Zmiany w przepisach hipotecznych, obowiązujących na obszarach, na których obowiązuje rozporządzenie Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r., dotyczące wprowadzenia ustroju hipotecznego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1927.46.408

Akt jednorazowy
Wersja od: 28 maja 1927 r.

ROZPORZĄDZENIE
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 17 maja 1927 r.
o zmianach w przepisach hipotecznych, obowiązujących na obszarach, na których obowiązuje rozporządzenie Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r., dotyczące wprowadzenia ustroju hipotecznego.

Na mocy art. 44 ust. 6 Konstytucji i ustawy z dnia 2 sierpnia 1926 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania rozporządzeń z mocą ustawy (Dz. U. R. P. № 78, poz. 443) postanawiam co następuje:

Na obszarach, na których obowiązuje rozporządzenie Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r., dotyczące wprowadzenia ustroju hipotecznego (Dz. Urz. Zarządu Cywilnego Ziem Wschodnich № 18, poz. 157), wprowadza się do tego rozporządzenia zmiany następujące:

1)
W art. 1 skreśla się wyrazy "do tegoż szczególnie i", zaś w uwadze do tegoż artykułu, wprowadzonej przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 listopada 1920 r. (Dz. Urz. Zarządu Terenów Przyfrontowych i Etapowych № 3, poz. 20) wyrazy "60.000 marek" zamienia się na wyrazy 20.000 złotych".
2)
Zdania 2 i 3 ustępu 1 art. 2 otrzymują brzmienie następujące:

"Czynności, zawierane nie w księgach hipotecznych, a dotyczące przeniesienia tytułu własności majątku nieruchomego, mającego urządzoną hipotekę, winny być przez czyniącego notarjusza z urzędu składane lub przesyłane wraz z kosztami ujawnienia czynności w księdze hipotecznej, obliczonemi przez notarjusza, do właściwej kancelarji hipotecznej w ciągu dni dziesięciu od daty sporządzenia czynności; o ile jednak strona w przeciągu powyższego terminu okaże czyniącemu notarjuszowi zaświadczenie właściwej kancelarji hipotecznej o dokonanem już ujawnieniu czynności w hipotece, notarjusz zaświadczenie to dołącza do czynności i od obowiązku komunikowania właściwej kancelarji hipotecznej o zawarciu tej czynności jest zwolniony.

Czynności wszelkiego innego rodzaju, zawierane nie w księgach hipotecznych, a podlegające ujawnieniu, składa lub przesyła do właściwej kancelarji hipotecznej wraz z podaniem, na którem podpis winien być notarjalnie uwierzytelniony, strona interesowana lub jej pełnomocnik urzędownie do tego upoważniony; do złożenia lub przesłania aktu może być również upoważniony przez stronę notarjusz czyniący.

W czynnościach, zawieranych nie w księgach hipotecznych, tak dotyczących przeniesienia własności majątku nieruchomego, jak i wszelkich innych, podlegających ujawnieniu hipotecznemu, winny być zarazem zaprojektowane treści do wykazu hipotecznego (art. 18)".

3)
W artykule 13 zamiast "do 132" powinno być "do 128".
4)
W artykule 15 po wyrazach "lub z powodu innych tytułów" dodaje się ustęp treści następującej:

"Wszelkie wnioski pisarz hipoteczny sporządza bądź na skutek osobistego stawiennictwa strony lub jej pełnomocnika urzędownie umocowanego, bądź na zasadzie piśmiennego żądania strony, której podpis notarjalnie uwierzytelniony został, lub na zasadzie odezwy notarjusza, przesłanych do kancelarji hipotecznej".

5)
Dodaje się art. 15-a treści następującej:

"Przesyłane do kancelarji hipotecznej podanie strony lub odezwa notarjusza wciągane są do prowadzonego w tym celu dziennika hipotecznego z oznaczeniem roku, miesiąca i dnia nadesłania, celem zapewnienia pierwszeństwa hipotecznego do czasu rozpatrzenia podania przez pisarza hipotecznego. Przy podaniu przechowana być winna koperta. Na zasadzie nadesłanego podania lub odezwy pisarz hipoteczny niezwłocznie wpisuje na marginesie odpowiedniego działu wykazu hipotecznego numer dziennika hipotecznego, a nie później, niż następnego dnia urzędowego po otrzymaniu podania lub odezwy, sporządza wniosek w księdze hipotecznej właściwej nieruchomości.

