Zniesienie powiatu warszawskiego, utworzenie powiatów piaseczyńskiego, pruszkowskiego, nowodworskiego i miejsko-uzdrowiskowego Otwock oraz zmiana granic, siedziby i nazwy powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1952.27.185

Akt utracił moc
Wersja od: 31 maja 1952 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 3 maja 1952 r.
w sprawie zniesienia powiatu warszawskiego, utworzenia powiatów piaseczyńskiego, pruszkowskiego, nowodworskiego i miejsko-uzdrowiskowego Otwock oraz zmiany granic, siedziby i nazwy powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim.

Na podstawie art. 2 i art. 3 ustawy z dnia 4 lutego 1950 r. o dokonywaniu zmian podziału administracyjnego Państwa (Dz. U. R. P. Nr 6, poz. 48) zarządza się, co następuje:
Znosi się powiat warszawski w województwie warszawskim.
1.
Tworzy się w województwie warszawskim następujące powiaty:
1)
powiat piaseczyński z siedzibą powiatowej rady narodowej w Piasecznie,
2)
powiat pruszkowski z siedzibą powiatowej rady narodowej w Pruszkowie,
3)
powiat nowodworski z siedzibą powiatowej rady narodowej w Nowym Dworze Mazowieckim,
4)
powiat miejsko-uzdrowiskowy Otwock.
2.
W skład nowoutworzonego powiatu piaseczyńskiego w województwie warszawskim wchodzą:
1)
ze zniesionego powiatu warszawskiego w tymże województwie miasta Piaseczno i Skolimów-Konstancin oraz gminy: Falenty, Jeziorna i Lesznowola,
2)
z powiatu grójeckiego w tymże województwie miasto Góra Kalwaria oraz gminy: Czersk, Głosków, Jazgarzew, Kąty, Sobików i Wola Wągrodzka,
3)
z powiatu grodziskomazowieckiego w tymże województwie gmina Mroków.
3.
W skład nowoutworzonego powiatu pruszkowskiego w województwie warszawskim wchodzą:
1)
ze zniesionego powiatu warszawskiego w tymże województwie miasta Czechowice i Piastów oraz gminy Babice Stare, Izabelin, Michałowice, Ożarów i Zaborów,
2)
z powiatu grodziskomazowieckiego w tymże województwie miasta: Błonie, Brwinów i Milanówek oraz gminy: Helenów, Nadarzyn, Pass, Podkowa Leśna i Radzików.
4.
W skład nowoutworzonego powiatu nowodworskiego w województwie warszawskim wchodzą:
1)
ze zniesionego powiatu warszawskiego w tymże województwie miasta: Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki i Zakroczym oraz gminy: Cząstków, Jabłonna, Janówek, Kazuń, Łomianki, Modlin, Nieporęt, Pomiechówek i Skrzeszew,
2)
z powiatu pułtuskiego w tymże województwie miasto Serock oraz gmina Zegrze,
3)
z powiatu sochaczewskiego w tymże województwie gminy Leoncin i Kampinos.
1.
W skład nowoutworzonego powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock w województwie warszawskim wchodzą ze zniesionego powiatu warszawskiego w tymże województwie miasto Otwock oraz gminy: Celestynów, Halinów, Józefów, Karczew, Ostrowiec, Sulejówek, Wiązowna i Wesoła.
2.
Gminy włączone do powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock w województwie warszawskim przekształca się na dzielnice tego powiatu miejsko-uzdrowiskowego.
3.
Zakres działania dzielnicowych rad narodowych powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock i ich organów regulują postanowienia uchwały nr 195 Rady Ministrów z dnia 17 marca 1951 r. - Instrukcja nr 15 w sprawie podziału większych miast na dzielnice oraz zakresu działania dzielnicowych rad narodowych i ich organów (Monitor Polski Nr A-43, poz. 543).
4.
Dzielnicowe rady narodowe i ich organa powiatu miejsko-uzdrowiskowego Otwock zachowują na okres przejściowy organizację gminnych rad narodowych.
Siedzibę powiatowej rady narodowej powiatu radzymińskiego w województwie warszawskim przenosi się z Radzymina do Wołomina, a nazwę tego powiatu zmienia się na wołomiński.
Włącza się do powiatu wołomińskiego w województwie warszawskim ze zniesionego powiatu warszawskiego w tymże województwie miasto Rembertów oraz gminy: Marki, Okuniew, Pustelnik, Ząbki i Zielonka.
Wykonanie rozporządzenia porucza się Prezesowi Rady Ministrów.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1952 r.