Rozdział 4 - Znaki marynarki wojennej. - Znaki Sił Zbrojnych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1955.47.315

Akt utracił moc
Wersja od: 19 lipca 1989 r.

Rozdział 4.

Znaki marynarki wojennej.

1.
Bandera wojenna jest symbolem niezłomnej wierności dla Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, honoru, męstwa, sławy wojennej i tradycji marynarki wojennej. Bandera wojenna przypomina każdemu żołnierzowi marynarki wojennej, że jego świętym obowiązkiem jest służyć ze wszystkich sił Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stać nieugięcie na straży jej niepodległości i zdobyczy ludu pracującego, mężnie walczyć w obronie Ojczyzny aż do pełnego zwycięstwa nad wrogiem.
2.
Bandera wojenna podniesiona na właściwym miejscu okrętu lub innej jednostki pływającej jest sztandarem okrętu lub tej jednostki oraz widomym znakiem ich przynależności do marynarki wojennej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
3.
Każdy żołnierz marynarki wojennej powinien strzec bandery wojennej swojej jednostki jak źrenicy oka. W razie utraty bandery wojennej wskutek słabości ducha bojowego jednostka ulega rozformowaniu, a jej dowódca, oficerowie i inni żołnierze winni dopuszczenia do takiej hańby zostają pociągnięci do odpowiedzialności karnej.
4.
Okręty i inne jednostki pływające marynarki wojennej podnoszą banderę wojenną według zasad określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
1.
Banderą wojenną jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z wcięciem trójkątnym w jednym z krótszych jego boków. Pośrodku białego pasa płata, w połowie odległości pomiędzy bokiem bez wcięcia a wierzchołkiem wcięcia, umieszczone jest godło Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
2.
Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 1:2,1. Głębokość wcięcia jest równa połowie szerokości płata. Stosunek wysokości godła do szerokości płata wynosi 2:5.
3.
Wzór bandery wojennej zawiera załącznik nr 5.
4.
Przepis art. 11 stosuje się odpowiednio do bandery wojennej okrętów odznaczonych orderami.
1. 12
Proporcem marynarki wojennej jest prostokątny płat tkaniny o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Pośrodku płata umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Pośrodku krzyża na okrągłej tarczy koloru czerwonego umieszczony jest wizerunek ręki z mieczem. Ręka jest koloru cielistego, a miecz koloru srebrnego z żółtą rękojeścią. Ramię ręki ubrane jest w niebieski rękaw z żółtym przybraniem. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 5:6. Stosunek wysokości krzyża do szerokości płata wynosi 4 : 5.
2.
Wzór proporca marynarki wojennej zawiera załącznik nr 6.
3.
Proporzec marynarki wojennej podnoszą okręty marynarki wojennej w przypadkach określonych przez Ministra Obrony Narodowej.

1.
Znak dowódcy okrętu podniesiony na właściwym miejscu okrętu marynarki wojennej oznacza, że okręt jest dowodzony przez oficera marynarki wojennej i znajduje się w kampanii.
2.
Znakiem dowódcy okrętu jest wstęga o barwach Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej z głębokim wcięciem. W części wstęgi przy maszcie umieszczony jest wizerunek krzyża równoramiennego, którego ramiona położone na białym pasie są czerwone, ramiona zaś położone na czerwonym pasie - białe. Stosunek szerokości znaku do jego długości wynosi 1:20, 1:25, 1:50 - zależnie od wielkości okrętu. Stosunek długości wcięcia do długości wstęgi wynosi 1:3. Wysokość krzyża wynosi pół szerokości znaku.
1.
Pomocnicze jednostki pływające marynarki wojennej podnoszą banderę pomocniczych jednostek pływających według zasad określonych przez Ministra Obrony Narodowej.
2.
Banderą pomocniczych jednostek pływających jest prostokątny płat tkaniny barwy niebieskiej. W górnym lewym rogu płata przy boku przylegającym do drzewca umieszczony jest wizerunek bandery wojennej. Stosunek szerokości płata do jego długości wynosi 3:5. Stosunek wysokości wizerunku bandery wojennej do szerokości płata wynosi 1:2.
3.
Wzór bandery pomocniczych jednostek pływających zawiera załącznik nr 7.
4.
Bandera pomocniczych jednostek pływających podniesiona na właściwym miejscu pomocniczej jednostki pływającej jest widomym znakiem jej przynależności do marynarki wojennej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
12 Art. 16 ust. 1 zmieniony przez art. 1 pkt 7 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. (Dz.U.59.71.447) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 grudnia 1959 r.
13 Art. 16a dodany przez art. 1 pkt 8 ustawy z dnia 10 grudnia 1959 r. (Dz.U.59.71.447) zmieniającej nin. dekret z dniem 28 grudnia 1959 r.