O ile jednak nadesłane przy podaniu lub odezwie dokumenty nie stanowią żadnej podstawy do sporządzenia wniosku w księdze hipotecznej, pisarz hipoteczny w terminie powyżej wskazanym podanie lub odezwę wraz z postanowieniem odmownem zwraca.

Na to postanowienie, odmawiające sporządzenia wniosku, strona może złożyć odwołanie do wydziału hipotecznego sądu okręgowego w terminie 7-dniowym od daty doręczenia postanowienia. W wydziale hipotecznym odwołania te rozpatrywane będą bez wezwania stron na najbliższem posiedzeniu po ich otrzymaniu. Decyzja wydziału hipotecznego sądu okręgowego nie ulega zaskarżeniu".

6)
Dodaje się art. 15-b treści następującej:

"Należne pisarzowi hipotecznemu opłaty składa przy załatwieniu czynności, bądź przesyła przy podaniu, żądającem czynności, strona interesowana.

W razie nadesłania kwoty, nie pokrywającej opłat skarbowych i kosztów wniosków, pisarz hipoteczny zawiadomi w ciągu trzech dni stronę o wysokości brakującej kwoty. Do czasu nadesłania całkowitej należnej kwoty wniosek wpisany nie będzie. O ile przed upływem dni dziesięciu od daty doręczenia zawiadomienia pisarza hipotecznego brakująca kwota nadesłana nie zostanie, podanie wraz z załącznikami zwrócone będzie i wpisany na marginesie numer dziennika hipotecznego ulega skreśleniu".

7)
Do art. 18 dodaje się ustępy następujące:

"Zamiast ułożenia treści strony mogą zastrzec, iż chcą mieć treść do tego wykazu hipotecznego wciągniętą według jednego z wzorów, podanych w instrukcji, którą władny jest wydać Minister Sprawiedliwości.

Pisarz hipoteczny przy wniosku sporządzonym na zasadzie przesłanego mu podania lub odezwy projektuje treść, jaka stosownie do załączonego tytułu ma być wciągnięta do wykazu hipotecznego".

8)
W art. 19 wyrazy "treść przez strony ułożona" zamienia się na wyrazy "treść zaprojektowana".
9)
W art. 20 i 22 wyrazy "ułożona przez strony lub stronę treść" zamienia się na wyrazy "treść zaprojektowana".
10)
Artykuł 25 otrzymuje brzmienie następujące:

"Strony mogą między sobą skutek czynności uczynić zawisłym od zatwierdzenia zwierzchności hipotecznej względnie instancji wyższej, przyczem mogą na zatwierdzenie swej czynności wyznaczyć termin prekluzyjny. Po upływie tego terminu, a w razie jego niewyznaczenia po upływie terminu na zaskarżenie decyzji zwierzchności odmownej lub zawieszającej, względnie po uprawomocnieniu się takiejże decyzji instancji wyższej, czynność niezatwierdzona uważana będzie za niedoszłą i każda ze stron może żądać skreślenia zastrzeżenia.

Gdyby strony skutku czynności nie uczyniły zawisłym od zatwierdzenia czynności hipotecznej, a zwierzchność hipoteczna żądała dodatkowych objaśnień lub czynności, albo uznała, że czynność całkowicie ostać się nie może, pozostawia się stronom rok czasu do wykonania żądań zwierzchności lub uzyskania pomyślniejszych rezolucyj przez odwołanie się do sądu apelacyjnego. Po bezskutecznym upływie tego roku, który będzie liczony od dnia wręczenia decyzji zwierzchności hipotecznej, strony, o ile nie uzyskają od zwierzchności hipotecznej przedłużenia tego terminu, ulegną na mocy decyzji zwierzchności hipotecznej grzywnie od pięciu złotych do tysiąca złotych. Grzywna ta może być ponawiana. Od grzywny może być zwolniona strona, która skreśli zastrzeżenie, zapisane na skutek jej wniosku. Gdy chodzi jednak o przelew własności na nieruchomość, strona może być zwolniona od grzywny tylko w tym wypadku, gdy jednocześnie udowodni, że sam akt o przelewie prawa własności został rozwiązany względnie unieważniony".

