Zmiany w postanowieniach o opodatkowaniu drożdży na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1922.98.904

Akt utracił moc
Wersja od: 17 listopada 1922 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 listopada 1922 r.
w przedmiocie zmian w postanowieniach o opodatkowaniu drożdży na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej.

Na mocy art. 2 ustawy z dnia 10 maja 1921 r. o regulowaniu podatku od spożycia, zużycia względnie produkcji no obszarze Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. R. P. № 41 poz. 248), której ważność przy wrócono ustawą z dnia 4 sierpnia 1922 r. (Dz. U. R. P. № 67 poz. 607) zarządza się co następuje:
Unormowaną w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 maja 1921 r. w przedmiocie ujednostajnienia opodatkowania drożdży prasowanych na obszarze b. zaborów rosyjskiego i austrjackiego (Dz. U. R. P. № 50 poz. 307), którego moc obowiązującą rozszerzono rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 22 grudnia 1921 r. (Dz. U. R. P. z roku 1922 № 2 poz. 9) na obszar b. dzielnicy pruskiej, opłatą akcyzową od drożdży prasowanych podnosi się z kwoty 20 na 240 marek od 1 kg. wagi.
Osoby, które w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia posiadać będą na składzie drożdże w ilości ponad 1 kg., obowiązane są zgłosić celem dodatkowego opodatkowania w ciągu 3 dni, a to w b. dzielnicy rosyjskiej właściwemu urzędowi akcyz i monopolów, a w b. dzielnicy austrjackiej i pruskiej w równorzędnych, urzędach skarbowych, cały zapas drożdży, jaki u nich znajdować się będzie na składzie w dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia. Ten sam obowiązek ciąży także na odbiorcach przesyłek drożdży wysłanych przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, a nadeszłych po tym terminie.
Od drożdży prasowanych, sprowadzonych na pozostały obszar Rzeczypospolitej Polskiej z województwa śląskiego,-jak długo w tem województwie nie będzie podniesiony podatek do normy ustalonej w § 1 niniejszego rozporządzenia, pobierać się będzie dodatkową opłatę akcyzową w wysokości różnicy między stopą podatkową obowiązującą na obszarze województwa śląskiego, a nową stopą obowiązującą na obszarze reszty Rzeczypospolitej Polskiej.
Wykonanie niniejszego rozporządzenia porucza się Ministrowi Skarbu.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie na całym obszarze Rzeczypospolitej Polskiej z wyjątkiem województwa śląskiego z dniem 1 stycznia 1923 r.