Zmiana niektórych zaopatrzeń emerytalnych oraz odszkodowań.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1935.88.547

Akt utracił moc
Wersja od: 24 listopada 1938 r.

DEKRET
PREZYDENTA RZECZYPOSPOLITEJ
z dnia 3 grudnia 1935 r.
o zmianie niektórych zaopatrzeń emerytalnych oraz odszkodowań.

Na podstawie art. 55 ust. (1) ustawy konstytucyjnej i ustawy z dnia 6 listopada 1935 r. o upoważnieniu Prezydenta Rzeczypospolitej do wydawania dekretów (Dz. U. R. P. Nr. 81, poz. 501) postanawiam co następuje:

1)
Celem przystosowania obciążeń osób prawnych, wynikających z niektórych zaopatrzeń emerytalnych i odszkodowań, do zmienionego położenia gospodarczego tych osób, zobowiązania z tytułu zaopatrzeń emerytalnych i odszkodowań mogą ulec zmianie w czasie do dnia 31 grudnia 1937 r. na zasadach określonych w dekrecie niniejszym.
2)
W sprawach, w których postępowanie administracyjne zostało wszczęte przed 31 grudnia 1937 r., decyzje przewidziane w dekrecie niniejszym mogą być wydawane i po tym terminie.
(1)
Osoba prawna, która w dniu wejścia w życie dekretu niniejszego wykonywa zastępcze ubezpieczenie społeczne w myśl art. 5 ust. (1) pkt. 5-6 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) w brzmieniu obowiązującem, może za zgodą właściwej państwowej władzy nadzorczej, a na jej żądanie powinna, zmienić wysokość i warunki świadczeń z tytułu zaopatrzeń emerytalnych.
(2)
Osoba prawna, obciążona na rzecz pracowników umysłowych świadczeniami z tytułu innych zaopatrzeń emerytalnych oraz odszkodowaniami ze stosunku pracy, jak również odszkodowaniami na rzecz innych osób z tytułu zajmowanych przez nic stanowisk, może za zgodą właściwej państwowej władzy nadzorczej, a na jej żądanie powinna, zmienić wysokość i warunki świadczeń z tytułu zaopatrzeń emerytalnych oraz odszkodowań.
(3)
Przepis ust. (2) nie dotyczy odszkodowań za czyny niedozwolone oraz odszkodowań, przyznawanych w wysokości i na warunkach, unormowanych prawem pracy i przepisami o ubezpieczeniach społecznych.
(1)
W przypadkach, wynikających z art. 2 ust. (1), osoba prawna nie może:
1)
ustalić świadczeń emerytalnych mniejszych oraz na warunkach gorszych od przewidzianych w rozporządzeniu Prezydenta Rzeczypospolitej z dnia 24 listopada 1927 r. o ubezpieczeniu pracowników umysłowych (Dz. U. R. P. Nr. 106, poz. 911) w brzmieniu obowiązującem;
2)
zmniejszyć świadczeń płynnych poniżej następującej skali:
StopieńWysokość miesięcznego świadczenia-w złotychMaksymalna skala obniżki procentowej w stosunku do wysokości świadczenia
Iponad 100do 20010%
II" 200" 30015%
III" 300" 40020%
IV" 400" 60025%
V" 600" 80030%
VI" 800"1.00035%
VII"1.000"1.50040%
VIII"1.500"2.00045%
IX"2.000"3.00050%
X"3.00060%

Jeżeli w wyniku zastosowania powyższej skali okaże się, że zmniejszone świadczenie osiąga poziom niższy od świadczenia, zmniejszonego według najbliższego niższego stopnia skali, osoba prawna obliczy świadczenie według skali tego niższego stopnia. Nie ulegają zmniejszeniu świadczenia nieprzekraczające 100 zł miesięcznie, a świadczenia przekraczające tę kwotę nie mogą być zmniejszone poniżej 100 zł miesięcznie.

