Zmiana ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2023.1821

Akt jednorazowy
Wersja od: 7 września 2023 r.

USTAWA
z dnia 13 lipca 2023 r.
o zmianie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej

W ustawie z dnia 6 maja 2005 r. o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (Dz. U. poz. 759) wprowadza się następujące zmiany:

1)
w art. 4 w ust. 2 w pkt 2 wyrazy "11 przedstawicieli" zastępuje się wyrazami "15 przedstawicieli";
2)
w art. 5:
a)
w ust. 1 w pkt 3 kropkę zastępuje się średnikiem i dodaje się pkt 4 i 5 w brzmieniu:

"4) 2 osoby wyznaczone przez ogólnopolską organizację reprezentującą wszystkie kategorie jednostek samorządu terytorialnego, zrzeszającą co najmniej 100 członków;

5) 2 osoby wyznaczone przez ogólnopolską organizację reprezentującą regionalne organizacje samorządowe.",

b)
w ust. 2 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) reprezentować jednostki funkcjonujące na danym stopniu podziału terytorialnego państwa, a w przypadku jednostek samorządu gminnego - jedną z kategorii tych jednostek, spośród wymienionych w ust. 1 pkt 1 lub reprezentować regionalne organizacje samorządowe;",

c)
ust. 3 otrzymuje brzmienie:

"3. Wyznaczenie przedstawicieli, o których mowa w ust. 1, następuje w trybie i na zasadach określonych w aktach statutowych lub porozumieniach właściwych organizacji jednostek samorządu terytorialnego. O wyznaczeniu przedstawicieli organ statutowy lub przedstawiciel porozumienia właściwej organizacji jednostek samorządu terytorialnego zawiadamia niezwłocznie ministra właściwego do spraw administracji publicznej.";

3)
w art. 6 ust. 3 i 4 otrzymują brzmienie:

"3. Jeżeli dwie lub więcej ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego reprezentujących te same kategorie jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 5 ust. 1, lub reprezentujących regionalne organizacje samorządowe spełnia kryteria wymienione w art. 5 ust. 2, uprawnioną do wyznaczenia przedstawicieli do Komisji Wspólnej jest ta organizacja, która ma największą liczbę członków.

4. Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, organizacje, które są uprawnione do wyznaczania przedstawicieli do Komisji Wspólnej, kierując się kryteriami, o których mowa w art. 5 ust. 1 i 2, po rozpatrzeniu wniosków ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego reprezentujących te same kategorie jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 5 ust. 1, lub regionalne organizacje samorządowe.";

4)
w art. 20 w ust. 1:
a)
w pkt 1 użyte dwukrotnie wyrazy "10 kandydatów" zastępuje się wyrazami "8 kandydatów",
b)
w pkt 3 w lit. d na końcu dodaje się średnik i dodaje się pkt 4 i 5 w brzmieniu:

"4) ogólnopolską organizację reprezentującą wszystkie kategorie jednostek samorządu terytorialnego, zrzeszającą co najmniej 100 członków - w liczbie 1 kandydata na członka i 1 kandydata na zastępcę członka;

5) ogólnopolskąorganizacjęreprezentującąregionalneorganizacjesamorządowe-w liczbie 1 kandydata na członka i 1 kandydata na zastępcę członka".

1. 
Do upływu kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego, w trakcie której niniejsza ustawa weszła w życie, organizacjami, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, są odpowiednio:
1)
dla jednostek samorządu gminnego:
a)
Unia Metropolii Polskich,
b)
Związek Miast Polskich,
c)
Unia Miasteczek Polskich,
d)
Związek Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej;
2)
dla jednostek samorządu powiatowego - Związek Powiatów Polskich;
3)
dla jednostek samorządu województwa - Związek Województw Rzeczypospolitej Polskiej;
4)
dla wszystkich kategorii jednostek samorządu terytorialnego - Związek Samorządów Polskich;
5)
dla regionalnych organizacji samorządowych - Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych.
2. 
Rada Ministrów wyda rozporządzenie, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, w terminie 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia kadencji organów jednostek samorządu terytorialnego następującej po kadencji, w trakcie której niniejsza ustawa weszła w życie.
3. 
Do czasu wydania rozporządzenia, o którym mowa w art. 6 ust. 4 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą, Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego działa w składzie przedstawicieli wyznaczonych przez ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 1. Zmiany przedstawicieli w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego następują z uwzględnieniem przepisów art. 4 ust. 2 i art. 5 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą.
4. 
Ogólnopolskie organizacje jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w ust. 1 pkt 4 i 5, wyznaczają przedstawicieli w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego w terminie 1 miesiąca od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy. Przepis art. 5 ust. 3 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu nadanym niniejszą ustawą stosuje się.

Do wyznaczania kandydatów na członków i kandydatów na zastępców członków Komitetu Regionów Unii Europejskiej w kadencji, w trakcie której niniejsza ustawa weszła w życie, uprawnione są organizacje jednostek samorządu terytorialnego, o których mowa w art. 20 ust. 1 ustawy zmienianej w art. 1 w brzmieniu dotychczasowym.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.