Zmiana niektórych przepisów prawa przemysłowego dotyczących egzaminu na czeladnika.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1954.47.228

Akt utracił moc
Wersja od: 29 października 1954 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRZEMYSŁU DROBNEGO I RZEMIOSŁA
z dnia 14 października 1954 r.
w sprawie zmiany niektórych przepisów prawa przemysłowego dotyczących egzaminu na czeladnika.

Na podstawie art. 157 prawa przemysłowego (Dz. U. z 1927 r. Nr 53, poz. 468 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
Przepisy niniejszego rozporządzenia dotyczą egzaminów czeladniczych, składanych przez osoby, które ukończyły naukę rzemiosła na podstawie umowy o naukę (uczniów) lub które nabyły praktyczną znajomość rzemiosła w czasie pracy w zakładach rzemieślniczych (pomocników), o ile osoby te w chwili zawarcia umowy o naukę lub umowy o pracę miały ukończone 18 lat życia, jak również przez osoby, bez względu na ich wiek w chwili zawarcia umowy, które ukończyły naukę lub odbyły praktykę przed dniem 8 sierpnia 1951 r.
1.
Osoby pragnące przystąpić do egzaminu czeladniczego składają podanie o dopuszczenie do egzaminu do izby rzemieślniczej, w której okręgu odbywały naukę rzemiosła lub praktykę albo zamieszkują.
2.
Do podania należy dołączyć:
1)
świadectwo urodzenia;
2)
świadectwo ukończenia nauki rzemiosła w czasie ustalonym dla danego zawodu lub odbycia co najmniej trzyletniej praktyki w zakładzie rzemieślniczym,
3)
świadectwo szkolne z ukończenia nauki w publicznej szkole dokształcającej zawodowej lub świadectwo ukończenia innej szkoły zawodowej albo świadectwo ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego, prowadzonego przez Zakład Doskonalenia Rzemiosła.
3.
Od obowiązku złożenia świadectwa, o którym mowa w ust. 2 pkt 3, zwolnieni są głuchoniemi i ociemniali.
4.
Prezes izby rzemieślniczej może zwolnić kandydata do egzaminu od obowiązku przedstawienia świadectwa ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego, o ile w okresie roku przed złożeniem podania o dopuszczenie do egzaminu ukończenie takiego kursu nie było możliwe z powodu niezorganizowania go dla województwa, na którego terenie kandydat odbywał naukę rzemiosła lub praktykę, albo z innych ważnych powodów.
5.
Kandydaci zwolnieni w myśl ust. 4 od obowiązku przedstawienia świadectwa ukończenia kursu teoretycznego przygotowującego do egzaminu czeladniczego obowiązani są wykazać na egzaminie posiadanie niezbędnych wiadomości teoretycznych.
6.
W skład komisji egzaminacyjnej przeprowadzającej egzamin czeladniczy osób wymienionych w ust. 5 powinien wejść przedstawiciel Zakładu Doskonalenia Rzemiosła.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.