Zwalczanie bawełnicy korówki.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1957.33.147

Akt utracił moc
Wersja od: 22 czerwca 1957 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW ROLNICTWA I ZDROWIA
z dnia 10 maja 1957 r.
w sprawie zwalczania bawełnicy korówki.

Na podstawie art. 6 ust. 1 i 3 i art. 10 ustawy z dnia 19 listopada 1956 r. o ochronie roślin uprawnych przed chorobami, szkodnikami i chwastami (Dz. U. Nr 55, poz. 253) zarządza się co następuje:
Ustanawia się obowiązek tępienia bawełnicy korówki, inaczej zwanej mszycą krwistą, mszycą wełnistą lub korówką wełnistą (Eriosoma lanigerum Hausm, Schizoneura lanigera Hausm).
1.
Obowiązek tępienia bawełnicy korówki ciąży na osobach użytkujących grunty, na których rosną jabłonie i grusze, a także na osobach, w których posiadaniu znajdują się jabłonie i grusze od gruntu odłączone.
2.
Przez jabłonie i grusze rozumieć należy drzewa jabłoniowe i gruszowe wszelkiego wieku i rodzaju (dzikie, ozdobne, użytkowe, plenne, półpienne, krzaczaste, karłowe, formowane itp.), jak również podkładki, zrazy i inne części jabłoni i grusz, z wyjątkiem owoców.
1.
W każdym przypadku pojawienia się bawełnicy korówki należy ją wytępić całkowicie przez zastosowanie w miarę potrzeby następujących środków: wprowadzenie ośca korówkowego (Aphelinus mali), środków chemicznych, usuwanie narośli, czyszczenie ran, usuwanie i palenie opanowanych części korony drzew oraz palenie całych drzew z korzeniami.
2.
Prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa może nakazywać stosowanie spośród wymienionych w ust. 1 najskuteczniejszych w danych warunkach środków tępienia szkodnika.
3.
Prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa może nakazać zniszczenie w określonym terminie jabłoni i grusz, jeżeli są tak silnie opanowane przez bawełnicę korówkę, że dalsze jej zwalczanie zostało uznane za bezcelowe.
4.
Zarządzenie prezydium powiatowej rady narodowej, rady narodowej miasta stanowiącego powiat lub miasta wyłączonego z województwa w sprawie stosowania środków chemicznych przy zwalczaniu bawełnicy korówki powinno być wydane po zasięgnięciu opinii właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
1.
Zabrania się przenoszenia na inne nieruchomości, sadzenia i używania do uszlachetnienia jabłoni i grusz opanowanych przez bawełnicę korówkę lub noszących ślady uszkodzeń przez nią spowodowanych.
2.
Wynoszenie jabłoni i grusz ze szkółek drzew owocowych, w których bawełnica korówka została wykryta, jest zabronione na okres dwóch najbliższych sezonów sprzedażnych.
3.
W wyjątkowych przypadkach prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może:
1)
wydać zezwolenie na wynoszenie we wcześniejszym niż podany w ust. 2 terminie na warunkach ustalonych w tym zezwoleniu,
2)
przedłużyć czas trwania zakazu wynoszenia.
1.
W celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się bawełnicy korówki prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może wprowadzać na obszarze całego województwa lub poszczególnych jego powiatów zakaz sprzedaży wszelkich jabłoni i grusz na targach i jarmarkach.
2.
W przypadkach silnego opanowania poszczególnych szkółek przez bawełnicę korówkę prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może zakazać zakładania nowych kwater podkładek oraz drzewek jabłoni i grusz z siewu i z nabytych spoza terenu szkółki dziczek. Zakaz ten obowiązuje od chwili jego wydania do upływu 2 lat od daty całkowitego usunięcia ze szkółki jabłoni i grusz, które znajdowały się w niej w czasie wydania tego zakazu.
Bezpośredni nadzór nad przestrzeganiem przepisów niniejszego rozporządzenia oraz zarządzeń wydanych przez prezydia powiatowych i wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty i miast wyłączonych z województw) przez osoby wymienione w § 2 należy do prezydiów gromadzkich rad narodowych (miejskich, dzielnicowych i rad narodowych osiedli).
Organy służby kwarantanny i ochrony roślin mają prawo badania drzew i krzewów na gruncie oraz w miejscach ich przechowywania i sprzedaży, bezpłatnego pobierania uszkodzonych przez bawełnicę korówkę części jabłoni i grusz do zbadania oraz żądania potrzebnych informacji.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.