(2)
W przypadkach, wynikających z art. 2 ust. (2), osoba prawna ustali świadczenia lub odszkodowania w granicach swych faktycznych możliwości finansowych, nie naruszając wszakże uprawnień, odpowiadających sumie składek wpłaconych przez osobę uprawnioną.
(1)
Jeżeli zaopatrzenie emerytalne wypłaca się z osobnego na ten cel przeznaczonego funduszu, przepisy dekretu niniejszego mogą być zastosowane dopiero po zatwierdzeniu przez właściwą państwową władzę nadzorczą planu i bilansu ubezpieczeniowo-technicznego.
(2)
Jeżeli osoba prawna nie sporządzi we wskazanym przez władzę nadzorczą terminie planu i bilansu ubezpieczeniowo-technicznego, władza nadzorcza zarządzi opracowanie tego planu i bilansu na koszt tej osoby. Koszty te będą ściągnięte w trybie administracyjnym.

Zmianę wysokości i warunków świadczeń oraz odszkodowań, opartych na tytułach, określonych w art. 2 ust. (1) i (2), uchwala organ nadzorczy osoby prawnej (rada nadzorcza, komitet nadzorczy, rada zawiadowcza i t. p.), chociażby organ ten do powzięcia takiej uchwały w myśl dotychczas obowiązujących przepisów nie był właściwy. Zmiana właściwości organu osoby prawnej nie dotyczy jednak przypadków, w których właściwym organem jest prezes (przewodniczący) osoby prawnej. W braku organu nadzorczego osoby prawnej zmianę wysokości i warunków świadczeń oraz odszkodowań, opartych na tytułach, określonych w art. 2 ust. (1) i (2), uchwala zarząd osoby prawnej.

Zobowiązania oparte na tytułach, określonych w art. 2 ust. (1) i (2), ulegają zmianie z mocy prawa z chwilą zatwierdzenia przez właściwą państwową władzę nadzorczą zmian, zastosowanych na mocy dekretu niniejszego.

Jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej, właściwą państwową władzą nadzorczą w rozumieniu dekretu niniejszego jest:

1)
dla osób prawnych, trudniących się czynnościami bankowemi i ubezpieczeniowemi - Minister Skarbu, który jednak w przypadkach, wynikających z art. 2 ust. (1), działa w porozumieniu z Ministrem Opieki Społecznej,
2)
dla innych osób prawnych - Minister Przemysłu i Handlu w porozumieniu z Ministrem Opieki Społecznej.
(1)
Dekret niniejszy stosuje się również do niewypłaconych zaopatrzeń emerytalnych i odszkodowań, których termin zapłaty upłynął przed dniem wejścia w życie dekretu niniejszego, choćby obowiązek zapłaty opierał się na prawomocnym wyroku sądowym.
(2)
Postępowanie sądowe w sprawach z powództw o zaopatrzenia emerytalne lub o odszkodowania objęte dekretem niniejszym, oraz postępowanie egzekucyjne, oparte na wydanych w tych sprawach tytułach wykonawczych, zostają z mocy prawa:
1)
zawieszone z chwilą, gdy osoba prawna lub właściwa państwowa władza nadzorcza wdroży postępowanie na mocy dekretu niniejszego;
2)
umorzone z chwilą zatwierdzenia przez właściwą państwową władzę nadzorczą zmian, zastosowanych na mocy dekretu niniejszego.

W razie odmowy zatwierdzenia przez właściwą państwową władzę nadzorczą zmian, zaproponowanych przez osobę prawną, postępowanie sądowe lub egzekucyjne ulega wznowieniu. W przypadku, umorzenia postępowania sądowego lub egzekucyjnego osoba prawna obowiązana jest zwrócić osobie uprawnionej koszta procesu w kwocie, odpowiadającej, zmniejszonym świadczeniom lub odszkodowaniom.

Przepisy dekretu niniejszego nie dotyczą uprawnień pracowników związków samorządu terytorjalnego oraz ich przedsiębiorstw i zakładów, jak również świadczeń kas emerytalnych, które na podstawie ich statutów podlegają nadzorowi Ministra Opieki Społecznej.

Przepisy sprzeczne z przepisami dekretu niniejszego tracą moc.

Wykonanie dekretu niniejszego porucza się Ministrom: Skarbu, Sprawiedliwości, Przemysłu i Handlu oraz Opieki Społecznej.

Dekret niniejszy wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Art. 1 zmieniony przez art. 1 dekretu z dnia 22 listopada 1938 r. (Dz.U.38.91.626) zmieniającego nin. dekret z dniem 24 listopada 1938 r.