Art. 3. - Zmieniony Załącznik II do Protokołu o ochronie środowiska do Układu w sprawie Antarktyki. Madryt.1991.10.04.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2017.1859

Akt jednorazowy
Wersja od: 24 listopada 2017 r.
Artykuł  3

Ochrona miejscowej fauny i flory

1. 
Pozyskiwanie lub szkodliwa interwencja są zabronione, z wyjątkiem działania zgodnego z zezwoleniem.
2. 
Zezwolenia takie określają dopuszczalne działania, w tym datę, miejsce i osobę działającą; wydaje się je wyłącznie w następujących okolicznościach:
(a)
w celu uzyskania próbek do badań naukowych lub naukowej informacji;
(b)
w celu uzyskania próbek dla muzeów, herbariów i ogrodów zoologicznych i botanicznych albo innych edukacyjnych instytucji lub do innego użytku;
(c)
w celu uzyskania okazów dla ogrodów zoologicznych, aczkolwiek w przypadku miejscowych ssaków i ptaków jedynie, jeśli nie jest możliwe pozyskanie ich z istniejących hodowli w niewoli lub z powodu nieodpartej potrzeby ochrony; oraz
(d)
w przypadkach nieuniknionych skutków badań naukowych, dla których nie było upoważnienia zgodnie z punktami (a), (b) lub (c), albo też takich skutków budowy lub funkcjonowania pomocniczych instalacji naukowych.
3. 
Wydawanie takich zezwoleń będzie limitowane w taki sposób, aby zapewnić, że:
(a)
żadne miejscowe ssaki, ptaki lub rośliny nie będą pozyskiwane ponad te, które są niezbędne, aby osiągnąć cele ustalone w ustępie 2;
(b)
jedynie mała liczba miejscowych ssaków lub ptaków będzie zabita i że w żadnym przypadku miejscowe ssaki lub ptaki nie będą zabijane w miejscowej populacji w większej ilości, aniżeli, włączając inne upoważnione pozyskania, może być odtworzona normalnie poprzez naturalną reprodukcję w następnym sezonie;
(c)
3  zostanie utrzymana różnorodność gatunków, jak również siedlisk niezbędnych dla ich istnienia, oraz równowaga systemów ekologicznych na obszarze Układu Antarktycznego.
4. 
Wszystkie gatunki miejscowych ssaków, ptaków i roślin, wymienione w dodatku A do niniejszego załącznika, są uznane za "Gatunki Specjalnie Chronione" i korzystają ze szczególnej ochrony Stron.
5.  4
 Uznanie gatunku za Gatunek Specjalnie Chroniony odbywa się według procedur i kryteriów przyjętych przez Spotkanie Konsultatywne Układu Antarktycznego.
6. 
Komitet dokonuje przeglądu i udziela rady, co do kryteriów uznania miejscowych ssaków, ptaków, roślin czy bezkręgowców za Gatunki Specjalnie Chronione.
7.  5
 Każda Strona, Komitet, Naukowy Komitet Badań Antarktycznych lub Komisja do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki mogą zaproponować uznanie gatunku za Gatunek Specjalnie Chroniony poprzez przedłożenie wniosku wraz z uzasadnieniem Spotkaniu Konsultatywnemu Układu Antarktycznego.
8. 
Nie wydaje się zezwoleń na pozyskanie Specjalnie Chronionych Gatunków, z wyjątkiem przypadków:
(a)
niezbędnych dla celów naukowych; oraz
(b)
gdy to nie zagrozi przeżyciu lub odtworzeniu tych gatunków lub miejscowej populacji.
9. 
Używanie metod prowadzących do śmierci na Gatunkach Specjalnie Chronionych jest dozwolone jedynie w przypadku braku odpowiednich metod alternatywnych.
10.  6
 Wnioski o uznanie gatunku za Gatunek Specjalnie Chroniony kierowane są do Komitetu, Naukowego Komitetu Badań Antarktycznych i w przypadku miejscowych ssaków oraz ptaków, do Komisji do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki, oraz, jeśli jest to właściwe, Spotkania Stron Umowy o ochronie albatrosów i petreli i innych organizacji. Komitet, udzielając rady Spotkaniu Konsultatywnemu Układu Antarktycznego, czy dany gatunek powinien zostać uznany za Gatunek Specjalnie Chroniony, bierze pod uwagę wszelkie uwagi przedstawione przez Naukowy Komitet Badań Antarktycznych i w przypadku miejscowych ssaków i ptaków, Komisji do Spraw Zachowania Żywych Zasobów Morskich Antarktyki, oraz, jeśli to właściwe, Spotkanie Stron Umowy o ochronie albatrosów i petreli i inne organizacje.
11. 
Wszelkie pozyskania miejscowych ssaków i ptaków odbywają się w taki sposób, aby stwarzać jak najmniej bólu i możliwych cierpień.
3 Art. 3 ust. 3 lit. c zmieniona przez pkt 3 obwieszczenia o sprostowaniu błędów z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2165).
4 Art. 3 ust. 5 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia o sprostowaniu błędów z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2165).
5 Art. 3 ust. 7 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia o sprostowaniu błędów z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2165).
6 Art. 3 ust. 10 zmieniony przez pkt 3 obwieszczenia o sprostowaniu błędów z dnia 15 listopada 2017 r. (Dz.U.2017.2165).