Rozdział 1 - Zrzeszenia prywatnych właścicieli domów.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1964.1.2

Akt utracił moc
Wersja od: 6 kwietnia 1965 r.

Rozdział  1.

§  1.
1.
Lokalne zrzeszenie osiedlowe, zwane dalej "zrzeszeniem osiedlowym", może być utworzone w mieście (dzielnicy, osiedlu) na zasadach dobrowolności przez właścicieli domów jednorodzinnych i właścicieli lokali w małych domach mieszkalnych położonych w zasadzie w skupisku, jeżeli z wnioskiem o utworzenie zrzeszenia wystąpi co najmniej 15 właścicieli domów (lokali). Właściciele ci stają się członkami założycielami zrzeszenia osiedlowego. Ilość zrzeszeń osiedlowych na terenie jednego miasta (dzielnicy, osiedla) nie jest ograniczona.
2. 1
Lokalne zrzeszenie właścicieli innych domów niż wymienione w ust. 1, zwane dalej "zrzeszeniem właścicieli nieruchomości", może być utworzone na zasadach dobrowolności w mieście lub osiedlu przez właścicieli tych domów, stanowiących własność osób fizycznych lub prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, jeżeli z wnioskiem o utworzenie zrzeszenia wystąpi co najmniej 25% ogółu właścicieli takich domów w danym mieście (osiedlu). Jeżeli w danym mieście jest duża ilość budynków stanowiących własność osób prywatnych, organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium właściwej rady narodowej może wyrazić zgodę na utworzenie zrzeszenia nawet w tym wypadku, gdy wnioski w sprawie utworzenia zrzeszenia zgłosi mniej niż 25% ogółu właścicieli, jednak nie mniej niż 100 właścicieli domów. Właściciele ci stają się członkami założycielami zrzeszenia. W mieście (osiedlu) może być utworzone tylko jedno zrzeszenie właścicieli nieruchomości. W miastach podzielonych na dzielnice mogą być tworzone zrzeszenia właścicieli nieruchomości w dzielnicach.
3.
W miastach (osiedlach), w których nie zostało utworzone zrzeszenie osiedlowe, do zrzeszenia właścicieli nieruchomości mogą należeć jako członkowie właściciele domów (lokali) wymienionych w ust. 1.
§  2.
1.
Zadaniem zrzeszeń osiedlowych oraz zrzeszeń właścicieli nieruchomości, zwanych dalej ogólnie "zrzeszeniami", jest utrzymywanie nieruchomości w należytym stanie technicznym i sanitarnym oraz przeprowadzanie remontu nieruchomości członków zrzeszeń, a ponadto budowa i utrzymywanie wspólnych urządzeń (jak np. pralnie, studnie itp.).
2.
Walne zgromadzenie członków (delegatów) zrzeszenia właścicieli nieruchomości może podjąć uchwałę o utworzeniu biura usługowego administracji domów, powołanego dla prowadzenia administracji domów stanowiących własność członków zrzeszenia.
3.
Organizację oraz szczegółowy zakres działania organów zrzeszeń wymienionych w ust. 1 ustalają statuty, których wzory zostaną ustalone odrębnie.
§  3.
Wniosek o utworzenie zrzeszenia osiedlowego lub zrzeszenia właścicieli nieruchomości składają do organu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej (osiedla, dzielnicowej) rady narodowej właściciele domów jednorodzinnych i lokali w małych domach mieszkalnych lub właściciele innych domów przez wyłoniony spośród siebie komitet organizacyjny. Komitet organizacyjny załącza do wniosku listę właścicieli domów (lokali) z ich podpisami i z oznaczeniem miejsca położenia domów (lokali). Organ określony w tym paragrafie, zwany jest w dalszym ciągu "organem do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej".
§  4.
1.
Organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej po rozpatrzeniu wniosku wymienionego w § 3 w razie jego uwzględnienia określa termin i miejsce zwołania zebrania organizacyjnego, wyznaczając swego delegata upoważnionego do uczestniczenia w tym zebraniu.
2.
Na zebraniu organizacyjnym następuje przyjęcie statutu oraz wybór organów zrzeszenia.
3.
Po dokonaniu na zebraniu organizacyjnym wyboru organów zrzeszenia komitet organizacyjny rozwiązuje się, przekazując zarządowi posiadane dokumenty w sprawach związanych z organizacją zrzeszenia.
§  5.
1.
Zrzeszenia nabywają osobowość prawną z dniem wpisania ich do rejestru. Wniosek o wpis do rejestru zgłasza zarząd zrzeszenia w terminie siedmiu dni po odbyciu zebrania organizacyjnego.
2.
Wpisu do rejestru dokonuje:
1)
organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium miejskiej rady narodowej - dla zrzeszeń utworzonych w miastach stanowiących powiaty miejskie,
2)
organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium dzielnicowej rady narodowej - dla zrzeszeń utworzonych w dzielnicach miast wyłączonych z województw,
3)
organ do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej prezydium powiatowej rady narodowej - dla zrzeszeń utworzonych w pozostałych miastach i osiedlach.