11)
W artykule 27 wyrazy "w okręgu, na który rozciąga się moc obowiązującą ustawy niniejszej oraz ustawy hipotecznej z 1818 r." zamienia się na wyrazy "w obrębie Rzeczypospolitej Polskiej", oraz skreśla się w następnem zdaniu wyrazy "w tymże okręgu".
12)
W artykule 29a po wyrazach: "rozpatrywanych przez wydział hipoteczny czynności" dodaje się wyrazy "lub zapisania hipoteki sądowej albo prawnej".
13)
Dodaje się art. 43 a treści następującej:

"Przejście prawa własności nieruchomości wieczysto-czynszowej nie wymaga zgody właściciela zwierzchniego, o ile warunek, w tym względzie zastrzeżony, nie jest ujawniony w wykazie hipotecznym".

14)
Do art. 58 dodaje się ustęp treści następującej:

"Ustępstwo pierwszeństwa hipotecznego w niczem nie może wpływać na prawa wierzycieli, zapisanych pomiędzy wierzycielem ustępującym pierwszeństwa a wierzycielami, którym pierwszeństwo ustąpiono".

15)
Art. 68 otrzymuje brzmienie następujące:

"Kto zaciągnął dług na nieruchomość, odpowiedzialny jest nietylko z tej nieruchomości, ale również osobiście, o ile nie zastrzegł sobie odpowiedzialności wyłącznie z danej nieruchomości. Odpowiedzialność osobista pierwotnego dłużnika ustaje, o ile obciążona nieruchomość przeszła do innej osoby, wierzyciel o tem przejściu został urzędowo powiadomiony i po powiadomieniu w ciągu lat pięciu nie skierował egzekucji do obciążonej nieruchomości. Czasokres pięcioletni liczy się od daty zawiadomienia o przejściu nieruchomości do innej osoby, jeżeli zaś w tej dacie nie nastąpił jeszcze termin płatności, to od dnia płatności.

Kto, nabywając nieruchomość, przejął z nią dług hipotekowany, odpowiedzialny jest za dług tylko z tej nieruchomości, o ile nie przyjął również odpowiedzialności osobistej".

16)
Dodaje się art. 71 a treści następującej:

"Hipoteka tyle tylko jest ważną, ile suma, na jaką ma być zapisana, jest oznaczona w walucie, w której mogą być zawierane umowy i zobowiązania".

17)
Artykuł 117 skreśla się.
18)
Art. 126-128 otrzymują brzmienie następujące:

"Art. 126. O śmierci właściciela nieruchomości lub prawa hipotekowanego pisarz hipoteczny zawiadamia zarząd gminy miejskiej lub wiejskiej, w której dana nieruchomość jest położona. Zawiadomienie to zarząd gminy ogłosi w sposób przyjęty w gminie dla ogłoszeń publicznych.

Art. 127. Spadkobierca, chcący uzyskać przepisanie tytułu spadkodawcy na swoje imię, obowiązany jest przy wniosku złożyć lub przesłać zwierzchności hipotecznej decyzję sądu o zatwierdzeniu go w prawach do spadku, względnie o zatwierdzeniu testamentu. Przepisanie tytułów może nastąpić nie wcześniej, niż po upływie trzech miesięcy od daty wysłania przez pisarza hipotecznego zawiadomienia o śmierci spadkodwcy (art. 126).

Art. 128. Przed upłynięciem terminu trzymiesięcznego (art. 127) wierzycielom nieboszczyka i legatarjuszom wolno się zgłosić do ksiąg hipotecznych, podać swe prawa i załączyć dowody".

19)
Artykuły 129-131 uchyla się.
20)
Art. 132 otrzymuje brzmienie następujące:

"Ostrzeżenia są czterech rodzajów:

a) gdy złożony jest wyrok prawomocny, którego skutkiem jest pozbawienie woli lub zawieszenie w używaniu praw cywilnych lub też zarządzenie administracji z powodu niewypłacalności;

b) gdy złożony jest akt sądu, ostrzegający o wytoczonym procesie konkursowym;

c) gdy złożona jest decyzja sądu, nakazująca zabezpieczenie wytoczonego powództwa;

d) gdy zachowuje się pierwszeństwo hipoteczne (art. 139 a, 139 b, 139 c, 139 d)".

