§ 3. - Zryczałtowanie podatków obrotowego i dochodowego od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1983.1.5

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.
§  3.
1.
Podatnicy opodatkowani w formie ryczałtu są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży w książce ewidencji sprzedaży, do której wpisuje się bezpośrednio po sprzedaży poszczególne kwoty sprzedaży gotówkowej i kredytowej wyrobów, towarów i usług. Wpisaniu do książki podlegają również otrzymane zaliczki na poczet należności z tytułu sprzedaży, o które zmniejsza się należność wpisywaną po dokonaniu sprzedaży. W razie wykonywania różnych rodzajów świadczeń, dla których obowiązują różne stawki podatku obrotowego albo dla których w decyzji (§ 6 ust. 1) określono różne procentowe wskaźniki zysku netto od obrotu, podatnik powinien wpisywać kwoty należności za poszczególne rodzaje świadczeń w odrębnych rubrykach książki.
2.
W razie dokonywania sprzedaży przez więcej niż jedną osobę, ewidencja sprzedaży może być prowadzona przez każdą z tych osób w odrębnej książce.
3.
Książka ewidencji sprzedaży powinna być zbroszurowana, a jej karty ponumerowane.
4. 4
Przed rozpoczęciem zapisów książka ewidencji sprzedaży powinna być przedstawiona przez podatnika do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
5.
Codziennie oraz po zakończeniu każdego miesiąca należy zsumować zapisy w książce ewidencji sprzedaży. W razie prowadzenia ewidencji sprzedaży w więcej niż jednej książce, po zakończeniu każdego miesiąca zapisy sum miesięcznych z poszczególnych książek należy przenieść do jednej książki i zsumować. Po zakończeniu roku należy sporządzić na oddzielnej karcie książki ogólne roczne zestawienie sum miesięcznych i zsumować je. Zapisów należy dokonywać atramentem lub długopisem.
6.
Obowiązek dokonywania zapisów w książce ewidencji sprzedaży bezpośrednio po sprzedaży nie dotyczy:
1)
podatników, którzy wystawiają rachunki w każdym wypadku sprzedaży,
2) 5
podatników wykonujących działalność wyłącznie w zakresie rzemiosł piekarstwo, młynarstwo, usługowy przemiał i przerób zbóż w wiatrakach oraz usługowe śrutowanie zboża, którzy stosownie do odrębnych przepisów są obowiązani prowadzić właściwą dokumentację wypieku bądź przemiału (śrutowania). Podatnicy ci wpisują do książki sumy miesięcznych obrotów wynikające z kopii wystawionych rachunków lub książki wypieku albo właściwej dokumentacji przemiałowej.
7. 6
Obowiązek dokonywania zapisów w książce ewidencji sprzedaży bezpośrednio po sprzedaży wyrobów, towarów i usług nie dotyczy również podatników:
1)
wykonujących działalność w zakresie rzemiosł: rzeźnictwo i wędliniarstwo, kuchmistrzostwo, cukiernictwo, wytwarzanie cukierków i wyrobów czekoladowych oraz wytwarzanie napojów chłodzących, jeżeli sprzedaż tych napojów dokonywana jest bezpośrednio konsumentom,
2)
wykonujących osobiście lub przy pomocy małżonka:
a)
działalność gastronomiczną w zakresie sprzedaży piwa beczkowego na kufle bezpośrednio konsumentom,
b)
działalność handlową w zakresie sprzedaży kwiatów bez użytkowania w tym celu pomieszczeń zamkniętych lub otwartych.
8.
Obowiązek prowadzenia ewidencji sprzedaży powstaje od pierwszego dnia okresu, którego dotyczy wniosek o zastosowanie ryczałtu.
4 § 3 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 6 rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
5 § 3 ust. 6 pkt 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. a) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.
6 § 3 ust. 7 zmieniony przez § 1 pkt 3 lit. b) rozporządzenia z dnia 23 grudnia 1983 r. (Dz.U.83.75.342) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1984 r.