Rozdział 3 - Kontrola antydopingowa - Zwalczanie dopingu w sporcie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1258 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 14 czerwca 2022 r.

Rozdział  3

Kontrola antydopingowa

1. 
Zawodnik jest obowiązany poddać się kontroli antydopingowej przeprowadzanej przez Agencję w okresie podczas zawodów oraz w okresie poza nimi.
2. 
Zawodnik, jeżeli wymaga tego Agencja, jest obowiązany do przedstawienia informacji na temat:
1)
miejsca swojego pobytu w okresie kolejnych trzech miesięcy od dnia złożenia informacji;
2)
przyjmowanych przez siebie leków i suplementów diety oraz wykonanych transfuzji krwi, stosownie do art. 28 ust. 2 pkt 5.
1. 
Kontrolę antydopingową przeprowadzają kontrolerzy.
2. 
Kontrolerem może być osoba, która:
1)
ukończyła 18 lat;
2)
posiada co najmniej wykształcenie średnie lub średnie branżowe;
3)
ma pełną zdolność do czynności prawnych oraz korzysta z pełni praw publicznych;
4)
ma nieposzlakowaną opinię;
5)
nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
6)
nie była karana dyscyplinarnie za doping w sporcie;
6a)
nie jest pracownikiem oraz nie pełni żadnej funkcji w polskim związku sportowym;
7)
ukończyła szkolenie kontrolerów oraz zdała egzamin kończący to szkolenie;
8)
posiada ważny certyfikat kontrolera.
1. 
Szkolenie kontrolerów przeprowadza Agencja.
2. 
Podstawą szkolenia kontrolerów jest program szkolenia, obejmujący w szczególności zagadnienia związane z organizacją i działaniem krajowego i międzynarodowego systemu zwalczania dopingu w sporcie, definicją dopingu w sporcie, zasadami i przebiegiem kontroli antydopingowej, prawami i obowiązkami kontrolera antydopingowego oraz odpowiedzialnością dyscyplinarną za doping w sporcie.
3. 
Szkolenie kontrolerów jest prowadzone przez wykładowców i instruktorów, którymi mogą być:
1)
osoby posiadające co najmniej dwuletnie doświadczenie zawodowe w zakresie przeprowadzania kontroli antydopingowej;
2)
osoby zatrudnione w Agencji, odpowiedzialne za:
a)
koordynowanie lub planowanie kontroli antydopingowej,
b)
realizację lub obsługę postępowań dyscyplinarnych za doping w sporcie,
c)
rozpoznawanie wniosków o przyznanie zgody na używanie substancji zabronionej lub metody zabronionej na zasadach określonych w załączniku nr 2 do konwencji, o której mowa w art. 2 pkt 1;
3)
lekarze posiadający wiedzę na temat skutków dla zdrowia stosowania dopingu w sporcie;
4)
osoby posiadające co najmniej tytuł magistra z zakresu nauk prawnych oraz wiedzę na temat przepisów prawa dotyczących zwalczania dopingu w sporcie.
1. 
Szkolenie kontrolerów jest zakończone egzaminem, który przeprowadza komisja egzaminacyjna, zwana dalej "komisją".
2. 
Komisja przeprowadza egzamin w składzie trzyosobowym, wyznaczanym przez Dyrektora Agencji i złożonym z pracowników Agencji, posiadających odpowiednią wiedzę i doświadczenie w zakresie kontroli antydopingowej.
3. 
Dyrektor Agencji przygotowuje plan pracy komisji na dany rok, który zawiera harmonogram egzaminów oraz propozycje w zakresie składu osobowego komisji.