21)
Zdanie 1 art. 134 skreśla się.
22)
Dodaje się art. 134 a treści następującej:

"Wpis zapisany do wykazu hipotecznego o skierowaniu egzekucji do nieruchomości, prócz skutków przewidzianych w art. 1558 u. p. c., zapobiega zatwierdzeniu przez zwierzchność hipoteczną czynności właściciela, dotyczących zbywania tej nieruchomości, przez zawieszenie skutków tych czynności do czasu skreślenia powyższego wpisu. Przy dokonaniu sprzedaży z licytacji takiej nieruchomości, zastrzeżenia z powyższych czynności w wykazie hipotecznym wpisane ulegają skreśleniu".

23)
Dodaje się art. 139 a, 139 b, 139 c, 139 d treści następującej:

"Art. 139 a. Właściciel nieruchomości może żądać zapisania w wykazie hipotecznym ostrzeżenia o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego dla zamierzonej sprzedaży nieruchomości w całości lub w części wyraźnie określonej lub obciążenia jej długiem, którego wysokość podać należy. Ostrzeżenie to ma ten skutek, że prawa, które mają być pisane na jego zasadzie, zachowają miejsce hipoteczne tego ostrzeżenia.

Wierzyciel hipoteczny może również żądać zapisania ostrzeżenia o zamierzonem odstąpieniu lub wykreśleniu swej wierzytelności.

Termin, na który może być zapisane ostrzeżenie o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego, nie może przekraczać jednego miesiąca od daty zatwierdzenia wniosku przez zwierzchność hipoteczną. Data wygaśnięcia ostrzeżenia powinna być oznaczona w decyzji zwierzchności hipotecznej i w treści wciągniętej do wykazu hipotecznego. Jedynie dla aktów przeniesienia tytułu własności w drodze parcelacji majątków ziemskich, dokonywanych przy udziale lub za zezwoleniem urzędów ziemskich, termin ten może być wyznaczony do trzech lat. Dla zapisania takiego ostrzeżenia z terminem ponad dwa miesiące wymagane jest przedstawienie zaświadczenia właściwego urzędu ziemskiego o potrzebie takiego ostrzeżenia.

Art. 139 b. Odpis decyzji zwierzchności hipotecznej o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego wraz z odpisem wykazu hipotecznego, zawierającego powyższe ostrzeżenia, o ile osoby, z któremi przewidywane czynności mają być sporządzone, nie są w ostrzeżeniu wymienione, pisarz hipoteczny wydaje lub przesyła petentowi w jednym tylko egzemplarzu i oprócz tego egzemplarza innego nie wydaje. Odpis ten musi być zwrócony do wydziału hipotecznego jednocześnie z przedstawieniem czynności, przewidzianych w tem ostrzeżeniu.

Na odpisie wykazu hipotecznego, wymienionego w ustępie pierwszym, w razie sporządzenia wymienionej w nim czynności notarjusz obowiązany jest uczynić o tem wzmiankę.

O ile jednak osoby, z któremi przewidywane czynności mają być sporządzone, będą w ostrzeżeniu wymienione, odpisy decyzji zwierzchności hipotecznej o zapisaniu ostrzeżenia wraz z odpisem wykazu hipotecznego, zawierającego powyższe ostrzeżenie, mogą być wydawane w nieograniczonej ilości egzemplarzy i zwrot ich do wydziału hipotecznego nie jest wymagany.

Art. 139 c. Po wniesieniu do wykazu hipotecznego wpisu, przewidzianego w ostrzeżeniu o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego dla czynności, dotyczącej zbycia nieruchomości, bądź cesji lub skreślenia wierzytelności - wszelkie wpisy, zapisane do wykazu hipotecznego po zapisaniu ostrzeżenia, również dotyczące zbycia nieruchomości, bądź cesji lub skreślenia wskazanych wierzytelności, ulegają skreśleniu.

Art. 139 d. Po terminie, wymienionym w ostrzeżeniu o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego, ostrzeżenie skreśla się. Ostrzeżenie to może być skreślone i wcześniej, jeżeli wcześniej zwrócony zostanie do wydziału hipotecznego odpis wykazu hipotecznego, wymieniony w ustępach 1 i 3 art. 139 b, bez wzmianki notarjusza o sporządzeniu czynności lub też za zgodą osób, wymienionych w ust. 2 art. 139 b".

