Zmiany w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1938.34.298

Akt jednorazowy
Wersja od: 16 maja 1938 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW SKARBU ORAZ PRZEMYSŁU I HANDLU
z dnia 2 maja 1938 r.
wydane w porozumieniu z Ministrem Sprawiedliwości w sprawie zmian w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej.

Na podstawie art. 310 § 1 kodeksu handlowego (Dz. U. R. P. z 1934 r. Nr 57, poz. 502) oraz art. 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 17 marca 1928 r. w sprawie statutów towarzystw kredytowych ziemskich i miejskich oraz zmiany statutów instytucyj kredytowych, zatwierdzonych w drodze ustawodawczej przez b. władze zaborcze (Dz. U. R. P. Nr 35, poz. 326) zarządza się co następuje:
Zatwierdza się następujące zmiany w statucie Wileńskiego Banku Ziemskiego Spółki Akcyjnej, mającej siedzibę w Wilnie:
1)
w § 30 ust. 6) wyrazy "w terminie i na warunkach, wskazanych" zastępuje się wyrazami "w terminie wskazanym";
2)
w § 31 dodaje się nowy ust. 5) w brzmieniu:

"5) Obwieszczenia o licytacji nieruchomości, oszacowanej nie wyżej niż na pięć tysięcy złotych, nie ogłasza się w Monitorze Polskim i w innych pismach, lecz obwieszczenie to wywiesza się w lokalu Banku oraz przesyła się zarządowi gminnemu miejscowości, gdzie nieruchomość jest położona, celem wywieszenia na samej nieruchomości oraz w urzędzie gminnym i ogłoszenia także w sposób w tej miejscowości zwyczajem przyjęty";

3)
po § 50 dodaje się nowy § 501 w brzmieniu:

"§ 501. 1) Pożyczki, umarzane ratami, mogą być wydawane nie tylko listami zastawnymi, ale i gotówką na tych samych podstawach, co pożyczki wydawane w listach. Wysokość oprocentowania tych pożyczek oraz plan ich umorzenia ustala Zarząd Banku i zatwierdza Minister Skarbu. Od pożyczek tych dłużnik opłaca bez wezwania przewidziane w planie umorzenia półroczne wpłaty z góry za każde półrocze, nie później niż 30 czerwca i 31 grudnia. Wpłat tych dokonywa się wyłącznie gotówką. Do pożyczek tych nie stosuje się przepisów §§ 23, 43 oraz § 44 ust. 1) i 3), §§ 46, 47 oraz 48 ust. 1) i zdania pierwszego ust. 3) oraz §§ 49 i 50 statutu Banku.

2) Pożyczki w gotowiźnie, umarzane ratami, mogą być spłacane przedterminowo całkowicie albo częściowo w gotowiźnie w kwotach nie niższych niż złotych sto.";

4)
§§ 118, 122 i 126 otrzymują brzmienie:

"§ 118. 1) Z czystego zysku rocznego odlicza się 10% na kapitał zapasowy. Jeżeli pozostałość przenosi 8% kapitału zakładowego, to z nadwyżki ponad 8% odlicza się dodatkowo co najmniej 15% na kapitał zapasowy. Odliczenia te mogą ustać z chwilą, kiedy kapitał zapasowy dosięgnie połowy kapitału zakładowego.

2) Jeżeli suma kapitału zakładowego, zapasowego i rezerwowego zmniejszy się do sumy mniejszej niż 1/15 część będących w obiegu listów zastawnych i obligacyj, z wyjątkiem listów i obligacyj, gwarantowanych przez Państwo albo przez Związek Samorządowy, to z czystego zysku dolicza się poza tym 10% do kapitału rezerwowego.

3) Pozostałość czystego zysku do wysokości 6% kapitału zakładowego przeznacza się na dywidendę dla akcjonariuszów.

4) Jeżeli zyski, pozostałe po potrąceniach, przewidzianych w ust. 1) i 2), przekraczają 6% kapitału zakładowego, to przeznaczenie nadwyżki do 8% kapitału zakładowego, zależy od decyzji Walnego Zgromadzenia. Reszta zysków dzieli się w sposób następujący: 80% - do decyzji Walnego Zgromadzenia, 8% - na rzecz członków Zarządu, 4% - na rzecz członków Komisji Szacunkowej i 8% - na rzecz etatowych i kontraktowych urzędników Banku. Uchwała o wyznaczeniu dywidendy, przekraczającej 6% kapitału zakładowego, wymaga do ważności zgody Ministra Skarbu.

5) W latach, w których dywidenda wynosi więcej niż 12% od sumy kapitału zakładowego i zapasowego, połowę nadwyżki zalicza się do kapitału rezerwowego.

6) Walne Zgromadzenie może na wniosek Zarządu postanowić: a) o wstrzymaniu wypłaty uchwalonej dywidendy do określonego terminu i b) o nieuchwaleniu dywidendy z zaliczeniem do kapitału rezerwowego całego czystego zysku, pozostałego po dokonaniu przelewów, przewidzianych w ust. 1) i 2), jak również o niewypłaceniu z kapitału rezerwowego dodatkowej dywidendy do 6% kapitału zakładowego, przewidzianej w § 122 statutu.".

"§ 122. Kapitał rezerwowy tworzy się z odliczeń, uchwalonych przez Walne Zgromadzenie, oraz z odliczeń, przewidzianych w § 118. Z kapitału rezerwowego wypłaca się dodatkową dywidendę do 6% kapitału zakładowego w latach, kiedy dochód Banku na to nie wystarcza. Część kapitału rezerwowego może być użyta na cele, związane z rozwojem Banku. Kapitał rezerwowy może być całkowicie lub częściowo przelewany do kapitału zapasowego oraz do funduszu oddłużeniowego zgodnie z przepisami § 127 statutu Banku. We wszystkich przypadkach obowiązują jednak zastrzeżenia wynikające z przepisów §§ 70 i 124.".

"§ 126. Przelewanie sum z kapitału rezerwowego na cele związane z rozwojem Banku oraz przelewanie do funduszu oddłużeniowego zarówno sum z kapitału rezerwowego, jak i bezpośrednio z zysków Banku, uskutecznia się na mocy uchwały Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszów.".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.