Art. 13. - Zmiana ustawy o rybołówstwie morskim oraz niektórych innych ustaw.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2018.2340

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 grudnia 2018 r.
Art.  13. 
1. 
Nie później niż do dnia 1 marca 2019 r. pracownikom, o których mowa w art. 12 ust. 1, może zostać przedstawiona propozycja określająca nowe warunki pracy i płacy przez pełnomocnika, o którym mowa w art. 7 ust. 1, lub Głównego Inspektora Rybołówstwa Morskiego.
2. 
Pełnomocnik, o którym mowa w art. 7 ust. 1, lub Główny Inspektor Rybołówstwa Morskiego zawiadamia na piśmie pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1, o zmianach, jakie mają nastąpić w zakresie ich stosunków pracy, oraz o skutkach nieprzyjęcia nowych warunków pracy lub płacy. Przepis art. 231 § 4 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy stosuje się odpowiednio.
3. 
Pracownik, któremu przedstawiono propozycję, o której mowa w ust. 1, składa, w terminie 14 dni od dnia jej otrzymania, oświadczenie o przyjęciu albo odmowie przyjęcia propozycji określającej nowe warunki pracy i płacy. Niezłożenie oświadczenia w tym terminie jest równoznaczne z odmową przyjęcia propozycji określającej nowe warunki pracy i płacy.
4. 
Stosunek pracy pracowników, o których mowa w art. 12 ust. 1, wygasa:
1)
po upływie 3 miesięcy, licząc od miesiąca następującego po miesiącu, w którym pracownik złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia propozycji, o której mowa w ust. 1, jednak nie później niż z dniem 1 czerwca 2019 r.;
2)
z dniem 1 czerwca 2019 r., jeżeli pracownik, w terminie do dnia 1 marca 2019 r., nie otrzymał propozycji, o której mowa w ust. 1.
5. 
Pracownikom, o których mowa w art. 12 ust. 1, których stosunek pracy wygasł na podstawie ust. 4, przysługuje odprawa w wysokości:
1)
2 miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy;
2)
3 miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy;
3)
4 miesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
6. 
Przepisu ust. 4 nie stosuje się do:
1)
pracownika, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku;
2)
pracownicy w okresie ciąży;
3)
pracownika w okresie urlopu macierzyńskiego;
4)
pracownika uprawnionego do urlopu wychowawczego od dnia złożenia przez niego wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego - do dnia zakończenia tego urlopu;
5)
pracownika sprawującego opiekę nad dzieckiem do ukończenia przez nie 4 roku życia;
6)
pracownika, z którym została zawarta umowa o pracę na czas określony.
7. 
Pracownicy, o których mowa w art. 12 ust. 1, spełniający przesłanki określone w ust. 6, w przypadku nieprzyjęcia lub nieotrzymania propozycji, o której mowa w ust. 1, świadczą pracę na podstawie dotychczasowego stosunku pracy.