24)
Art. 1401, wprowadzony przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 listopada 1920 r. (Dz. Urz. Zarządu Terenów Przyfrontowych i Etapowych № 3, poz. 20) otrzymuje numerację 140 a, przyczem zamienia się w nim wyrazy: "60.000 marek" na wyrazy "20.000 złotych".
25)
Art. 144 otrzymuje brzmienie następujące:

"Celem wywołania nieruchomości do regulacji pierwiastkowej strona interesowana składa osobiście do wydziału hipotecznego, lub przesyła do tego wydziału przy podaniu z podpisem notarjalnie poświadczonym dokumenty, potrzebne do stwierdzenia praw swoich do nieruchomości, w tej liczbie, o ile to jest możliwe, plan i rejestr pomiarowy. Na zasadzie tych danych pisarz hipoteczny w księdze, mającej służyć dla wywołanej nieruchomości, sporządza odpowiedni protokół. W razie uznania przez zwierzchność hipoteczną dokumentów, przedstawionych przez stronę, za niedostateczne, zwierzchność hipoteczna zawiadamia o tem stronę interesowaną dla uzupełnienia dowodów, w razie zaś konieczności władna jest bądź zażądać stawiennictwa osobistego strony interesowanej, bądź jej przesłuchania przez sędziego pokoju, w którego okręgu strona interesowana ma miejsce zamieszkania".

26)
Artykuł 150 otrzymuje brzmienie następujące:

"W terminie wyznaczonym strony interesowane zwracają się osobiście lub pisemnie do pisarza hipotecznego, składają dokumenty, potrzebne celem ostatecznego stwierdzenia ich praw, i projektują odpowiednie treści do wykazu hipotecznego. W braku projektu stron, treści do wykazu hipotecznego projektuje pisarz hipoteczny".

27)
Artykuły 31 i 32 instrukcji dla kancelaryj hipotecznych uchyla się.
28)
Punkt piąty części II-ej rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dn. 31 sierpnia 1919 r. (Dz. Urz. Zarządu Ciwil. Z. W. № 18, poz. 157), dodany przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 5 listopada 1920 r. (Dz. Urz. Zarządu Terenów Przyfrontowych i Etapowych № 3, poz. 20), otrzymuje brzmienie następujące:

"Artykułowi 169 (w redakcji 1912 r.) ustawy notarjalnej rosyjskiej nadać brzmienie następujące:

"Zastępca starszego notarjusza, względnie działający w tym charakterze pisarz hipoteczny, czy inny urzędnik sądowy, w myśl art. 140a przepisów hipotecznych, obowiązujących na obszarze, na którym obowiązuje rozporządzenie Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r., dotyczące wprowadzenia ustroju hipotecznego (Dz. Urz. Zarz. Cyw. Ziem Wsch. № 18, poz. 157), po sprawdzeniu, że wypis czyni zadość wymaganiom art. 89 i 167 ustawy notarjalnej i że przepisane opłaty skarbowe są należycie pobrane, czyni na wypisie wzmiankę o zatwierdzeniu aktu, dołącza wypis do księgi aktów wieczystych i zaznacza to w rejestrze wieczystym (art. 177 i 178)".

29)
Do tejże części II-ej powyżej powołanego rozporządzenia Komisarza Generalnego z dnia 31 sierpnia 1919 r. dodaje się dalsze punkty: szósty i siódmy w brzmieniu następującem:
a)
punkt szósty:

"Art. 93 ustawy notarjalnej otrzymuje brzmienie następujące:

"W projekcie aktu należy ściśle wymienić wszystkie dokumenty, złożone do aktu, z zaznaczeniem, czy złożone są w oryginałach czy w odpisach; przytem notarjusz powinien żądać do aktu, sporządzonego przez pełnomocnika, złożenia pełnomocnictwa, a do aktu o przelewie własności na nieruchomość, mającą urządzoną hipotekę, złożenia dowodu, że sprzedawca jest zapisany do wykazu hipotecznego czystym wpisem".

b)
punkt siódmy:

"Do ustawy notarjalnej dodaje się artykuły następujące:

