Zmiana rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2022.1805

Akt jednorazowy
Wersja od: 29 sierpnia 2022 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA EDUKACJI I NAUKI 1
z dnia 24 sierpnia 2022 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu

Na podstawie art. 164 ust. 5 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, z późn. zm. 2 ) zarządza się, co następuje:
W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 sierpnia 2019 r. w sprawie szczegółowych warunków przechodzenia ucznia ze szkoły publicznej, publicznej szkoły artystycznej, szkoły niepublicznej lub niepublicznej szkoły artystycznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, do szkoły publicznej innego typu albo szkoły publicznej tego samego typu (Dz. U. poz. 1641) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 2 w ust. 2:
a)
uchyla się pkt 2,
b)
w pkt 3 wyrazy "klasy III-VI" zastępuje się wyrazami "klasy I-IV";
2)
§ 13 otrzymuje brzmienie:

"§ 13. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2022/2023 z klasy IV dotychczasowego czteroletniego technikum publicznego lub niepublicznego może być przyjęty do:

1) klasy I technikum, w której jest realizowane kształcenie w zawodzie innym niż zawód, w którym kształci się uczeń, albo

2) klasy I publicznej branżowej szkoły I stopnia, albo

3) klasy III publicznej branżowej szkoły I stopnia, w której jest realizowane kształcenie w zawodzie, w którym zakres kwalifikacji wyodrębnionej w tym zawodzie jest wspólny z zakresem pierwszej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w dotychczasowym czteroletnim technikum, albo

4) klasy I publicznej branżowej szkoły II stopnia, w której jest realizowane kształcenie w zawodzie, w którym zakres drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w tym zawodzie jest wspólny z zakresem drugiej kwalifikacji wyodrębnionej w zawodzie nauczanym w dotychczasowym czteroletnim technikum, albo

5) klasy III albo IV publicznego liceum ogólnokształcącego.";

3)
po § 13 dodaje się § 13a w brzmieniu:

"§ 13a. 1. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2022/2023 z:

1) klasy II dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty do klasy VIII publicznej szkoły podstawowej;

2) klasy III-VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty odpowiednio do klasy I-IV publicznego liceum ogólnokształcącego.

2. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2023/2024 z klasy III-VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty odpowiednio do klasy I-IV publicznego liceum ogólnokształcącego.

3. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2024/2025 z klasy IV-VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty odpowiednio do klasy II-IV publicznego liceum ogólnokształcącego.

4. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2025/2026 z klasy V i VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty odpowiednio do klasy III lub IV publicznego liceum ogólnokształcącego.

5. Uczeń przechodzący w roku szkolnym 2026/2027 z klasy VI dotychczasowej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia o sześcioletnim cyklu kształcenia, która jest prowadzona w ogólnokształcącej szkole muzycznej II stopnia publicznej lub niepublicznej o uprawnieniach publicznej szkoły artystycznej, może być przyjęty do klasy IV publicznego liceum ogólnokształcącego.";

4)
w § 14 wyrazy "§ 10-13" zastępuje się wyrazami "§ 10-13a".
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2022 r.
1 Minister Edukacji i Nauki kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 pkt 1 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 października 2020 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji i Nauki (Dz. U. z 2022 r. poz. 18).
2 Zmiany tekstu jednolitego wymienionej ustawy zostały ogłoszone w Dz. U. z 2022 r. poz. 655, 1079, 1116, 1383, 1700 i 1730.