Rozdział 1 - Przepisy wstępne. - Zobowiązania podatkowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1946.27.173

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1949 r.

Rozdział  1.

Przepisy wstępne.

1.
Zobowiązanie świadczenia na rzecz Skarbu Państwa lub związku samorządu terytorialnego określonej sumy pieniężnej z tytułu obowiązku podatkowego (zobowiązanie podatkowe) wynika bądź bezpośrednio z ustawy, bądź z decyzji władzy opartej na ustawie.
2.
Ustawy określają podmiot, przedmiot, podstawę opodatkowania, treść obowiązku podatkowego oraz termin wykonania zobowiązania podatkowego.
1. 1
Przepisy niniejszego dekretu stosuje się również do opłaty skarbowej oraz do komunalnych opłat administracyjnych i specjalnych dopłat, a także w innych przypadkach prawem przewidzianych.
2.
Przepisów niniejszego dekretu nie stosuje się do podatków pośrednich, ceł, jak również - poza wyjątkiem przewidzianym w art. 32 ust. 3 - do grzywien i kar pieniężnych, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.
1.
Zobowiązanie podatkowe obejmuje należności główne i uboczne.
2.
Przepisy niniejszego dekretu odnoszące się do należności głównych stosuje się odpowiednio do należności ubocznych.
1.
Należnością główną jest świadczenie pieniężne, przypadające z tytułu obowiązku podatkowego.
2.
Należnością uboczną jest świadczenie pieniężne z tytułu nieuiszczenia należności głównej w terminie.
1.
Podatki są osobiste i rzeczowe.
2.
Podatek uważa się za rzeczowy, jeżeli przedmiotem opodatkowania jest obrót, majątek lub przychód z majątku; inne podatki uważa się za osobiste, chyba że ustawy stanowią inaczej.

Do danin, wymienionych w art. 2 ust. 1, stosuje się przepisy odnoszące się do podatków osobistych, chyba że przepisy niniejszego dekretu stanowią inaczej; ograniczenie, określone w art. 12 ust. 6, ma tu odpowiednie zastosowanie.

1.
Nieuiszczona w terminie płatności należność główna jest zaległością.
2.
Zaległości podlegają przymusowemu ściągnięciu od dłużnika w trybie egzekucji administracyjnej wraz z należnościami ubocznymi.
3.
Dłużnikiem jest każda osoba, na której ciąży obowiązek wykonania zobowiązania podatkowego.
1.
Jeżeli istnieje niebezpieczeństwo, że w razie zwłoki należność główna nie zostanie uiszczona, może być ona zabezpieczona na majątku dłużnika przed terminem płatności w trybie egzekucji administracyjnej.
2.
Koszty zabezpieczenia ponosi Skarb Państwa lub związek samorządu terytorialnego, w zależności od tego, czyja należność podlega zabezpieczeniu.
1 Art. 2 ust. 1 zmieniony przez art. 10 pkt 1 dekretu z dnia 3 lutego 1947 r. o opłacie skarbowej (Dz.U.47.27.107) z dniem 1 maja 1947 r.