§ 4. - Zwalczanie bakteriozy pierścieniowej na ziemniakach.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1968.11.56

Akt utracił moc
Wersja od: 12 kwietnia 1968 r.
§  4.
1.
Ziemniaki z gruntu zarażonego należy bezpośrednio po wykopaniu przebrać na miejscu usuwając z nich kłęby zarażone i podejrzane o zarażenie bakteriozą pierścieniową oraz kłęby uszkodzone. Wszystkie te kłęby traktuje się jako odpady. Ziemniaki i odpady z gruntów zarażonych należy przechowywać tak, aby nie stykały się one z ziemniakami pochodzącymi z gruntu nie zarażonego.
2.
Łęciny ziemniaków wyrosłe na gruncie zarażonym należy przed kopaniem ziemniaków zebrać i zniszczyć przez spalenie lub zakopanie do ziemi na głębokości co najmniej 50 cm.
3.
Jeżeli bakterioza pierścieniowa zostanie wykryta w danym gospodarstwie jesienią po zbiorze ziemniaków, łęciny pozostałe po tych ziemniakach należy zebrać i spalić lub zakopać albo zaorać niezwłocznie po stwierdzeniu choroby.
4.
Worki, narzędzia, maszyny rolnicze, wozy, platformy, skrzynki i inne przedmioty, które stykały się z ziemniakami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie bakteriozą pierścieniową, powinny być odkażone środkiem dezynfekcyjnym wskazanym przez powiatową stację kwarantanny i ochrony roślin.