Art. 56. - [Okresy niewykonywania pracy w związku z COVID-19 a ustalanie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej lub emerytury górniczej] - Zmiana niektórych ustaw w zakresie działań osłonowych w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2020.875

Akt obowiązujący
Wersja od: 7 lipca 2022 r.
Art.  56.  2 [Okresy niewykonywania pracy w związku z COVID-19 a ustalanie prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, emerytury pomostowej lub emerytury górniczej]
1. 
Okresy niewykonywania w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii w związku z COVID-19:
1)
pracy nauczycielskiej przez nauczycieli w rozumieniu art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (Dz. U. z 2018 r. poz. 128),
2)
pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, o której mowa w art. 3 ustawy z dnia 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz. U. z 2018 r. poz. 1924) przez pracowników w rozumieniu tej ustawy,
3)
pracy górniczej, o której mowa w art. 50c ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

/pkt

- z powodu zaprzestania lub ograniczenia działalności przez pracodawcę w związku z COVID-19 podlegają uwzględnieniu jako okresy wykonywania tej pracy przy ustalaniu odpowiednio prawa do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub emerytury pomostowej albo prawa i wysokości emerytury górniczej pod warunkiem kontynuowania w tych okresach stosunku pracy i gotowości pracownika do wykonywania pracy oraz pod warunkiem wykonywania tej pracy w miesiącu poprzedzającym zaprzestanie lub ograniczenie działalności przez pracodawcę w związku z COVID-19.

2. 
Przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury górniczej, o której mowa w art. 50a lub art. 50e ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, okresy czasowego oddelegowania pracowników, wykonujących pracę górniczą, o której mowa w art. 50c ust. 1 tej ustawy, którzy posiadają uprawnienia ratownika górniczego lub sanitariusza, do prac przy zwalczaniu epidemii w ramach wsparcia działania szpitali w związku z COVID-19 traktuje się na równi z dniówkami roboczymi przepracowanymi pod ziemią, pod warunkiem wykonywania tych prac w okresie oddelegowania.
3. 
Okresy czasowego oddelegowania, o których mowa w ust. 2, podlegają uwzględnieniu przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury górniczej w wymiarze i przy zastosowaniu przeliczników właściwych dla okresu pracy górniczej wykonywanej ostatnio przed okresem tego oddelegowania.
4. 
Okresy wykonywania pracy w okresie oddelegowania, o którym mowa w ust. 2, potwierdza pracodawca delegujący pracownika. Potwierdzenie to następuje w formie zaświadczenia, wydanego na żądanie osoby oddelegowanej lub organu rentowego właściwego do przyznania emerytury górniczej.
2 Art. 56 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 15 kwietnia 2021 r. (Dz.U.2021.981) zmieniającej nin. ustawę z dniem 16 maja 2020 r.