Zniżki celne i zwolnienia od cła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.84.570

Akt utracił moc
Wersja od: 17 kwietnia 1939 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SKARBU
z dnia 27 października 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła.

Na podstawie art. 23 ust. 1 lit. a) i ust. 2 lit. a) rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 27 października 1933 r. o prawie celnym (Dz. U. R. P. Nr 84, poz. 610) zarządzam co następuje:
(1)
Przy przywozie towarów wyszczególnionych w załączonych do rozporządzenia niniejszego wykazach Nr 1, Nr 2 i Nr 3, jeżeli towary te nie są oznaczone jako wolne od cła, pobiera się cło zniżone, wyrażone w tych wykazach w procentach cła normalnego (autonomicznego).
(2)
Cło zniżone oblicza się od stawek zawartych w kolumnie I lub II taryfy celnej przywozowej w brzmieniu każdocześnie obowiązującym, w zależności od tego, z której kolumny stawki celne mają do danego towaru zastosowanie.
(1)
Urzędy celne stosują cło zniżone bądź zwalniają od cła:
a)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 1 - za pozwoleniem Ministra Skarbu i na warunkach w tym pozwoleniu przewidzianych,
b)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 2 - na podstawie zaświadczenia izby przemysłowo - handlowej, właściwej terytorialnie dla danego zakładu przemysłowego, a jeśli chodzi o przywóz tych towarów na obszar W. M. Gdańska dla użycia ich na tym obszarze - na podstawie zaświadczenia Izby Handlu Zagranicznego w Gdańsku,
c)
przy przywozie towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 3 - bez osobnych na to pozwoleń lub zaświadczeń.
(2)
Cła zniżone lub zwolnienia od cła, przewidziane w wykazie Nr 3, urzędy celne stosują również z urzędu - bez wniosku strony.
Zaświadczenia wymienione w § 2 ust. (1) lit. b) rozporządzenia niniejszego powinny zawierać:
a)
nazwę izby, która zaświadczenie wystawiła,
b)
miejsce i datę wystawienia zaświadczenia,
c)
powołanie rozporządzenia niniejszego, jako podstawy prawnej dla wydania zaświadczenia,
d)
nazwę i siedzibę firmy, której zaświadczenie zostało wydane oraz oznaczenie miejsca zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
e)
nazwę towaru w brzmieniu podanym w wykazie Nr 2 oraz ilość tego towaru,
f)
stwierdzenie, że podana ilość towaru odpowiada zapotrzebowaniu przedsiębiorstwa lub jego zdolności przetwórczej oraz wskazanie, w jakim okresie czasu towar ma być przerobiony,
g)
stwierdzenie, że towar objęty zaświadczeniem jest przeznaczony do celów określonych w wykazie Nr 2,
h)
nazwę urzędu celnego, w którym ma być dokonana odprawa celna,
i)
wymienienie urzędu celnego, znajdującego się najbliżej zakładu przemysłowego, dla którego towar jest przeznaczony,
j)
podpis i pieczęć izby wystawiającej zaświadczenie.
(1)
Zaświadczenia wystawiane przez izby (§ 2 ust. (1) lit. b)) są ważne na okres obowiązywania rozporządzenia niniejszego; mogą być one wykorzystywane częściowo, lecz co najwyżej przy pięciu zgłoszeniach celnych.
(2)
Zaświadczenia powołane w ust. (1) nie wykorzystane całkowicie przy pięciu zgłoszeniach celnych nie mogą być wykorzystane przy zgłoszeniach celnych następnych, chociażby termin ich ważności (§ 4 ust. (1)) jeszcze nie upłynął.
(1)
Zakład przemysłowy obowiązany jest prowadzić rejestr wykazujący dokładnie przychód i rozchód towarów, do których zastosowano zwolnienie od cła lub cło zniżone, przewidziane w wykazie Nr 2.
(2)
Urząd celny, położony najbliżej zakładu przemysłowego, obowiązany jest przeprowadzić kontrolę, czy towar, odprawiony za cłem zniżonym lub bez cła, został użyty przez zakład przemysłowy, wymieniony w zaświadczeniu, do celu określonego dla danego towaru w wykazie Nr 2. Jeżeli przeprowadzenie kontroli nie należy do urzędu celnego odprawiającego, to urząd ten, w celu dokonania kontroli, przesyła dane dotyczące odprawionego towaru urzędowi celnemu położonemu najbliżej zakładu przemysłowego.
(3)
Urzędy celne mogą przedłużać, najwyżej o 6 miesięcy, okresy przerobu towaru (§ 3 lit. f)) na wniosek właściwej terytorialnie izby; ewentualne dalsze przedłużenie tych okresów należy do kompetencji Ministerstwa Skarbu.
(4)
