ZSRR-Polska. Umowa o wytyczeniu istniejącej polsko-radzieckiej granicy państwowej w części przylegającej do Morza Bałtyckiego. Moskwa.1957.03.05.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1958.37.166

Akt obowiązujący
Wersja od: 4 maja 1957 r.

UMOWA
MIĘDZY POLSKĄ RZECZĄPOSPOLITĄ LUDOWĄ A ZWIĄZKIEM SOCJALISTYCZNYCH REPUBLIK RADZIECKICH O WYTYCZENIU ISTNIEJĄCEJ POLSKO-RADZIECKIEJ GRANICY PAŃSTWOWEJ W CZĘŚCI PRZYLEGAJĄCEJ DO MORZA BAŁTYCKIEGO,
podpisana w Moskwie dnia 5 marca 1957 r.

W Imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 5 marca 1957 roku podpisana została w Moskwie Umowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o wytyczeniu istniejącej polsko-radzieckiej granicy państwowej w części przylegającej do Morza Bałtyckiego o następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich o wytyczeniu istniejącej polsko-radzieckiej granicy państwowej w części przylegającej do Morza Bałtyckiego.

Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Prezydium Rady Najwyższej Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich pragnąc przeprowadzić wytyczenie istniejącej polsko-radzieckiej granicy państwowej w części przylegającej do Morza Bałtyckiego postanowiły w tym celu zawrzeć niniejszą Umowę i wyznaczyły jako swych pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie uzgodnili, co następuje:

Układające się Strony potwierdzają, że ustalona w 1945 roku na Konferencji Berlińskiej i istniejąca obecnie granica państwowa między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w części przylegającej do Morza Bałtyckiego zaczyna się od znaku granicznego nr 1987, ustawionego w miejscu zetknięcia się granic Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, Rosyjskiej Federacyjnej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej (Kaliningradzki obwód) i Litewskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w czasie wytyczenia polsko-radzieckiej granicy państwowej w latach 1946 - 1947, i dalej biegnie w kierunku na ogół zachodnim 0,5 km na północ od miejscowości Żytkiejmy, 4 km na północ od miejscowości Gołdap, 0,5 km na południe od miejscowości Kryłowo, 3 km na południe od miejscowości Żeleznodorożnyj, 2 km na południe od miejscowości Bagrationowsk, 4 km na południe od miejscowości Mamonowo, 7 km na północ od miejscowości Braniewo (dawniej Braunsberg) i dalej przez Zalew Wiślany (Kaliningradskij Zaliw) i Mierzeję Wiślaną (Bałtijskaja Kosa) do punktu znajdującego się na zachodnim brzegu wspomnianej mierzei 3 km na północny wschód od miejscowości Nowa Karczma (odległości od linii granicy do miejscowości podane są w przybliżeniu). Wymieniona linia granicy jest wykreślona na mapach polskiej i radzieckiej w skali 1:1.000.000, załączonych do niniejszej Umowy.

Celem wytyczenia w terenie linii granicy państwowej, określonej w Artykule 1 niniejszej Umowy oraz celem sporządzenia odpowiednich dokumentów, Układające się Strony powołają na zasadach parytetu - Polsko-Radziecką Komisję Mieszaną do wytyczenia granicy państwowej pomiędzy Polską Rzecząpospolitą Ludową a Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich w części przylegającej do Morza Bałtyckiego.

Komisja Mieszana powinna swoją pracę rozpocząć nie później niż w ciągu dwóch tygodni i zakończyć ją nie później niż w sześć miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej Umowy.

Układające się Strony będą ponosiły wydatki, związane z przeprowadzeniem prac dotyczących wytyczenia granicy państwowej, w równych częściach.

Niniejsza Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Wymiana dokumentów ratyfikacyjnych odbędzie się w Warszawie w możliwie krótkim czasie.

Sporządzono w Moskwie, dnia 5 marca 1957 roku, w dwu egzemplarzach, każdy w językach polskim i rosyjskim, przy czym oba teksty mają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą Umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną, oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został Akt niniejszy opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie, dnia 18 kwietnia 1957 roku.