Zmiana statutu (ustawy) Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1925.45.313

Akt jednorazowy
Wersja od: 8 maja 1925 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 kwietnia 1925 r.
w sprawie zmiany statutu (ustawy) Banku Ziemiańskiego w Warszawie.

Na zasadzie art. 1 ustawy z dnia 30 lipca 1921 r. w przedmiocie udzielenia Radzie Ministrów pełnomocnictwa do wprowadzania zmian do statutów (ustaw) instytucyj kredytowych, zatwierdzonych w drodze ustawodawczej przez b. władze zaborcze (D. U. R. P. № 75, poz. 512) Rada Ministrów zarządza co następuje:
Zatwierdza się zmiany statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie, uchwalone zgodnie z § 16 ust. 1 statutu Banku Ziemiańskiego przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Warszawie, odbyte w dniu 29 października 1924 r., na zasadzie których poniżej wyszczególnione paragrafy statutu Banku Ziemiańskiego w Warszawie zostają uzupełnione lub zmienione i otrzymują brzmienie następujące:
Zdanie 2. w § 2. "Za zobowiązania Banku Ziemiańskiego odpowiada Towarzystwo Kredytowe Ziemskie, zgodnie z ustawą tegoż Towarzystwa". W § 3-im dodaje się punkt

"1) wydawać pożyczki na zastaw ziemiopłodów, produktów rolnych i inwentarza martwego".

W § 5 ustęp a punkty 1) i 2) otrzymują brzmienie następujące:

"1) Listów Zastawnych Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, obliczonych nie wyżej, niż 75% kursu giełdowego w dniu zaciągnięcia pożyczki".

"2) Listów Zastawnych Towarzystwa Kredytowego m. Warszawy oraz obligacyj m. Warszawy, obliczonych nie wyżej, niż 60% kursu giełdowego w dniu zaciągnięcia pożyczki".

Ponadto dodaje się ustęp e) Ziemiopłody, złożone na skład Banku Ziemiańskiego, a przyjęte w szacunku, nie przewyższającym 60% ceny rynkowej".

§§ 14, 15 i 17 otrzymują brzmienie:

§ 14. "Bank Ziemiański jest zarządzany i reprezentowany przez Zarząd, złożony z 3 do 5 członków, z których większość jest wybierana na lat 4 przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego z pośród jego członków. Ponowny wybór jest dozwolony. Pozostali członkowie Zarządu, zgodnie z par. 15 statutu, są powoływani przez Radę Banku na lat 2. Ponowny wybór jest dozwolony. Członkowie Zarządu, powoływani przez Radę, mogą być wybierani z poza grona Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego. Dla ważności postanowień Zarządu, obowiązujących Bank Ziemiański, potrzebna jest i wystarczająca zgoda zwykłej większości Zarządu. Zarząd obowiązany jest załatwiać sprawy Banku Ziemiańskiego zgodnie z niniejszym statutem i jest odpowiedzialny przed Radą Banku Ziemiańskiego za niestosowanie się do tych przepisów. Nazewnątrz Zarząd Banku reprezentuje Bank Ziemiański i występuje we wszystkich sprawach wobec wszelkich władz, urzędów i osób trzecich.

W razie ustąpienia lub czasowej dłuższe j nieobecności członka Zarządu - Rada Banku ma prawo delegować do Zarządu zastępcę.

Zastępca delegowany na miejsce opróżnione pełni obowiązki członka Zarządu do najbliższego Ogólnego Zebrania.

Zastępca delegowany z powodu nieobecności członka Zarządu pełni obowiązki do jego powrotu".

§ 15. "Rada Banku Ziemiańskiego składa się z 20 do 24 członków, urzędujących przez lat 4, przyczem po upływie pierwszych dwóch lat połowa wybieranych członków Rady wychodzi przez losowanie. Ponowny wybór jest dozwolony. Dyrekcja Główna deleguje każdorazowo 3 członków swego Collegjum do Rady; nie więcej, niż 18 wybiera Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego ze swego grona, lub z pośród osób, nienależących do władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, a pozostałych może kooptować Rada Banku na lat 2. Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego może wybrać z poza swego grona na członków Rady Banku tylko tyle osób, aby ich liczba, łącznie z kooptowanymi członkami Rady w żadnym razie nie przewyższała 1/3 ogólnej liczby członków Rady Banku. Rada Banku ma prawo:

1) nadzorować całą działalność Banku Ziemiańskiego;

2) naznaczać i odwoływać tych członków Zarządu, którzy nie są wybrani przez Ogólne Zebranie Władz Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego (par. 14 statutu) i zawierać z nimi umowy;

3) wydawać ogólne instrukcje dla Zarządu i decydować we wszystkich sprawach, które podług niniejszego statutu wymagają decyzji Rady;

4) sprawdzać i zatwierdzać bilans i rachunek zysków i strat;

5) wybierać prezesa i vice-prezesa Rady, prezesa i vice-prezesa zarządu oraz Naczelnego Dyrektora Banku.

W razie powołania przez Radę Banku na stanowisko Naczelnego Dyrektora osoby z poza grona członków Zarządu, korzysta ona ze wszystkich praw, przysługujących członkom Zarządu. Decydowanie najpilniejszych spraw bieżących Rada przekazuje swemu wydziałowi wykonawczemu, który składa się z prezesa i vic-eprezesa Rady Banku, Zarządu Banku oraz 3 członków Collegjum Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, delegowanych przez tę Dyrekcję. Wydział wykonawczy zbiera się raz na tydzień, przyczem Zarząd Banku przy decydowaniu spraw przedstawionych wydziałowi posiada wspólnie trzy głosy. W razie zgłoszenia sprzeciwu przez dwóch członków wydziału z Collegjum Dyrekcji Głównej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego sprawę przesądza Rada Banku".

§ 17. "Komitet Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego względnie jego Prezes ma prawo zarządzać rewizję Banku Ziemiańskiego, a Prezes Komitetu ma prawo uczestniczyć we wszystkich posiedzeniach jego władz z prawem głosu doradczego".

Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.