4. 
Członek komisji nie może uczestniczyć w egzaminie swojego małżonka, krewnego lub powinowatego w linii prostej, krewnego lub powinowatego w linii bocznej do drugiego stopnia lub osoby związanej z nim z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli.
5. 
Członkowie komisji składają oświadczenia o braku występowania okoliczności wyłączających ich udział w egzaminie, o których mowa w ust. 4, najpóźniej w dniu egzaminu.
6. 
Członek komisji jest obowiązany, w szczególności, do:
1)
zachowania w tajemnicy treści pytań i zadań przed egzaminem;
2)
bezstronnego i obiektywnego przeprowadzenia egzaminu, w szczególności przez rzetelną ocenę wiedzy lub umiejętności kandydata na kontrolera;
3)
prowadzenia dokumentacji egzaminacyjnej;
4)
niezwłocznego poinformowania kandydata na kontrolera o wyniku egzaminu.
1. 
Egzamin kończący szkolenie kontrolerów składa się z części teoretycznej i praktycznej.
2. 
Do egzaminu może przystąpić osoba, która odbyła wszystkie zajęcia teoretyczne i praktyczne objęte programem szkolenia kontrolerów.
3. 
W przypadku gdy osoba przystępująca do egzaminu nie uzyska wyniku pozytywnego z jego całości lub części, albo nie przystąpi do niego w całości lub do jego części z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim lub wskutek działania siły wyższej, może ponownie przystąpić do egzaminu bez odbycia powtórnego szkolenia tylko raz, w najbliższym wyznaczonym terminie. Ponowny egzamin nie może być przeprowadzony wcześniej niż przed upływem dwóch tygodni od pierwszego egzaminu.
1. 
Osobie, która uzyskała pozytywny wynik z egzaminu kończącego szkolenie kontrolerów, Dyrektor Agencji przyznaje certyfikat kontrolera, który jest ważny przez 2 lata od dnia jego przyznania.
2. 
Na podstawie ważnego certyfikatu kontrolera Agencja wydaje kontrolerowi legitymację służbową.
3. 
Kontrolerowi uprawnionemu do pobierania krwi na podstawie przepisów ustawy z dnia 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2021 r. poz. 790, 1559 i 2232 oraz z 2022 r. poz. 583, 655 i 830) lub ustawy z dnia 15 lipca 2011 r. o zawodach pielęgniarki i położnej (Dz. U. z 2022 r. poz. 551, 583 i 830) Agencja wydaje legitymację służbową zawierającą informację o możliwości pobierania przez niego próbek krwi.
4. 
Przed upływem okresu ważności certyfikatu kontrolera kontroler, w celu potwierdzenia posiadania kwalifikacji do przeprowadzania kontroli antydopingowej, odbywa ponownie szkolenie kontrolerów, zakończone egzaminem.
5. 
W przypadku trwającej co najmniej 2 lata przerwy w przeprowadzaniu przez kontrolera kontroli antydopingowych, jest on obowiązany, przed ponownym przystąpieniem do przeprowadzania kontroli antydopingowych, do odbycia szkolenia zakończonego egzaminem.
6. 
Do kontrolera, który nie uzyskał pozytywnego wyniku z całości lub z części egzaminu albo nie przystąpił do niego w całości lub w części z powodu choroby potwierdzonej zaświadczeniem lekarskim lub wskutek działania siły wyższej, stosuje się przepis art. 25 ust. 3.

