Zmiany i uzupełnienia taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1926.119.688

Akt utracił moc
Wersja od: 4 grudnia 1926 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 18 listopada 1926 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Skarbu, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Dóbr Państwowych o zmianach l uzupełnieniach taryfy towarowej polskich kolei wąskotorowych.

Na mocy art. 4 punkt 9 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. № 57, poz. 580), oraz art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. № 97, poz. 567), zarządza się co następuje:
W taryfie towarowej polskich kolei wąskotorowych, ogłoszonej jako załącznik do rozporządzenia Ministra Kolei z dnia 8 kwietnia 1925 r. (Dz. U. R. P. № 43, poz. 300) i uzupełnionej rozporządzeniami Ministra Kolei: z dn. 24 października 1925 r. (Dz. U. R- P. № 109 poz. 785) oraz z dn. 8 marca 1926 r. (Dz. U. R. P. № 25 poz. 154) wprowadza się zmiany i uzupełnienia następujące:

We "Wstępie":

W dziale I, w ust. C (Dz. U. R. R. z 192.6 r. № 25, poz. 154) poniżej poz. 4 dodaje się z ważnością od 1 stycznia 1927 r. następującą nową pozycję: "5. Janów koło Pińska Wąsk.-Kamień Koszyrski Wcisk."

W dziale II "Wstępu", dotyczącym komunikacji pośredniej (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785), w ust. 2 "W obrębie Dyrekcji kolejowej lwowskiej" skreśla się słowa: "Kolei prywatnej: Przeworsk-Dynów".

W tymże dziale II "Wstępu", w ust. 5 "W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej" dodaje się z ważnością od 1 stycznia 1927 r. nową pozycję następującą: "e) stacje Lubiąż i Pniewno kolei Janów koło Pińska Wąsk. - Kamień Koszyrski Wąsk."

W części I "Przepisy przewozowe":

W odchyleniach od przepisów przewozowych przy stosowaniu ich na kolejach wąskotorowych:

Odchylenie- dotyczące art. 9 "Waluta" - skreśla się.

Odchylenie dotyczące art. 50 "Przewóz" - skreśla się.

W odchyleniu dotyczącem art. 53 "Przewóz bezpośredni", w postanowieniu wykonawczem II do ust. 2 (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785) po słowach: Dyrekcji kolejowej radomskiej" dodaje się: "i wileńskiej".

W odchyleniu c) dotyczącem art. 56 "Treść listu przewozowego" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

Odchylenie dotyczące art. 58 "Sprawdzanie zawartości, ustalanie i t. d." otrzymuje brzmienie:

"W art. 58 "Sprawdzanie zawartości przesyłki. Ustalanie ilości sztuk i wagi przesyłki", w ust. 3 zdanie drugie: "Jeżeli jednak nadawca nie podał wagi przesyłki, kolej obowiązana jest ustalić ją, chociaż żądania tego w liście przewozowym nie zamieszczono" - nie ma zastosowania na kolejach wąskotorowych".

Odchylenie a) dotyczące ust. 5 art. 63 "Przyjmowanie przesyłek" otrzymuje brzmienie:

"a) W ust. 5 w postanowieniu wykonawczem i dwa ostatnie zdania od słów: "Jeżeli nadawca żąda wagonu i t. d." aż do słów: "na zamówienie pisemne" i w postanowieniu wykonawczem 11 zdanie drugie: "W razie niemożności dostarczenia wagonu żądanego rodzaju lub ładowności powyżej 15.000 kg, kolej powiadamia o tem nadawcą" - nie mają zastosowania na kolejach wąskotorowych".

W odchyleniu dotyczącem art. 72 "Zaliczenia i zaliczki w gotowiźnie" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniu a) dotyczącem ust. 1 art. 73 "Dodatkowe zlecenia" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 8 tegoż art. 73 skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

W odchyleniach dotyczących art. 75 "Termin dostawy", w końcu dodaje się nowe odchylenie c) do ust. 1 o brzmieniu następującem:

"c) W ust. 1 postanowienie wykonawcze od słów: "Dla przesyłek pośpiesznych i t. d." aż do słów: "rozpoczęte 250 km. - 1/2 doby" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 39 poz. 245) - nie ma zastosowania na kolejach wąskotorowych".

