2)
uzasadnienie utworzenia związku metropolitalnego, zawierające w szczególności wskazanie form współpracy gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, powiązań funkcjonalnych i zaawansowania procesów urbanizacyjnych, a także opis układu osadniczego i przestrzennego uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe;
3)
dane statystyczne dotyczące liczby ludności oraz powierzchni związku metropolitalnego;
4)
wyniki przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami w poszczególnych gminach;
5)
informację o spełnieniu wymogów, o których mowa w art. 7 ust. 4;
6)
określenie szacunkowych kosztów, będących skutkiem wydania rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1;
7)
określenie szacunkowych planów dochodów i wydatków związku metropolitalnego w kolejnych dwóch latach budżetowych następujących po wydaniu rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1.
5. 
Do wniosku o utworzenie związku metropolitalnego dołącza się:
1)
uchwały rad gmin w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami;
2)
uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego zawierające opinie, o których mowa w art. 7 ust. 1;
3)
mapę topograficzną z zaznaczeniem granic gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego.
6. 
Wojewoda śląski, w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego, przekazuje go, wraz ze swoją opinią, ministrowi właściwemu do spraw administracji publicznej.
1. 
Do wydania rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, stosuje się odpowiednio przepisy art. 5 ust. 1-3 i 6, z tym że wniosek o zmianę obszaru i granic związku metropolitalnego do ministra właściwego do spraw administracji publicznej składa zgromadzenie związku metropolitalnego, zwane dalej "zgromadzeniem".
2. 
Wniosek o zmianę obszaru i granic związku metropolitalnego zawiera:
1)
określenie nowego obszaru i nowych granic związku metropolitalnego;
2)
uzasadnienie zmiany obszaru i granic związku metropolitalnego, zawierające w szczególności wskazanie form współpracy gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, powiązań funkcjonalnych i zaawansowania procesów urbanizacyjnych, a także opis układu osadniczego i przestrzennego uwzględniający więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe na tym obszarze;
3)
informację o spełnieniu wymogów, o których mowa w art. 7 ust. 5;
4)
informacje, o których mowa w art. 5 ust. 4 pkt 3, 4, 6 i 7.
3. 
Do wniosku o zmianę obszaru i granic związku metropolitalnego dołącza się:
1)
uchwały rad gmin w sprawie przeprowadzenia konsultacji z mieszkańcami;
2)
uchwały organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego oraz zgromadzenia, zawierające opinie, o których mowa w art. 7 ust. 2.
1. 
Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, wymaga zasięgnięcia opinii:
1)
rad gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, poprzedzonych przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami;
2)
sejmiku województwa śląskiego;
3)
wojewody śląskiego.
2. 
Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, wymaga zasięgnięcia opinii:
1)
rad nowych gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego, poprzedzonych przeprowadzeniem konsultacji z mieszkańcami;
2)
zgromadzenia;
3)
sejmiku województwa śląskiego;
4)
wojewody śląskiego.
3. 
W przypadku niewyrażenia opinii, o których mowa w ust. 1 i 2, w terminie 2 miesięcy od dnia otrzymania wystąpienia o opinię, wymóg zasięgnięcia opinii uznaje się za spełniony.
4. 
Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, wymaga pozytywnej opinii rad co najmniej 70% gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego.
5. 
Wydanie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2, wymaga pozytywnej opinii:
1)
zgromadzenia;
2)
rad nowych gmin, które mają wejść w skład związku metropolitalnego.
1. 
Rozporządzenie, o którym mowa w art. 4 ust. 1, jest wydawane do dnia 30 czerwca.
2. 
Związek metropolitalny jest tworzony z dniem 1 lipca, z tym że realizację zadań związek metropolitalny rozpoczyna z dniem 1 stycznia roku następnego.
3. 
Zmiana granic związku metropolitalnego następuje z dniem 1 stycznia.
1. 
Pełnomocnikiem do spraw utworzenia związku metropolitalnego, zwanym dalej "pełnomocnikiem", jest prezydent miasta Katowice.
2. 
Pełnomocnik wykonuje obowiązki od dnia wejścia w życie rozporządzenia, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 1, z tym że zadania i kompetencje organów związku metropolitalnego wykonuje od dnia jego utworzenia:
1)
w przypadku zgromadzenia - do dnia jego pierwszej sesji;
2)
w przypadku zarządu związku metropolitalnego - do dnia jego wyboru.
3. 
Obsługę pełnomocnika zapewnia urząd miasta Katowice.
1. 
Do zadań pełnomocnika należy przygotowanie organizacyjne i prawne związku metropolitalnego do wykonywania zadań publicznych, w szczególności:
1)
opracowanie projektu statutu związku metropolitalnego;
2)
opracowanie projektu uchwały w sprawie pierwszego budżetu związku metropolitalnego.
2. 
Z dniem zakończenia wykonywania zadań i kompetencji organów związku metropolitalnego przez pełnomocnika zadania pełnomocnika przechodzą na właściwe organy związku metropolitalnego.

Wojewoda śląski może udzielić związkowi metropolitalnemu lub miastu na prawach powiatu Katowice dotacji celowej na działania związane z utworzeniem związku metropolitalnego.