"1591. Na żądanie właściciela nieruchomości zastępca starszego notarjusza zapisuje do rejestru wieczystego adnotację o aktach, które właściciel ma dopiero zamiar sporządzić. Adnotacja taka ma ten skutek, że do czasu wskazanego w niej terminu mogą być zatwierdzone tylko akty, które w adnotacji są wymienione, oraz te, które do zatwierdzenia tych aktów wymienionych przeszkody nie stanowią, i że zatwierdzenie aktów, wymienionych w adnotacji, może być dokonywane niezależnie od obciążeń, które zostaną ujawnione po dniu zapisania adnotacji aż do czasu wygaśnięcia terminu, w adnotacji wskazanego. Termin ten nie może być dłuższy, niż dwumiesięczny; tylko w razie zgłoszenia nieruchomości do pierwiastkowej regulacji hipotecznej może on być wyznaczony do roku, a przy parcelacji do trzech lat. Dla wyznaczenia tego terminu przy parcelacji wymagane jest złożenie zaświadczenia właściwego okręgowego urzędu ziemskiego, że termin taki jest potrzebny.

2411. Przed sporządzeniem aktów, dotyczących przejścia, ograniczenia lub obciążenia prawa własności dóbr nieruchomych, mających urządzoną hipotekę, notarjusz jest obowiązany wyjaśnić stronom, z uczynieniem o tem wzmianki w akcie, a) że do czasu ujawnienia aktu w wykazie hipotecznym, sporządzony akt nie jest obwiązujący dla osób, które zasłania jawność hipoteczna, b) że strony mogą dany akt uczynić zawisłym od jego zatwierdzenia przez zwierzchność hipoteczną i c) że celem zapewnienia stronie, nabywającej prawa do nieruchomości, możności zatwierdzenia aktu przez zwierzchność hipoteczną, strona zbywająca lub obciążająca może przedstawić odpis z wykazu hipotecznego z t. zw. ostrzeżeniem o zachowaniu pierwszeństwa hipotecznego dla sporządzonego aktu.

2412. Przy sporządzaniu aktów przejścia lub ograniczenia prawa własności na nieruchomości ziemskie do 60 dziesięcin i miejskie do 20.000 złotych szacunku włącznie, położone na obszarze, na którym obowiązują rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r., dotyczące wprowadzenia ustroju hipotecznego, i nie mające urządzonej hipoteki, notarjusz jest obowiązany wyjaśnić stronom: a) że stosownie do art. 140a powyżej powołanego rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 31 sierpnia 1919 r. akty te mogą być zatwierdzone zależnie od woli stron bądź w drodze postępowania hipotecznego, bądź trybem, przepisanym w art. 157-1944 ustawy notarjalnej, b) że w pierwszym wypadku do czasu ujawnienia aktu w wykazie hipotecznym akt ten nie jest obowiązujący dla osób, które zasłania jawność hipoteczna, do czasu zaś ujawnienia aktu czystym wpisem nabywca praw nie może ich dalej przekazywać, a w drugim wypadku, że nabywca praw nie może na zasadzie niezatwierdzonego aktu sporządzać aktów, przewidzianych w artykułach 158 i 159 ustawy notarjalnej (artykuł 93 ust. not.) i akt jego będzie nieważny w razie wcześniejszego zatwierdzenia innego takiegoż aktu przez zastępcę starszego notarjusza, c) że strony mogą cały akt uczynić zawisłym od jego zatwierdzenia bądź przez zwierzchność hipoteczną, bądź przez zastępcę starszego notarjusza i d) że celem zapewnienia stronie, nabywającej prawa do nieruchomości, możności zatwierdzenia aktu, strona zbywająca lub obciążająca może przedstawić wypis rejestru wieczystego ze wzmianką o zapisaniu adnotacji o zamierzonem sporządzeniu aktu (art. 1591 ust. not.)".

Artykuł 8 rozporządzenia Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich z dnia 1 kwietnia 1920 r. (Dz. Urz. Z. C. Z. W. № 28, poz. 660) rozciąga się na cały obszar, na którym obowiązuje rozporządzenie Komisarza Generalnego z dnia 31 sierpnia 1919 r. (Dz. Urz. Z. C. Z. W. z r. 1919 № 18, poz. 157).

Upoważnia się Ministra Sprawiedliwości do ogłoszenia w Dzienniku Ustaw Rzeczypospolitej Polskiej jednolitego tekstu przepisów hipotecznych, obowiązujących w województwach: wileńskiem nowogródzkiem, poleskiem i wołyńskiem po uwzględnieniu zmian wprowadzonych niniejszem rozporządzeniem.

Wykonanie niniejszego rozporządzenia powierza się Ministrowi Sprawiedliwości

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie w 14 dni po ogłoszeniu.