W zakresie zniżek celnych i zwolnień od cła, stosowanych na podstawie zaświadczeń przewidzianych w § 2 ust. (1) lit, b), obowiązują również przepisy § 18 ust. 1) lit. b) i c) rozporządzenia wykonawczego do prawa celnego.
(1)
Gdy przed wydaniem do wolnego obrotu towaru, wyszczególnionego w wykazie Nr 1, strona nie złożyła podania o udzielenie jej pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła tego towaru, Minister Skarbu może dodatkowo wydać pozwolenie i zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnymi pobranymi a przypadającymi na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli:
a)
przed wydaniem towaru do wolnego obrotu została ustalona, na wniosek strony, tożsamość towaru w sposób określony przepisami wykonawczymi do prawa celnego i jeżeli
b)
strona złożyła, w ciągu 30 dni od daty uiszczenia, zakredytowania lub odroczenia należności celnych, podanie o zastosowanie do odprawionego towaru cła zniżonego lub zwolnienia od cła oraz o zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnymi pobranymi a przypadającymi na zasadzie rozporządzenia niniejszego.
(2)
W przypadkach, gdy przed podjęciem do wolnego obrotu towaru, wymienionego w wykazie Nr 1, strona złożyła podanie o udzielenie jej pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła, lecz podjęła towar do wolnego obrotu przed otrzymaniem takiego pozwolenia, Minister Skarbu może zarządzić zwrot różnicy pomiędzy należnościami celnymi pobranymi a przypadającymi na zasadzie rozporządzenia niniejszego, jeżeli, przy zachowaniu przepisu ust. (1) lit. a), strona złożyła podanie o zwrot wspomnianej różnicy w ciągu 30 dni od daty uiszczenia, zakredytowania lub odroczenia należności celnych, przypadających od danego towaru. Strona powinna przy tym powołać się na poprzednio złożone podanie o wydanie pozwolenia na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła, albo też na otrzymane, na skutek tego podania, pozwolenie Ministra Skarbu.
(3)
Jeżeli strona wniosła zażalenie w sprawie zastosowania taryfy celnej lub przepisów celnych, bieg 30-dniowych terminów, określonych w ust. (1) i (2), rozpoczyna się od daty doręczenia stronie orzeczenia ostatecznego w administracyjnym toku instancyj.
(4)
Podania określone w ust. (1) i (2) strona powinna złożyć, dołączając kwit celny, w urzędzie celnym, który dokonał odprawy. Urząd celny prześle otrzymane podanie do Ministerstwa Skarbu wraz z przechowanymi w urzędzie dowodami stwierdzającymi tożsamość towaru.
(1)
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 listopada 1938 r. i obowiązuje do dnia 30 kwietnia 1939 r.
(2)
Pozwolenia Ministra Skarbu na zastosowanie cła zniżonego lub zwolnienia od cła, wydane na podstawie rozporządzenia Ministra Skarbu z dnia 26 kwietnia 1938 r., wydanego w porozumieniu z Ministrami Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych o zniżkach celnych i zwolnieniach od cła (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 271), zmienionego rozporządzeniem z dnia 22 sierpnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 64, poz. 486), zachowują swą ważność do dnia 30 kwietnia 1939 r., jeżeli dotyczą towarów wyszczególnionych w wykazie Nr 1 niniejszego rozporządzenia; w tych przypadkach cło zniżone lub zwolnienie od cła stosuje się według norm ustalonych w niniejszym rozporządzeniu. Nie odnosi się to jednak do pozwoleń Ministra Skarbu, wydanych na podstawie rozporządzenia z dnia 26 kwietnia 1938 r. (Dz. U. R. P. Nr 30, poz. 271):
a)
na zastosowanie cła zniżonego przy przywozie części zamiennych do samochodów, motocykli i ciągówek (z grup: 65, 66, 67, 69, 70 i 71 taryfy celnej przywozowej), - które to pozwolenia tracą swą ważność z dniem 31 października 1938 r.;
b)
na zastosowanie cła zniżonego przy przywozie drewna orzechowego z poz. 750 p. 1 taryfy celnej przywozowej, które to pozwolenia tracą swą ważność z dniem 31 grudnia 1938 r.;
c)
na zastosowanie cła zniżonego przy przywozie ryżu z poz. 30 z pp. 1 i 2 taryfy celnej przywozowej, - które to pozwolenia tracą swą ważność z dniem 28 lutego 1939 r.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  1

1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 4 kwietnia 1939 r. (Dz.U.39.33.214) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 17 kwietnia 1939 r. Zmiany nie zostały naniesione na tekst.