Zmiana "Regulaminu przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.49.357

Akt jednorazowy
Wersja od: 30 czerwca 1936 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KOMUNIKACJI
z dnia 25 czerwca 1936 r.
wydane w porozumieniu z Ministrami: Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Rolnictwa i Reform Rolnych w sprawie zmiany "Regulaminu przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych".

Na podstawie art. 4 pkt. 8 ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. Nr. 57, poz. 580) w brzmieniu, nadanem jej rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 30 października 1930 r., zmieniającem i uzupełniającem przepisy ustawy z dnia 12 czerwca 1924 r. o zakresie działania Ministra Kolei Żelaznych i o organizacji urzędów kolejowych (Dz. U. R. P. z 1930 r. Nr. 76, poz. 599) oraz na podstawie art. 2 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 września 1926 r. w sprawie ustanowienia urzędu Ministra Komunikacji (Dz. U. R. P. Nr. 97, poz. 567) zarządzam co następuje:
W "Regulaminie przewozu przesyłek towarowych na kolejach żelaznych", stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 21 września 1931 r. (Dz. U. R. P. Nr. 93, poz. 721), zmienionym rozporządzeniami Ministra Komunikacji z dnia 25 października 1932 r. (Dz. U. R. P. Nr. 95, poz. 822), z dnia 20 kwietnia 1933 r. (Dz. U. R. P. Nr. 28, poz. 239), z dnia 27 czerwca 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 45, poz. 307), z dnia 2 sierpnia 1935 r. (Dz. U. R. P. Nr. 60, poz. 389) oraz z dnia 14 stycznia 1936 r. (Dz. U. R. P. Nr. 4, poz. 34) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 6:
a)
pkt. 1 otrzymuje brzmienie:

"1. Na każdą przesyłkę nadawca powinien złożyć kolei żelaznej wraz z wtórnikiem listu przewozowego (§ 8 p. 6) czteroczęściowy list przewozowy nakładu kolei, drukowany na białym papierze według wzorów, wskazanych dla poszczególnych części w załącznikach D1, D2, D3 i D4.

Dla przesyłek pośpiesznych używa się listu przewozowego tego samego wzoru, drukowanego na papierze różowym".

b)
pkt. 2 otrzymuje brzmienie:

"2. Formularze listów przewozowych powinny być drukowane na trwałym papierze".

c)
pkt. 4 otrzymuje brzmienie:

"4. Listy przewozowe powinny być na dowód zgodności ich z przepisami regulaminu niniejszego opatrzone stemplem jednego z polskich zarządów kolejowych".

d)
pkt. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. Rubryki listu przewozowego, nieobwiedzione linjami grubemi, wypełnia kolej żelazna, z wyjątkiem przypadku, przewidzianego w p. 9 d) paragrafu niniejszego, przy wskazaniu rodzaju, numeru i cechy własności wagonu; pozostałe rubryki, obwiedzione linjami grubemi, wypełnia nadawca (zobacz jednak § 39 p. 2). Rubryki, które mają pozostać niewypełnione, nadawca powinien przekreślić".

e)
w pkt. 6 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Użycie formularza białego lub różowego wskazuje czy towar należy przewieźć jako przesyłkę zwyczajną, czy jako pośpieszną".

f)
W pkt. 7 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie:

"Wszystkie części listu przewozowego oraz wtórnik (§ 8 p. 6) powinny być wypełnione równocześnie przez masę kalkową w języku polskim, a na obszarze W. M. Gdańska w języku polskim lub niemieckim wyraźnie twardym ołówkiem na maszynie lub drukiem".

g)
W pkt. 9 d) zdanie przedostatnie otrzymuje brzmienie:

"Jeżeli miejsce w liście przewozowym na oznaczenie zawartości przesyłki nie wystarcza, do dalszego oznaczania zawartości należy użyć osobnych dodatkowych arkuszy papieru w pięciu egzemplarzach, które powinny odpowiadać rozmiarom listu przewozowego i muszą być starannie do niego przytwierdzone oraz podpisane przez nadawcę".

h)
W pkt. 14 słowa: "na odwrotnej stronie" zastępuje się przez "w przeznaczonej na to rubryce".
2)
W § 8 pkt. 6 otrzymuje brzmienie:

"6. Kolej żelazna obowiązana jest poświadczyć przyjęcie przesyłki i datę przyjęcia jej do przewozu na wtórniku listu przewozowego wzoru, wskazanego w załączniku D5, który nadawca składa kolei razem z listem przewozowym.

Wtórniki listów przewozowych powinny być na znak zgodności ich z przepisami regulaminu niniejszego opatrzone stemplem kolei żelaznej jednocześnie z listami przewozowemi (§ 6 p. 4).

Wtórnik musi być równobrzmiący z listem przewozowym. Postanowienia § 6 o liście przewozowym stosuje się odpowiednio".

3)
W § 15 pkt. 3 zdanie pierwsze otrzymuje brzmienie: "Jeżeli nadawca pragnie być obecnym osobiście lub przez pełnomocnika przy załatwianiu powyższych formalności w drodze, wówczas powinien on oznaczyć to w liście przewozowym w rubryce "Oświadczenia nadawcy przewidziane w regulaminie przewozu i taryfach", wskazując stację, gdzie formalności te mają być załatwione".
4)
Dotychczasowy załącznik D do § 6 i załącznik Dl do § 8 zastępuje się przez załączniki D1, D2, D3, D4 i D5, których wzory są dołączone do niniejszego rozporządzenia.
5)
Listy przewozowe i wtórniki dotychczasowego wzoru, opatrzone stemplem kolei, mogą być używane do wyczerpania zapasów. W razie użycia tych listów przewozowych i wtórników stosuje się dotychczasowy tekst §§ 6, 8 i 15 regulaminu przewozu bez zmian, wyszczególnionych wyżej pod 1) do 4).
Rozporządzenie niniejsze wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1936 r.
ZAŁĄCZNIKI
..................................................

Notka Redakcji Systemu Informacji Prawnej LEX

Grafiki zostały zamieszczone wyłącznie w Internecie. Obejrzenie grafik podczas pracy z programem Lex wymaga dostępu do Internetu.

..................................................

ZAŁĄCZNIK  D 1

ZAŁĄCZNIK  D 2

ZAŁĄCZNIK  D 3

ZAŁĄCZNIK  D 4

ZAŁĄCZNIK  D 5