Zmiana ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1565

Akt jednorazowy
Wersja od: 9 sierpnia 2023 r.

USTAWA
z dnia 7 lipca 2023 r.
o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci

W ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2023 r. poz. 810) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 5 w ust. 1 wyrazy "500,00 zł" zastępuje się wyrazami "800,00 zł";
2)
w art. 14 w ust. 4a zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Minister właściwy do spraw rodziny, w zakresie adresu poczty elektronicznej wskazanego we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w zakresie imienia, nazwiska, adresu miejsca zamieszkania oraz adresu poczty elektronicznej osoby otrzymującej świadczenie wychowawcze wskazanych we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego, przetwarzają dane w celu przekazywania informacji związanych z uprawnieniami dla rodzin.";

3)
w art. 28a dotychczasową treść oznacza się jako ust. 1 i dodaje się ust. 2 w brzmieniu:

"2. Minister właściwy do spraw rodziny, za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, może przekazywać osobie otrzymującej świadczenie wychowawcze, na wskazany we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego adres miejsca zamieszkania lub adres poczty elektronicznej, informacje związane z uprawnieniami dla rodzin.".

1. 
Zmiana wysokości przyznanego świadczenia wychowawczego, wynikająca z art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, jest dokonywana z urzędu i nie wymaga wydania decyzji.
2. 
Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia osobie pobierającej świadczenie wychowawcze informację o wysokości świadczenia wychowawczego wynikającej z art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą na jej profilu informacyjnym, o którym mowa w art. 13 ust. 5 pkt 1 ustawy zmienianej w art. 1. Informacja, o której mowa w zdaniu pierwszym, może zostać przesłana przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych osobie pobierającej świadczenie wychowawcze na wskazany we wniosku o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego adres poczty elektronicznej lub numer telefonu.
3. 
Nieodebranie informacji, o której mowa w ust. 2, nie wstrzymuje wypłaty świadczenia wychowawczego.
4. 
Wypłata przysługującego świadczenia wychowawczego w wysokości wynikającej z art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą następuje do dnia 29 lutego 2024 r. z wyrównaniem od dnia 1 stycznia 2024 r.

W sprawach oświadczenie wychowawcze za okres do dnia 31 grudnia 2023 r. stosuje się przepisy dotychczasowe.

W 2023 r. koszty obsługi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, o których mowa w art. 29 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1, wynoszą 0,15% kwoty przeznaczonej na wypłatę świadczeń wychowawczych.

1. 
Do dnia 29 lutego 2024 r. do zamówień na usługi lub dostawy udzielane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w związku z wdrożeniem realizacji i wypłaty świadczenia wychowawczego w wysokości, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, nie stosuje się przepisów o zamówieniach publicznych.
2. 
Zamawiający, w terminie 7 dni od dnia udzielenia zamówienia, o którym mowa w ust. 1, zamieszcza w Biuletynie Zamówień Publicznych informację o udzieleniu tego zamówienia, w której podaje:
1)
nazwę i adres siedziby zamawiającego;
2)
datę i miejsce zawarcia umowy lub informację o zawarciu umowy drogą elektroniczną;
3)
opis przedmiotu umowy, z wyszczególnieniem odpowiednio ilości rzeczy lub innych dóbr oraz zakresu usług;
4)
cenę albo cenę maksymalną, jeżeli cena nie jest znana w chwili zamieszczenia ogłoszenia;
5)
okoliczności faktyczne uzasadniające udzielenie zamówienia bez zastosowania przepisów o zamówieniach publicznych;
6)
nazwę (firmę) podmiotu albo imię i nazwisko osoby, z którymi została zawarta umowa.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2024 r., z wyjątkiem art. 1 pkt 2 i 3 oraz art. 4 i art. 5, które wchodzą w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.