Minister właściwy do spraw kultury fizycznej określi, w drodze rozporządzenia:

1)
organizację i sposób przeprowadzania szkolenia kontrolerów,
2)
program szkolenia kontrolerów,
3)
rodzaje zajęć dydaktycznych w ramach szkolenia kontrolerów oraz ich wymiar czasowy,
4)
tryb przeprowadzania egzaminu kończącego szkolenie kontrolerów,
5)
wzór certyfikatu kontrolera,
6)
wzór legitymacji służbowej kontrolera

- uwzględniając konieczność zapewnienia jednakowego poziomu wiedzy i umiejętności nabywanej przez kontrolerów podczas szkolenia oraz konieczność umieszczenia we wzorach certyfikatu kontrolera i legitymacji służbowej kontrolera informacji niezbędnych do prawidłowego realizowania ich zadań.

W związku z planowaniem i przeprowadzaniem kontroli antydopingowej w okresie podczas zawodów oraz w okresie poza nimi, Agencja przetwarza następujące dane osobowe kontrolerów:

1)
wizerunek twarzy;
2)
płeć;
3)
podpis;
4)
adres poczty elektronicznej;
5)
numer telefonu;
6)
informacje o realizowanej dotychczas kontroli antydopingowej.
1. 
Kontrolerzy, w toku prowadzonej kontroli antydopingowej, są obowiązani do:
1)
przygotowania miejsca i sprzętu do przeprowadzenia kontroli antydopingowej i zabezpieczenia tego miejsca i sprzętu przed dostępem osób trzecich;
2)
powiadomienia zawodnika o tym, że został wytypowany do kontroli antydopingowej;
3)
pobrania, zabezpieczenia i dostarczenia do wskazanego przez Agencję laboratorium antydopingowego próbek fizjologicznych zawodnika wraz z dokumentacją;
4)
sporządzenia protokołu kontroli antydopingowej;
5)
przestrzegania standardów międzynarodowych Światowej Agencji Antydopingowej.
2. 
Protokół, o którym mowa w ust. 1 pkt 4, zawiera, w szczególności:
1)
imię, nazwisko, datę urodzenia i adres kontrolowanego zawodnika;
2)
datę i miejsce przeprowadzenia kontroli antydopingowej;
3)
imię i nazwisko kontrolerów, którzy przeprowadzili kontrolę antydopingową;
4)
określenie rodzaju pobranej próbki fizjologicznej i jej ciężaru właściwego;
5)
deklarację zawodnika na temat przyjmowanych przez niego leków i suplementów diety oraz wykonanych transfuzji krwi;
6)
informację o pouczeniu kontrolowanego zawodnika o skutkach niewyrażenia zgody na pobranie próbki fizjologicznej, niezgłoszenia się na to pobranie bez ważnego uzasadnienia lub unikania w inny sposób pobrania próbki fizjologicznej;
7)
podpisy kontrolerów, którzy przeprowadzili kontrolę antydopingową;
8)
podpis kontrolowanego zawodnika, a w przypadku braku możliwości złożenia przez niego podpisu - adnotację o braku takiej możliwości.
3. 
Kontrolerzy, podczas pełnienia obowiązków służbowych lub w związku z ich pełnieniem, mają prawo:
1)
żądać niezbędnej pomocy od instytucji państwowych oraz organów administracji rządowej i organów jednostek samorządu terytorialnego, które są obowiązane, w zakresie swojej właściwości, nieodpłatnie udzielać żądanej pomocy;
2)
zwracać się do przedsiębiorców, jednostek organizacyjnych i organizacji społecznych, a w nagłych wypadkach również do każdej osoby, o udzielenie niezbędnej pomocy.
4. 
Kontrolerzy, podczas pełnienia obowiązków służbowych, posługują się legitymacjami służbowymi.
5. 
Kontrolerzy, podczas pełnienia obowiązków służbowych lub w związku z ich pełnieniem, korzystają z ochrony przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych oraz podlegają odpowiedzialności karnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych na zasadach określonych w ustawie z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz. U. z 2021 r. poz. 2345 i 2447).
1. 
Agencja, przeprowadzając kontrolę antydopingową w okresie podczas zawodów lub w okresie poza nimi, wykonuje zadanie realizowane w interesie publicznym, którego celem jest zapewnienie uczciwości współzawodnictwa sportowego, ujawnienie przestępstw, o których mowa w art. 48 ust. 1 i art. 49, oraz ochrona zdrowia zawodników.
2. 
Na potrzeby zadania, o którym mowa w ust. 1, oraz w zakresie niezbędnym do jego wykonania Agencja przetwarza dane osobowe zawodników, które obejmują:
1)
nazwisko;
2)
imię lub imiona;
3)
adres miejsca zamieszkania;
4)
datę i miejsce urodzenia;
5)
numer PESEL;
6)
serię i numer dokumentu tożsamości;
7)
obywatelstwo;
8)
płeć;
9)
wizerunek twarzy;
10)
podpis;
11)
adres poczty elektronicznej;
12)
numer telefonu;
13)
nazwę uprawianego sportu;
14)
przynależność do organizacji sportowej;
15)
informację o miejscu pobytu w okresie kolejnych trzech miesięcy;
16)
informację o przebiegu dotychczasowej kontroli antydopingowej;
17)
informację o stosowanych lekach i suplementach diety oraz wykonanych transfuzjach krwi;
18)
informację o orzeczonych karach dyscyplinarnych za doping w sporcie;
19)
informację o przyznaniu lub odmowie przyznania zgody na używanie substancji zabronionej lub metody zabronionej na zasadach określonych w załączniku nr 2 do konwencji, o której mowa w art. 2 pkt 1;
20)
dokumentację medyczną na potrzeby oceny wniosku o przyznanie zgody na używanie substancji zabronionej lub metody zabronionej na zasadach określonych w załączniku nr 2 do konwencji, o której mowa w art. 2 pkt 1;
21)
wyniki analiz antydopingowych próbki fizjologicznej.
3. 
Agencja może przekazywać dane osobowe zawodników:
1)
innym właściwym organizacjom antydopingowym, w tym:
a)
międzynarodowym organizacjom sportowym,
b)
krajowym organizacjom antydopingowym,
c)
organizatorom zawodów, jeżeli w okresie podczas tych zawodów będzie przez nich przeprowadzana kontrola antydopingowa,
2)
Światowej Agencji Antydopingowej