Organ określony w tym ustępie zwany jest w dalszym ciągu "organem rejestracyjnym".

3.
Obwieszczenie o zarejestrowaniu zrzeszenia organ rejestracyjny ogłasza w Dzienniku Urzędowym Wojewódzkiej Rady Narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) oraz podaje do publicznej wiadomości w sposób przyjęty w danej miejscowości, a w miarę potrzeby i na koszt zrzeszenia również w prasie miejscowej.
4.
Sposób prowadzenia rejestru zrzeszeń zostanie ustalony odrębnie.
§  6.
1.
Członkami zrzeszenia osiedlowego mogą być osoby fizyczne będące właścicielami domów jednorodzinnych oraz właściciele lokali w małych domach mieszkalnych. Członkami zrzeszenia właścicieli nieruchomości mogą być osoby fizyczne lub osoby prawne będące właścicielami innych domów mieszkalnych.
2.
Przyjęcia do zrzeszenia na członka dokonuje zarząd zrzeszenia na podstawie pisemnego wniosku zainteresowanego. Właściciele lokali w małych domach mieszkalnych mogą być przyjęci na członków zrzeszenia w przypadku, gdy właściciele wszystkich lokali w takich domach złożą wniosek o przyjęcie ich na członków zrzeszenia. Odmowa przyjęcia właściciela jednego z lokali w małym domu mieszkalnym, jego wystąpienie lub skreślenie z listy członków zrzeszenia powoduje odmowę przyjęcia lub skreślenie z listy członków zrzeszenia pozostałych właścicieli takich lokali.
3.
Członkowie zrzeszeń obowiązani są do wpłacania wpisowego w wysokości ustalonej przez walne zgromadzenie.
4.
Szczegółowe prawa i obowiązki członków zrzeszeń określa statut.
§  7.
1.
Członkowie zrzeszenia osiedlowego uczestniczą w faktycznych kosztach organizacji i działalności tego zrzeszenia w stosunku proporcjonalnym do powierzchni użytkowej lokali w domach jednorodzinnych i małych domach mieszkalnych.
2.
Koszty organizacji i działalności zrzeszenia właścicieli nieruchomości pokrywane są ze składek członkowskich i nie mogą przekraczać wpływów z tych składek w danym roku kalendarzowym. Wysokość składki członkowskiej określa walne zgromadzenie zrzeszenia.
3.
Koszty związane z członkostwem w zrzeszeniu (ust. 1 i 2) nie należą do kosztów eksploatacji budynków i nie można tymi kosztami obciążać najemców lokali.
§  8.
Zrzeszenia oraz biura usługowe administracji domów mogą wykonywać odpłatne usługi remontowe i konserwatorskie na zlecenie członków zrzeszenia i najemców lokali.
§  9.
1.
Jeżeli zrzeszenie właścicieli nieruchomości wygospodaruje nadwyżki po pokryciu kosztów organizacji i działalności zrzeszenia, nadwyżki te mogą być przeznaczone uchwałą walnego zgromadzenia na fundusz pomocy.
2.
Fundusz pomocy przeznaczony jest na udzielanie członkom bezprocentowych pożyczek na pokrywanie kosztów remontów i ulepszeń w wyposażeniu technicznym budynków.
3.
Walne zgromadzenie ustala szczegółowe warunki tworzenia funduszu pomocy i udzielania pożyczek.
1 § 1 ust. 2 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 18 marca 1965 r. (Dz.U.65.13.96) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 6 kwietnia 1965 r.