Rozdział 3 - Znaki marynarki wojennej. - Znaki wojska i marynarki wojennej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.5.32

Akt utracił moc
Wersja od: 22 października 1943 r.

Rozdział  III.

Znaki marynarki wojennej.

Bandera wojenna.

Polska bandera wojenna uosabia Państwo Polskie. Jest ona symbolem najwyższych wartości ducha i ciała, których Ojczyzna wymaga od swej marynarki wojennej. Podniesiona na właściwym miejscu na okręcie lub na statku wcielonym do marynarki wojennej, jest widomym znakiem przynależności okrętu lub statku do Polskiej Marynarki Wojennej.

Prawo do posiadania bandery wojennej służy okrętom oraz statkom wcielonym do marynarki wojennej.

(1)
Bandera wojenna (wzór Nr 7) jest płatem tkaniny o barwach państwowych w kształcie prostokąta z wcięciem trójkątnym w jednym z krótszych boków. Pośrodku białego pasa w połowie odległości pomiędzy bokiem bez wcięcia, a wcięciem, umieszczony jest herb państwowy.
(2)
Stosunek szerokości do całkowitej długości wynosi 5:10½, głębokość wcięcia jest równa połowie szerokości prostokąta. Stosunek wysokości herbu państwowego do szerokości prostokąta wynosi 2:5.
(3)
Do boku płatu bez wcięcia, jest wszyta linka służąca do umocowania i podnoszenia bandery.

Znak dowódcy okrętu.

(1)
Znak dowódcy okrętu (wzór Nr 8) służy dla oznaczenia okrętu lub statku wcielonego do marynarki wojennej, będącego w kampanii i pozostającego pod dowództwem oficera marynarki wojennej.
(2)
Znakiem tym jest wstęga o barwach państwowych z głębokim wcięciem na końcu oraz krzyżem kawalerskim w części wstęgi przy maszcie. W środku krzyża znajduje się okrągła tarcza. Ramiona krzyża i pół tarczy, znajdujące się na białym pasie, są czerwone, a ramiona i pół tarczy na czerwonym pasie - białe.
(3)
Stosunek szerokości do długości znaku wynosi 1:25; wysokość krzyża kawalerskiego w stosunku do szerokości znaku 1:2.
(4)
Do wstęgi w jej części bez wcięcia jest wszyta linka służąca do umocowania i podnoszenia znaku.

Proporzec marynarki wojennej.

(1)
Proporzec marynarki wojennej (wzór Nr 9) jest to płat tkaniny o barwach państwowych w kształcie prostokąta.
(2)
Pośrodku płatu umieszczony jest krzyż kawalerski, którego ramiona położone na białym polu są czerwone, a na czerwonym polu - białe. Okrągła tarcza w środku krzyża jest czerwona. Na tarczy tej znajduje się ramię zbrojne (ręka z mieczem). Ramię z mieczem zwrócone jest w stronę od masztu.
(3)
Stosunek pionowej szerokości do poziomej długości wynosi 5:6, stosunek wysokości krzyża kawalerskiego do pionowej szerokości płatu wynosi 4:5.
(4)
Do boku płatu jest wszyta linka służąca do umocowania i podnoszenia proporca.
(5)
Prawo do proporca marynarki wojennej służy okrętom oraz statkom wcielonym do marynarki wojennej według zasad określonych przez szefa Kierownictwa Marynarki Wojennej.