- jeżeli jest to niezbędne dla celów kontroli antydopingowej lub ustalenia odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie.

3a. 
Dane osobowe zawodników podlegają zabezpieczeniom zapobiegającym nadużyciom lub niezgodnemu z prawem dostępowi lub przekazaniu, polegającym co najmniej na dopuszczeniu do przetwarzania danych osobowych wyłącznie osób posiadających pisemne upoważnienie wydane przez administratora danych oraz pisemnym zobowiązaniu osób upoważnionych do przetwarzania danych osobowych do zachowania ich w tajemnicy.
4. 
Dane osobowe zawodników mogą być przetwarzane w systemie teleinformatycznym.
5. 
Agencja przechowuje dane osobowe zawodników przez okres niezbędny do zakończenia czynności związanych z kontrolą antydopingową oraz ustaleniem odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie, nie dłużej jednak niż przez okres 10 lat od dnia ich uzyskania.
6. 
Dane osobowe zawodników, o których mowa w ust. 2 pkt 1, 2, 8, 13 i 18, Agencja może przechowywać przez okres dłuższy niż określony w ust. 5, jeżeli są one niezbędne dla ustalenia odpowiedzialności dyscyplinarnej za doping w sporcie.
7. 
Nie rzadziej niż co 18 miesięcy Agencja dokonuje weryfikacji zgromadzonych danych osobowych zawodników, z wyjątkiem danych, o których mowa w ust. 6, które Agencja weryfikuje nie rzadziej niż co 10 lat.
8. 
Z zastrzeżeniem ust. 6, po upływie terminu, o którym mowa w ust. 5, lub po przeprowadzeniu weryfikacji, o której mowa w ust. 7, zgromadzone dane osobowe zawodników lub dane takie uznane za zbędne podlegają protokolarnemu i komisyjnemu zniszczeniu, które zarządza Dyrektor Agencji.
9. 
Wystąpienie z żądaniem, o którym mowa w art. 18 ust. 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016, str. 1, z późn. zm.), nie wpływa na realizację zadania, o którym mowa w ust. 1.