W odchyleniu c) dotyczącem ust. 5 art. 76 "Wydanie przesyłki" skreśla się słowa: "i Przeworsk-Dynów" (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109 poz. 785).

Odchylenie d) dotyczące zdania drugiego ust. 2 art. 7 załącznika A "Postanowienia o przewozie zwierząt żywych" - skreśla się.

W części II "Postanowienia taryfowe i wykaz opłat dodatkowych":

W "Postanowieniach taryfowych":

W punk. 29, w wierszu czwartym słowa: "nie przenoszącej 5% ogólnej wagi" zmienia się na: "nie przenoszącej: dla przyborów ładunkowych - 25%, a środków ochronnych - 10% ogólnej wagi", oraz w wierszu piątym słowa: "przenoszące 5%" zmienia się na: "przenoszące 25% względnie 10%".

W punk. 31, w ustępie ostatnim po słowach: "w trwałe cechy i" dodaje się słowa: "firmę lub".

W punk. 32 zdanie drugie otrzymuje nowe brzmienie:

"Próżne naczynia, służące do przewozu piwa, ryb, owoców i innych towarów, jak: beczki, butelki, skrzynie, kadzie, kosze i t. p. przewozi się w specjalnych wagonach prywatnych właścicieli bezpłatnie, ale z jednoczesnem pobraniem za przewóz samych wagonów opłat, przewidzianych w punk. 90 Postan. taryf."

W punk. 40, w ust. (2) opłatę "po 15 gr." zmienia się na: "po 18 gr." i opłatę "150 gr." zmienia się na: "225 gr.". W ust. (3) opłatę "po 50 gr." zmienia się na: "po 60 gr." i opłatę "500 gr." zmienia się na: "800 gr.". W ust (4), w wierszu pierwszym po słowach: "drobiu żywego" dodaje się: "oraz ptactwa domowego żywego". W ust. (5) najwyższą normę "4 konie" zmienia się na: "8 koni".

W punk. 42 opłatę "po 60 gr." zmienia siana: "po 72 gr." i opłatę "533 gr." zmienia się na; "800 gr.".

W punk. 66, w wykazie towarów po słowie: "wata" dodaje się: "i watelina", pozatem wprowadza się nową pozycją: "Wełna drzewna".

Punkt 97 otrzymuje brzmienie:

"97. Na niżej wymienionych linjach kolei wąskotorowych opłaty przewozowe, podane w części IV niniejszej taryfy, pobiera się z podwyższeniem:

o 10%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej:

na linji Miechów - Działoszyce, z wyjątkiem odcinka Miechów Wąski - Miechów Miasto; na linjach Działoszyce - Kazimierza Wielka i Hajdaszek - Cudzynowice kolei wąskotorowych pińczowskich.

II. W obrębie Dyrekcji kolejowej wileńskiej (z ważnością od 1 stycznia 1927 r.):

na linji Janów koło Pińska Wąsk. - Kamień Koszyrski Wąsk.

o 20%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej gdańskiej:

na linjach kolei wąskotorowych Bydgoskich.

o 25%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej radomskiej:

na linji Nałęczów - Opole z odgałęzieniem Karczmiska - Rybaki.

o 50%:

I. W obrębie Dyrekcji kolejowej warszawskiej: na linji Sochaczew - Wyszogród - Piaski". Punkt 99, zawierający opłaty za przewóz buraków kolejami wąskotorowemi Bydgoskiem" (Dz. U. R. P. z r. 1925 № 109, poz. 785), skreśla się. W "Wykazie opłat dodatkowych": W punk. 8 "Opłaty za wynajem opon", w ust. d) po słowach: "przepisanego do" dodaje się: "naładowania lub".

W punk. 11 "Opłaty za zawiadomienie i t. d.", w ust. a), w końcu po słowach: "pobiera się" dodaje się: "od przesyłki".

W części III. "Nomenklatura i klasyfikacja towarów":

Przy pozycji: "Buraki cukrowe i pastewne" odsyłacz 1), zamieszczony obok klasy V oraz odsyłacz 1), zamieszczony u dołu strony i rozpoczynający się od słów: "1) Przewoźne za buraki cukrowe i pastewne, przewożone kolejami wąskotorowemi Bydgoskiemi i t. d." (Dz. U. R. P. z 1925 r. № 109, poz. 785) - skreśla się.

W pozycji: "Konopie międlone i t. d." skreśla się słowa: "oraz czesane (włókna konopne)".

W pozycji: "Kwas karbolowy czarny i t. d." po słowie: "zgęszczony" dodaje się: "i skroplony".

W pozycji: "Len międlony i t. d." skreśla się słowa: "oraz czesany (włókna lniane) ".

W pozycji: "Ług celulozowy i mydlany" skreśla się słowa: "i mydlany".

Pod pozycją: "Ług celulozowy" dodaje się. nową pozycję: "Ług mydlany V",

Pod pozycją: "Marchew pastewna" dodaje się nową pozycję: "Margiel VI".

W pozycji: "Odpadki bawełny" po słowie; "Odpadki" dodaje się: "z oczyszczania".

Przy pozycji: "Ospa zbożowa" klasę "IV" (Dz. U. R. P. z 1926 r. № 25, poz. 154), zmienia się na klasę "III".

Pod pozycją: "Plewy" dodaje się nową pozycję: "Płatki ziemnaczane III"

Pod pozycją: "Posadzki drewniane i t. d." dodaje się nową pozycję: "Poślad zbożowy III".

Pod pozycją: "Siarczan glinu" dodaje się nową pozycję: "Siarczan sodu IV".

W pozycji: "Siarczek węgla" po słowie: "węgla" dodaje się "i siarczek sodu".

W pozycji: "Sól kamienna bydlęca i t. d." skreśla się słowo: "kamienna", a słowa w nawiasach: "(do celów przemysłowych) " zmienia się na: "(techniczna)".

W pozycji "Sól kuchenna, oprócz soli stołowej i t. d." po słowie: "kuchenna" dodaje się: "jadalną", a słowa: "do celów przemysłowych" zmienia się na: "technicznej".

Pod pozycją: "Spirytus drzewny i t. d." dodaje się nową pozycję: "Spirytus skażony (denaturat) III".

Przy pozycji: "Sulfat" klasę "III" zmienia są na "IV".

Pod pozycją: "Szlam do nawożenia" dodaje się pozycję: "Szlam leczniczy V".

Pod pozycją: "Tektura dachowa i t. d." dodaje się nową pozycję: "Tektura surowa IV".

Pod pozycją: "Tektura w arkuszach i t. d." dodaje się pozycję: "Tlenek cynku III".

W pozycji: "Wody mineralne krajowe i t. d. po słowach: "Szczawnicka i Wysowska" dodaje się: "oraz wody mineralne sztuczne z wytwórni krajowych".

Nad pozycją: "Wozy meblowe próżne" dodaje się pozycję: "Wosk górski III".

W pozycji "Wyroby ze szkła i t. d." po słowach: "i butli szklanych) " dodaje się: "bez opakowania", a po słowie: "owinięte" dodaje się: "w papier".

Pozycja "Ziemniaki: 1) suszona i t. d." otrzymuje brzmienie: "Ziemniaki V."

W pozycji: "Złom cynku, ołowiu i t. d." po słowie: "ołowiu" dodaje się: "bronzu (spiżu), niklu, glinu (aluminium), antymonu".

W części IV "Tabela opłat przewozowych"

Cała część IV "Tabela opłat przewozowych" otrzymuje brzmienie według załącznika do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 15 grudnia 1926 r.

ZAŁĄCZNIK 

Część IV.

Tabela opłat przewozowych.
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Niniejsza treść dostępna jest wyłącznie w wersji pierwotnej treści w formacie PDF.

..................................................